Tarhan Erdem'e göre Türkiye'deki Kürt sayısı

Konda Araştırma şirketinin sahibi, 'Akil insan' Tarhan Erdem İzmir'de Türkler ve Kürtlerle ilgili rakamlar verdi. Türkiye'de ne kadar Kürt vatandaş yaşıyor?

ABONE OL
GİRİŞ 14.04.2013 17:54 GÜNCELLEME 15.04.2013 07:54 GÜNCEL
Tarhan Erdem'e göre Türkiye'deki Kürt sayısı
Tarhan Erdem'e göre Türkiye'deki Kürt sayısı

Çözüm süreci kapsamında İzmir'de halkla buluşan Ege Bölgesi Akil İnsanlar Heyeti, kardeşlik vurgusu yaptı. Ülkede 30 yıldır akan kanın durması ve ülkenin huzur içinde yoluna devam edebilmesi için barış sürecinin gerekli olduğunu belirten Akil İnsanlar Ege Bölge Heyeti Başkanı Tarhan Erdem, "Kardeşsek, aynı haklara sahip olacağız, aynı imkana, aynı eğitime, aynı yönetime katılma hakkına sahip olacağız. Çözüm süreci bunu temin etmekten ibarettir. 3 milyon Kürt ile 3 milyon Türk birbiri ile akraba." dedi.

Akil İnsanlar Ege Bölgesi Heyeti Başkanı Tarham Erdem, üyeler Fuat Keyman, Fehmi Koru, Fadime Özkan, Baskın Oran, Hasan Karakaya, İzmir'deki programın öğleden sonraki kısmında Anadolu Birliği Derneği'ni ziyaret etti. Çözüm sürecinin neden gerekli olduğunu anlatan Heyet Başkanı Tarhan Erdem, ülkede Kürt kökenli 14-15 milyon vatandaşın yaşadığını belirterek, "Kürtlerin 8-9 milyona yakını seçmendir. Türkiye nüfusunun yüzde 15-18'i, İstanbul'da ise yüzde 17-18'i Kürtlerden oluşuyor. Türkiye'de bugünkü rakamlara göre 52 milyon yetişkin var. 3 milyon Kürt ile 3 milyon Türk birbiriyle birinci derece akrabalık içinde. 6 milyon insan akrabadır ama birisi kendine Kürt, birisi Türk demekte ve birlikte yaşamaktadır. Türkler ile Kürtler arasında eğitim düzeyi bakımından 1,5 sene fark var. Türkiye'de yaşayan Kürtler, Türklerden 1,5 yıl daha az tahsillidir ve daha az geliri vardır. Bu iki değer bile beraber yaşadığımız insanlara yapılan haksızlığı göstermektedir."şeklinde konuştu.

Bu sebeple eşitliğin mutlaka sağlanması gerektiğini aktaran Tarhan Erdem, "Bu eşitlik, yönetim, çalışma ve eğitim eşitliğidir. Bu eşitliği sağlamak lazımdır ve bunun da adı demokrasidir. Kardeşsek aynı haklara sahip olacağız, aynı imkana, aynı eğitime, aynı yönetime katılma hakkına sahip olacağız. Çözüm süreci bunu temin etmekten ibarettir. Türkiye'de tüm insanlar eşit haklara sahip olacaktır. Bunu sağlamak için yola çıkılmıştır. Bunun sonucunun mutlaka alınacağına inanıyorum. Bunun dışında hiçbir çözüm yoktur. Bu hepimizin seyirci olmasıyla değil, işin içine girmekle olur. İlk temel hedef de evrensel insan haklarının Türkiye'de uygulanması ve el sıkışırken birinin ötekinden daha kötü durumda olduğunu bilerek duyulan vicdan azabından kurtulmaktır." diye konuştu.

Ege Bölgesi Akil İnsanlar Komisyonu Üyesi Siyaset Bilimci Baskın Oran ise, sürece karşı olan 'Beyaz Türkler'in tahtan aşağıya eşitlik düzeyine inmekten korktuklarını belirtti. İzmir'de sürece karşı olanların oranının yüzde 49 olduğunu ifade eden Oran, "Çünkü İzmir Türkiye'de farklılıklara en fazla alışmış olan yerdir. İstanbul'dan çok daha fazla ancak şu anda bu tahrip edilmiş durumda sebebi ise 1922 İzmir yangınından itibaren sistematik olarak biz farklılıkları katlettik. 6-7 Eylül ben 10 yaşındaydım babam milletvekili diye. Tüm gayrimüslimler bizim evimize toplanmıştı, o gece korkudan yatağıma işedim. 1964'de Rumları kovduk. İzmir'de farklılıkları seven havanın tahribi buradan başladı. İzmir, sapına kadar liberaldi, şimdi sapına kadar devletçi. İzmir 1930'da Fethi Bey'in, Serbest Fırka'nın kalesiydi. 50-60'da Menderes'in kalesiydi. Nasıl oldu İzmir o liberallikten bu devletçiliğe geldi. İzmir'in ekonomisi dibe vurdu. İstanbul'daki Kürt oranı yüzde 16, İzmir'de yüzde 6. İstanbul'da Kürtlere tepki yok İzmir'de var çünkü İstanbul'un sanayisi etkili oldu. Burada sanayi olmadığı için küsüldü. İzmir'in devletçi olmasının sebebi budur. Yukarıdaki tahttan aşağıya eşitliğe inmek istemiyorlar." dedi.

Ulus devlet, kurmak istediği ulusu tek kimlikli addettiğini de belirten Oran, "1924 Anayasası ile kurulmuştur. 1924 Anayasası'na kadar Türkiyeli deniyordu, ondan sonra Türk denmeye başlandı. Ben bu devleti mahvetmek istiyorum, onun yerine demokratik devleti kurmak istiyorum." şeklinde konuştu.

Ev sahibi olan Anadolu Birliği Derneği Başkanı Koçali Al ise "Tüm isteğimiz analar ağlamasın, barış ve kardeşlik olsun. Barışın sesi Ege'den yankılansın." dedi.

Toplantının yapıldığı binanın dışında ise Türkiye Gençlik Birliği'ne (TGB) bağlı bir grup, protesto etti. Heyet üyelerinden Avni Özgürel, İzmir ziyaretini gelmeden önce TGB üyeleriyle temasa geçerek görüşmek istediğini ancak protestoyu gerçekleştiren guruptan her hangi bir cevap alamadığını söyledi.

KAYNAK : CİHAN

ETİKETLER

YORUMLAR 17 TÜMÜ
 • KordanAdam 7 yıl önce Şikayet Et
  ne yapalım kürt sayısını. bu bilgi kimin ne işine yarar? neden böyle bir araştırma yapılıyor ki? şimdi bu araştırmayı yapan ırkçı değil faşist değil, ben miyim ırkçı? bizim kimsenin dna sıyla, kafatasıyla işimiz yok. ister 1 milyon olsun ister 20 milyon olsun, beraber yaşayıp gideriz. hem ayrıca bilimsel dayanağı da yok, kimin ne olduğunu nereden biliyorsun akil canlı?
  Cevapla
 • zafer yay 7 yıl önce Şikayet Et
  kürt ne kadar türkse bende okadar kürdüm. kardeşler arasında bazen kavga çıkar ama dışarıdan biri bir kardeşi dövmeye kalkarsa aile tek yumruk olur bu bukkadar basit gecin kim kürt kim türk sizene yeterki dış güclerin oyuna gelmeyelim böl parcala yönet bu orta asyada da osmanlıda şimdi türkiyede çin işi ırak mısır libya a bakıp ders almak gerek bu arada şırnakta 5 sendir alamadığım 80 binlarada haram olsun
  Cevapla
 • SEÇKİN ESER 7 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH razı olsun...... şeytanın ayrımcılık VE habil kabil kardeşleri birbirine katan vesveselerini kapılmayan kardeşlerimden ALLAH razı olsun... müslümanım daha ötesi yok. maneviyat dolu türk bayrağımıda çok seviyorum. kürdüm türküm en önemlisi İNSANIM (tabi insan olma şerefinede ermekte herkese nasip olmuyo erenlerden oluruz inşALLAH)..... ""vatan sevgisi imandandır" hadisi şerif....
  Cevapla
 • osman aga 7 yıl önce Şikayet Et
  türkiye icinde hic türk sanatci yokmus:))). bir ankette sanat-medya icin yapin..ama kac türk sanatci-medya calisani var die...masallah birden herkes kürt oluverdi:)))))a
  Cevapla
 • Veli Aga 7 yıl önce Şikayet Et
  Ne Arar Kardeşim .. bunları kim hesalıyor tek tek DNA testi mi yaptınız . Sacma sapan Bu rakamlar benim tanıdığım kürtlerin çoğunluğu Türklerle akraba oldular Kız alındı kız verildi torun sahipleri olanlar var türk ve kürt soyundan hepimiz Müslüman ve Hepimiz Kardeşiz hepimiz Akrabayız . Kürtlerle sorun cözecek derken pkk ne alaka iki kuruşluk adamlarla koskocaman devlet i muhatap edilmesi yenilir yutulur değil
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR