Galatasaraylı üyeler İstanbul Sözleşmesi için ilan verdi!

Fenerbahçe'nin resmi açıklamasının ardından Galatasaray'ın 677 üyesi, İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili Cumhuriyet Gazetesi'ne ilan verdi.

ABONE OL
GİRİŞ 29.03.2021 17:17 GÜNCELLEME 29.03.2021 17:17 Galatasaray
Galatasaraylı üyeler İstanbul Sözleşmesi için ilan verdi!
Galatasaraylı üyeler İstanbul Sözleşmesi için ilan verdi!

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün resmi internet sitesinden yaptığı açıklamadan sonra Galatasaray Spor Kulübü'nün 677 üyesi de bir ilan ile Türkiye'nin 'İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine dair açıklama yaptı.

Sarı-Kırmızılı üyeler, Galatasaray yönetimine tepki gösterdi!

Yayınlanan metinde sarı-kırmızılı yönetimin bu konuda açıklama yapmaması eleştirilirken "Bu siyasi değil toplumsal bir meseledir ve bu şekilde ele alınması gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

​Cumhuriyet Gazetesi'ne ilan verdiler!

Cumhuriyet Gazetesi'ne tam sayfa ilen veren üyeler, konuya dair açıklama yapılmamasını eleştirirken çeşitli nedenler sıralayarak "Bu nedenlerle ülkemizin çağdaş çizgisine ve saygınlığına zarar vereceğini düşündüğümüz bu kararın, yeniden gözden geçirilmesini rica ederiz" ifadeleri kullandılar.

Kulübün 677 üyesinin adlarının bulunduğu metin şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 12 Mart 2012 günü kabul edilmiş olan ve Türkiye'nin ardından 33 ülkenin imzacı olduğu, adını kulübümüzün kurulduğu, dünyanın göz bebeği İstanbul şehrinden alan Uluslararası İstanbul Sözleşmesi'nin 9 yıl 8 gün sonra ani bir karar sonucu iptal edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Bu bağlamda, "Kızlarını okutmayan millet oğullarını manevi öksüzlüğe mahkum etmiş demektir; hüsranına ağlasın" diyerek, özgür, gelişmiş ve dogmalara hapsedilmemiş kız çocuklarının ve kadının toplumdaki açısından önemini belirten Tevfik Fikret'in kürsüsünü emanet almış bizler, 21. yüzyılda, kadına karşı şiddet, aile içi şiddet ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi kavramlarla mücadele eden her türlü fikrin yanında durmayı, gönül verdiğimiz renklere bir borç olarak bilmekte ve görmekteyiz.

Toplumu oluşturan her bir bireyin özgürce yaşama hakkı kutsaldır. Bilim ve teknolojinin, dünyanın sınırlarını aştığı bu dönemde, sadece belirli bir zümrenin veya kadınların değil, toplumsal cinsiyete dayalı yüzyıllardır süregelen rollerin çağa ayak uydurması ve toplum olarak her bir bireyin kucaklanması ve korunması ile, aile içi şiddet, kadına şiddet veya kadına toplum içerisinde cinsel ayrımcılık gibi çağ dışı uygulamaların ise sona ermesi gerekmektedir. Bu siyasi değil toplumsal bir meseledir ve bu şekilde ele alınması gerekmektedir.

Sporun her alanında kadın sporcularının başarıları ile göğsü kabaran Galatasaray Spor Kulübü'nün aşağıda imzası bulunan üyeleri olarak bizler, kulübümüzün seçilmiş yöneticilerinin sessiz kalmayı tercih ettiği şu durumda, gelecek yüzyıllarda çeşitli spor dallarında gerek kulübümüzün, gerek ise ülkemizin bayrağını dalgalandıracak kadınlarımızın, çocukken şiddet görmediği, aile içi şiddet nedir bilmediği, toplumda yerleşik dogmalar nedeniyle hayallerine ulaşmasının engellenmediği bir toplumsal bilince ulaşmak adına, ülkemizin uluslararası nitelikte bağlayıcılığı olan sözleşmelere taraf olması gerektiğine inandığımızı belirtiriz."

ETİKETLER

YORUMLAR 629 TÜMÜ
 • ziyag 1 ay önce Şikayet Et
  keşke klüp soyulurkende ilan verselerdi.
  Cevapla
 • Muammer 1 ay önce Şikayet Et
  Al birini vur ötekine.Sözüm ona Türkiye'nin böyük kulübleri bunlar.
  Cevapla
 • Ayhan 1 ay önce Şikayet Et
  Chp karşıysa kesin akparti iyi yapmıştır galatasaraydan bu beklenir zaten
  Cevapla
 • orhan 1 ay önce Şikayet Et
  Siz kulüblerinizle ilgileninde trakyadan öteye geçsinler. Stadyumları devlet yapar, verginizi devlete ödettirirsiniz, tranfsfer borçlarınızı devletin bankalarına yüklersiniz, devlet olmasa kulübleriniz icralık. Birde kalkar devlete ahkam kesersiniz.
  Cevapla
 • Avşaroğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Bir GS taraftarı olarak, Sayın Başkan Mustafa Cengiz'den rica ediyorum, bu 677 üyenin GS üyeliğini iptal ediniz. Bu 677 kişinin koskoca tarihi bir kulübü töhmet altında bırakmalarına müsaade etmeyiniz. Bu durum GS'ye maddi/manevi çok zarar verecektir çünkü, bu sıkıntılı dönemde taraftar, ben takımı terkettim diyor. Sayın Başkan, gecikmeden duruma müdahale ediniz, GS Kulübü adına bu imzacıları desteklemediğinizi, kulübe zarar verdiklerini ifade eden bir açıklama yapınız. Ayrıca, takımını şampiyon yapamayan Ali Koç'un, geçmişten bedava lig şampiyonlukları devşirme çabalarını da atlamayınız. GS taraftarlarının çoğunun bu durumdan haberleri yok sanırım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR