1 Kasım oy kullanma seçim yeri sandık no sorgulama

Nerede oy kullanacağım, sandık numaram kaç? Kimler oy kullanabilir? YSK seçmen sorgulama işlemleri haber7.com'da

ABONE OL
GİRİŞ 01.11.2015 14:59 GÜNCELLEME 01.11.2015 14:59 GÜNCEL
1 Kasım oy kullanma seçim yeri sandık no sorgulama
1 Kasım oy kullanma seçim yeri sandık no sorgulama

Sandık no sorgulama Nerede oy kullanacağım? YSK genel seçimlerle ilgili seçmen listelerini güncelledi. 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak genel seçiminde vatandaşların nerede oy kullanacaklarını öğrenebilmesi için YSK tarafından seçmen sorgulama hazırlandı. Seçim 2015 takvimi, nerede oy kullanılacak, sandık sorgulama, seçmen sorgulama işlemlerini haberimiz ile yapabilirsiniz.

YURTİÇİ SEÇMEN SORGULAMA

YURTDIŞI SEÇMEN SORGULAMA

YSK'dan seçim uyarısı

YSK, 1 Kasım'da oy kullanırken dikkat edilecek konuları açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy kullanırken dikkat edilecek konuları açıkladı. Oy verme işlemi Doğu'da saat 07.00-16.00 arasında; Batı'da ise saat 08.00-17.00 arasında gerçekleşecek.

YSK'nın açıkladığı bilgilere göre oy verme işlemi Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van. Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde 07.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Bu illerin dışında kalan illerde ise saat 08.00-17.00 saatleri arasında oy verme işlemi yapılacak.

GEÇERLİ BİR KİMLİK BELGESİ ŞART

Sadece kayıtlı olunan sandıklarda oy kullanılabilecek. Oy kullanılabilecek yerler YSK'nın internet sitesinden öğrenilebiliyor. Oy verme günü Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belge yanında bulundurulacak. Geçerli bir kimlik belgesi olmayan seçmenlere oy kullandırılmayacak.

CEP TELEFONU VEYA FOTOĞRAF MAKİNESİYLE OY KULLANMAK YASAK

Oy kullanırken; sandık kurulu görevlisi kimliği alarak seçmen listesinde ismi bulacak ve kontrolleri yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü vererek kabinde oy kullanılmasını isteyecek. Mühür, tercih dairesinin dışına taşırılmayacak. Mühür diğer partilerin veya bağımsız adayın alanına taşırılmayacak. Birleşik oy pusulasında yer alan tercih edilen siyasi parti yada bağımsız adayın isminin altında bulunan daireye 'evet' veya 'tercih' mührü basılacak. Mührün kuruması beklenecek. Mühürlenen yer dışta kalacak şekilde oy pusulası katlanıp zarfa konulacak. Zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde isim bulunan yerin karşısına imza atılacak.

OY KULLANMA SIRASINDA YARDIM YASAK

Görme engelliler, felçliler veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanlar, o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilecekler. Bir seçmen birden fazla engelli seçmene yardım edemeyecek. Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremeyecek; oy kullanma sırasında yardım edemeyecek.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak ve cezası bulunuyor. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekiyor.

Seçmen kayıt sorgulaması nasıl yapılır?

-YSK'nın "www.ysk.gov.tr" adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtları sorgulanabilecek.

-Seçmen sorgulama için yukarıdaki linke tıklayınca bir panel ekrana gelecek.

-Nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve T.C. kimlik numaranızı yazınız.

-Resim sorgulama bölümündeki şifreyi giriniz.

SEÇMEN KAYIT SORGULAMASI İÇİN TIKLAYIN!

Seçmen kaydı olmayan vatandaşlar ne yapacak?

-Seçmen kaydı bulunmayanlar 10 Eylül 2015 Perşembe günü saat 17.00'ye kadar kayıt olmak veya bilgilerini güncellemek için yurt içinde nüfus müdürlüklerine, yurt dışında temsilciliklere müracaat edebilecek.

-Yurt içinde yaşayan seçmenler askı süresi içinde başvurularını, herhangi bir nüfus müdürlüğüne de yapabilecek.

Öğrenciler nasıl oy kullanacak?

Öğrenim gördükleri yerde oylarını kullanmak isteyen seçmen niteliğine sahip öğrencilerin okudukları yerde oy verebilmeleri için, okuldan veya kaldıkları yurt müdürlüğünden alacakları belgelerle yurdun bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmaları, tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmeleri gerekiyor.

YSK oy kullanma saatlerini belirledi!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçiminde oy kullanma saatlerini belirledi.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan kararda, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun uyarınca saat 08.00'den 17.00'ye kadar geçecek zamanın oy verme süresi olduğu, saat 17.00'ye geldiği halde sandık başında bekleyenlerin, başkan tarafından sayıldıktan sonra oylarını kullanabilecekleri hatırlatıldı.

Ayrıca, Kanun'a göre, oy verme süresinin başlayış ve bitiş saatlerinin, sürenin korunması kaydıyla, mevsim ve bölge özellikleriyle ulaşım durumlarına göre bütün yurtta veya gerekli görülen seçim çevrelerinde YSK tarafından tespit edilebileceği kaydedildi.

Kararda, bu hükümler çerçevesinde, güneşin doğuşuna ve batışına ilişkin değerlendirmelere göre, 26. dönem milletvekili genel seçiminde oy verme günü olan 1 Kasım'da oy verme süresi korunmak kaydıyla bütün yurtta illere göre güneşin doğuş ve batış saatlerindeki farklılıklar dikkate alınarak, şehirlerde oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatlerinin belirlendiği bildirildi.

BU ŞEHİRLERDE 07:00 - 16:00 ARASI KULLANILACAK

Buna göre, seçimde Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te 07.00-16.00 saatlerinde oy verilecek.

Bunların dışındaki şehirlerde ise oy kullanma saatleri 08.00-17.00 olacak.

Oy pusulası kısaldı: İşte partilerin yeni sırası

1 Kasım'da yapılacak erken seçimler için 27 partiden 18'i aday listesini YSK'ya teslim edince partilerin oy pusulasındaki sırası değişti.

Seçime katılma yeterliliği bulunan 27 partiden 18'i aday listesini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sunarken 9'u teslim etmedi.

Böylelikle daha önce 20. sırada bulunan AK Parti 15., 4. sıradaki CHP 3., 13. sıradaki MHP 10. ve 17. sırada yer alan HDP 13. sıraya gelecek. Bağımsızların adları oy pusulalarının sonunda sağ tarafa ve siyasi parti genel başkanları ile aynı puntoda basılacaktı. Pusulaların boyunun bu durumda 1 metreyi aşması bekleniyordu. Ancak hem siyasi partilerden 9'unun YSK'ya liste sunmaması hem de bağımsız adayların az olmasından dolayı oy pusulası 1 metreyi aşmayacak. 28 Eylül'de milletvekili kesin aday listeleri Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Seçmen Kütüğüne Nasıl Kayıt Olabilirim?

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda 5749 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle seçmen kütükleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemindeki bilgiler esas alınarak düzenlenmektedir. Bu nedenle seçmen kütüğüne kayıt olmak için ikametgâhınızın bağlı olduğu ilçe nüfus müdürlüğüne giderek "Adres Beyan Formu" (Form A) doldurmanız yeterli olacaktır.

Seçim dönemlerinde"Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesinin Usul ve Esaslarını Gösterir Genelge (Örnek: 140/I) " hükümleri esas alınır.

Üniversite Öğrencileri Okudukları Şehirde Seçmen Kütüğüne Nasıl Kayıt Olabilir?
Yüksek Seçim Kurulu'nun 07.03.2011 gün ve 2011/158 sayılı kararı ile Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesi Usul ve Esaslarını gösterir 140/I sayılı genelgenin 7. maddesinin (c) bendine göre öğrenci olup, seçmen niteliği taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oy kullanmak isteyen öğrenciler (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduğunu belirten ve yurt müdürlüğünden ise o yurtta kaldığını belirten belgeyi almalıdır. Bu belgelerle yurdun bulunduğu bölgenin İlçe Nüfus Müdürlüğüne bizzat başvurması gerekmektedir. İlçe nüfus müdürlüğünden alacakları adres değişikliğinin uygunluğuna ilişkin belge ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederek seçmen kütüğüne kayıt yaptırabilirler.

Kimler Seçmen Olamaz?

a) 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 405, 406 ve 407. maddelerindeki sebeplerle haklarında kısıtlama kararı kesinleşenler (4721 sayılı Kanun'un yukarıda belirtilen maddeleri uyarınca, haklarında kısıtlılık kararı verilenlere ilişkin listenin, vesayet ad defterleri ve UYAP kayıtları esas alınmak suretiyle hazırlanıp gönderilmesinin ilçe seçim kurullarınca vesayet makamı olan sulh hukuk mahkemelerinden istenmesi ve SEÇSİS'e girilmesi gerekmektedir.),

b) Seçmen niteliğine sahip Türk vatandaşlarından MERNİS Adres Kayıt Sistemi'nde yer almayanlar 5490 sayılı Kanun'un 50. maddesi hükmü gereği askı süresi içinde "Adres Beyan Formu"nu (Form A) doldurmadıkları sürece,

c) İzinli olsalar bile silahaltında bulunan er ve erbaşlar ile askeri öğrenciler (yedek subay öğrencileri dâhil),

d) Taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler,listelere yazılamazlar.

Kısıtlı Seçmenler Kısıtlılıkları Kalktıktan Sonra Oy Kullanabilmek İçin Ne Yapmalıdır?

Haklarında kısıtlılık kararı kalkmış seçmenler, ilgili mahkeme kararını yerleşim yerinin bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna götürerek başvurması halinde seçmenlik durumlarını güncelleyebilirler.

Adres Kaydımın Olduğu Yer Dışında Başka Bir Yerde (yazlıkta, köyde, tatilde vb) Oy Kullanabilir miyim?
Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Askı süresi içinde adres değişikliğini yapmayan seçmenler kayıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar.
Askerden Terhis Olanlar Terhis Belgesiyle Seçmenlik Kaydını Nasıl Yaptırır?

Askerden terhis olanların bilgileri, normal şartlarda Yüksek Seçim Kurulu’nca ASAL’ dan alınmakta ve oy kullanabilir hale getirilmektedir. Ancak seçim dönemine rastlayan terhislerde askıya yetişememekte ve silâhaltında gözükmektedir. Bu durumda olanlar, terhis belgesi ile birlikte yerleşim yeri itibariyle bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna başvurarak seçmenlik kaydını güncelleyebilirler.

Seçmen Bilgi Kağıdı Ne Zaman Gönderilmektedir?

Genel seçimlerde, seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin, sandık atama işlemi ile nerede oy vereceğinin belirlenmesinden sonra ilçe seçim kurullarınca; her seçmen için hangi seçim çevresi ve bölgesinde, kaç numaralı sandıkta oy vereceğini gösterir belge(seçmen bilgi kâğıdı) genellikle seçimlerden 21 gün önce gönderilmeye başlanır. Seçmen bilgi kâğıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, internet sayfamızın "Nerede Oy Kullanacağım" bölümünden aynı bilgileri sorgulayarak öğrenebilir.

Oy Verme Günü Düğün, Nişan Yapabilir miyim? Yasaklar Nelerdir?

298 sayılı Kanunun 79.maddesi gereği; "Oy verme günü, her ne suretle olursa olsun, ispirtolu içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit ispirtolu içki satılması, verilmesi, içilmesi yasaktır. Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır. Eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda yalnız yemek verilir. Oy verme günü, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamaz."

Yurt dışında oy kullanacaklar dikkat! Yayınlandı

Yurt dışında yaşayan vatandaşlardan, oy kullanırken aranacak belgeler hakkındaki düzenlemeye ilişkin YSK kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

YSK'nın 7 Ekim'de oy çokluğuyla kabul edilen kararda, Yurt Dışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı seçmenlerin de Yurt İçi Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı seçmenler için aranan belgelerle oy kullanabileceği kaydedildi.

Buna göre Yurt Dışı Seçme Kütüğü'ne kayıtla seçmenler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birisini sandık kuruluna göstererek oy kullanabilecek.

AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Yıldız Seferinoğlu ve AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Şeref Malkoç tarafından ortak imzayla 6 Ekim'de YSK Başkanlığına gönderilen yazıda, YSK'nın Genelgesinde açıklanan Yurt Dışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı seçmenlerin oylarını kullanmalarına yönelik belgelere ilave olarak özellikle Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan evlilik cüzdanı, sürücü belgesi ve bunlara ilaveten resmi dairelerce verilen soğuk damgalı, kimlik kartı, avukat ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ispata yeterli belgelerden birini de sandık kuruluna göstererek oylarını kullanabilmeleri sağlayacak bir kararın alınmasını istemişti.

Daha önce ilan edilen ilgili YSK Genelgesinde yurt dışında yaşayan vatandaşların sandık başında oy kullanma sırasında kimliklerini ispata ait belgeler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, pasaport veya bu belgenin üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yer almıyorsa ek kimlik belgesi veya temsilcilikçe verilmiş seçmeni tanıtacak nüfus kayıt örneği olarak sıralanıyordu.

Gurbetçinin sandığa ilgisi arttı

Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak genel seçim için yurt dışındaki seçmenlerin, 7 Haziran'daki seçime göre sandığa gitme oranında artış yaşandı.
Yurt dışındaki seçmenler, toplam 54 ülke ve 113 temsilcilikte kurulan  sandıklarda oylarını kullandı. 1 Kasım seçimleri için yurt dışı seçmen sayısı 2 milyon 899 bin olarak  kaydedilirken bunlardan 1 milyon 264 bini, gümrükler de dahil olmak üzere  sandıklara giderek oy kullandı. Gümrüklerde oy kullanma işlemi 1 Kasım'da sona erecek olmasına karşın şu ana kadar geçen seçimlere göre tüm yurt dışında kullanılan oy sayısında 233 bin artış oldu. Yurt dışından seçimlere katılım  oranı, yaklaşık yüzde 43,7 olarak gerçekleşmiş oldu. 2014 yılında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde mektupla oy  kullanma imkanı da olmasına rağmen tüm Avrupa'dan katılım oranı yüzde 43 olmuştu. Tüm dünyada da kayıtlı seçmen sayısı, 7 Haziran'daki seçmen sayısına  göre 32 bin artmıştı. 
 
ALMANYA'DA YÜZDE 19 ARTTI
 
Yurt dışında en fazla seçmenin yaşadığı Almanya'da 7 Haziran'a göre  yaklaşık 100 bin daha fazla oy kullanıldı. Bu artış, Hollanda'da 37 bin,  Fransa'da 30 bin, Belçika'da 9 bin, Birleşik Krallık'ta 7 bin oldu. Almanya'da 7 Haziran seçimleri için kullanılan oy sayısı gümrükler  hariç yaklaşık 482 bin 530 olurken 1 Kasım seçimleri için kullanılan oy rakamı ise gümrükler dışında 573 bin 748'i buldu. Bu rakam 1 Kasım seçimleri için şu ana  kadar gümrüklerle beraber 633 bin 691 olarak gerçekleşti. Buna göre Almanya'da  geçen seçimlere göre katılım yüzde 19 arttı. 
 
Almanya'da 7 Haziran seçimlerinde kayıtlı seçmen sayısı 1 milyon 405  bin olurken bu sayı 6 bin artarak 1 Kasım seçimleri için bir milyon 411 bine  yükseldi. 13 Başkonsolosluk bölgesinde 7 Haziran seçimleri için toplam 79 sandık  kurulurken 1 Kasım seçimleri için ise 90 sandık kuruldu. Yaklaşık 140 bin seçmenin bulunduğu başkent Berlin'de de oy verme  işlemi sona erdikten sonra 8 sandıkta kullanılan oylar mühürlü çuvallara  konularak Başkonsolosluktaki üçlü kilit sistemiyle kilitlenen güvenli odaya  konuldu. Oyların odaya konulmasında siyasi parti temsilcileri ve Berlin  Başkonsolosu Başar Şen de hazır bulundu. 
 
BERLİN'DE REKOR KIRILDI 

Berlin Başkonsolosu Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 18 günlük  seçim maratonunu tamamladıklarına işaret ederek, Berlin'de seçmen rekoru  kırıldığını ifade etti. Birçok demokratik ülkede seçimlere katılım oranının yüzde 50-60  arasında olduğuna dikkati çeken Şen, ''Burada 200 veya 300 kilometre mesafeye  rağmen bu kadar büyük orana ulaşılması başarıdır'' dedi. 
 
Başar Şen, Berlin, Hamburg ve Hannover'de kullanılan oyların  diplomatik torbalara konulduğunu ve salı günü Tegel havalimanından Türkiye'ye  özel uçakla gönderileceğini kaydetti. Şen, geçen yıl ağustostan bu yana 3 seçim gerçekleştirdiklerini ve her  geçen seçimde seçmenlerin ilgisinin giderek arttığını sözlerine ekledi. 
 
NÜRNBERG'DE DE ARTIŞ VAR
 
26. dönem milletvekili genel seçimi kapsamında Nürnberg başkonsolosluğu görev bölgesinde 64 bin 532 seçmenden, yaklaşık 25 bin Türk vatandaşı Grundig yerleşkesindeki sandıklarda oy kullandı. Bu sayı 7 Haziran seçimlerinde  21.445 kişi ile yüzde 33.24 olarak kayıtlara geçmişti. 4 sandıkta oylarını kullanan vatandaşlarımız uzak yerlerden otobüslerle seçim mahalline gelerek, oylarını kullandılar. Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül, seçimlerin sükunet içinde geçtiğini belirterek sandıkların dün saat 21.00 itibari ile kapandığını söyledi.
 
SIRF PARİS'TE 10 BİN OY ARTTI
 
Paris’te oy kullanan seçmen sayısı 7 Haziran seçimlerinde 44 bin civarında idi bu seçimde 54 bini aşarken, Fransa genelinde bu sayı, gümrükte kullanılan oylarla beraber 150 bine ulaştı. 54 ülkede 113 seçim bölgesinde yaşanan seçim sona erdi. Gümrüklerde oy kullanma işlemi 1 Kasım’a kadar devam edecek.
 
Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu, "8 Ekim’den bu yana oy kullananların sayısı (Paris) yaklaşık 55 bine ulaşmak üzere. Dönüp baktığımız zaman önceki seçimle kıyaslamak gerekirse o zaman 44 bin civarında oy kullandığını bunun üzerine on bin sayısının daha eklendiğini görüyoruz. Bunun en önemli nedenlerinden biri hem siyasi partilerin profesyonel bir şekilde öğrenmeleri ve tecrübe edinmeleri. Bir taraftan da vatandaşlarımızın da daha bilinçlenmiş olduğunu görüyoruz. Geçen seçimlerde çok sayıda vatandaşımız konsolosluğumuza gelmişti fakat kütüklerde kaydı olmadığı için oy kullanamamışlardı. Bu sefer bu sayının ciddi anlamda azaldığını görüyoruz. Gönlümüz ister ki buraya gelen her vatandaşımız oy kullanabilsinler ancak çok az sayıda vatandaşımız buraya geldiğinde seçmen kütüğünde kayıtları olmadığından oy kullanamadılar. Ortaya çıkan 55 bin rakamı benim açımdan olumlu bir rakamdır. Fransa genelinde gümrüklerle beraber 318 bin seçmenden 150 bin civarında bir sayıya ulaşıldığını görüyoruz. Gümrüklerde oy verme işlemi 1 Kasım’a kadar devam edecek. Yaklaşık olarak % 45’e denk geliyor bu rakam.
 
AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Yeneroğlu ise yurt dışından kullanılan oyların 750 binin Ak Parti'ye çıkacağını  tahmin ettiklerini söyledi.

Seçim sonuçları ne olur son seçim anketleri

1 Kasım 2015 seçim sonuçları için anket şirketleri son verilerini açıkladılar. KONDA, Andy-Ar başta olmak üzere seçim sonuçlarına ilişkin tahminler burada

Pazar günü sandık başına gidecek olan Türkiye 1 Kasım 2015 seçim sonuçlarına kilitlendi. Erken seçim sonuçları için 7 Haziran'dan bu yana yapılan bütün anketler koalisyonu işaret ediyor. 1 Kasım Seçim sonuçları için tahminlerini açıklayan şirketler AK Parti'nin yüzde 42-43 aralığında oy alacağını düşünüyorlar.

Son seçimi bilen Andy-Ar ve Konda'dan gelen son anket verileri de bu yönde sinyaller verdi. 1 Kasım seçim sonuçlarına ilişkin ekim ayında yayınlanan son anketler ile 7 Haziran seçiminden beri yapılan tüm anketleri derledik. 

1 KASIM SEÇİM SONUÇLARI - AK PARTİ NE KADAR OY ALMALI?

Tek başına hükümet kurmak için bir partinin 276 milletvekiline sahip olması gerekiyor. AK Parti'nin bunu sağlayabilmesi için yüzde 45 oranında oy alması lazım. Ancak anket şirketleri yüzde 43 oy ile de vekil sayısını artırması durumunda tek başına iktidar olabileceğini işaret ediyor.

ANDY-AR 1 KASIM SON ANKET SONUÇLARI NASIL ÇIKMIŞTI?

Son 5 seçimin sonucunu bilen Andy-Ar anket sonuçları kamuoyunda hayli konuşuldu. Andy-Ar'ın 1 Kasım seçim sonuçlarına ilişkin tahmini koalisyonu işaret ediyor. Andy-Ar son anket sonuçları şöyle;

AK Parti yüzde 42.6 
CHP yüzde 27.1 
MHP yüzde15.2
HDP yüzde 12.1 
Diğer’in oranı % 3 çıktı.

ORC SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

1 kasım 2015 seçim sonuçlarına ilişkin ORC tarafından yayınlanan son anket verilerine göre AK Parti yüzde 43.3 oy oranıyla kıl payı tek başına iktidarı yakalayabilir. ORC seçim anketi sonuçlarına göre partilerin alması beklenen oy oranları şöyle;

AK Parti: 43.3
CHP:27.4
MHP:14
HDP:12.2

KONDA 1 KASIM SEÇİM SONUÇLARI ANKETİ

KONDA'nın medyaya sızan ekim ayı anket sonuçlarına göre 1 Kasım seçiminde partilerin alması beklenen muhtemel oy oranları şöyle;
AKP: Yüzde 40,9
CHP: Yüzde 30,4
MHP: Yüzde 14,3
HDP: Yüzde 11,8 

METROPOLL SEÇİM SONUÇLARI ANKETİ

Metropoll'ün 1 Kasım seçim sonuçları tahmini ise AK Parti'nin yüzde 42'nin üzerinde oy alacağına ilişkin. HDP oylarında değişiklik olmazken CHP ve MHP de aynı noktada görünüyor. Metropoll'e 1 Kasım 2015 erken seçiminde partilerin alması muhtemel oy oranları şöyle;

AK Parti yüzde 42.5
CHP yüzde 26.3
MHP yüzde 16.3
HDP yüzde 13
Diğer yüzde 1.9

PARTİLER KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARIYOR?

Özer Sencar son anket sonuçlarına göre 1 Kasım'da partilerin çıkaracağı milletvekili sayısında değişiklik olacağını söyledi. Buna göre rakamlar şöyle;

AK Parti 261 milletvekili
CHP 135 milletvekili
MHP 77 milletvekili
HDP 77 milletvekili

POLLMARK SEÇİM ANKETİ VERİLERİ

PollMark Araştırma Şirketi'nin 1 Kasım seçim sonuçlarına ilişkin tahmini AK Parti için tek başına iktidar yolunda yeşil ışık yakıyor. Son yaptıkları seçim sonuçları tahminleri şöyle;

AK Parti yüzde 43.9
CHP yüzde 25.4
MHP yüzde 14.8
HDP yüzde 12.3 
Diğeri yüzde 3.6

SONAR 1 KASIM SEÇİM SONUCU TAHMİNİ

SONAR Araştırma Şirketi tarafından 1 Kasım seçim sonuçlarına ilişkin yayınlanan son seçim anketi AK Parti için farklı yüzdeler veriyor. Sonar 1 Kasım seçim sonuçları tahmini şöyle oldu;

AK Parti yüzde 40.5 
CHP yüzde 27.3
MHP yüzde 15.2
HDP yüzde 13.1
Diğer yüzde 3.9

7 HAZİRAN'DAN BU YANA YAPILAN TÜM SEÇİM ANKETLERİ

SEÇİM ANKETLERİNE GÖRE MİLLETVEKİLİ DAĞILIM

Gurbetçi oyları Türkiye'nin kaderini belirleyecek

Geçen 7 Haziran seçimlerine göre yaklaşık 250 bin artan yurt dışı oyları bugünkü seçimin de kaderini belirleyecek.

1 Kasım seçimleri için yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona ererken, gözler bir kez daha, geçen seçimde yurtiçi oylara eklenince partilere milletvekillikleri kazandırıp kaybettiren gurbetçi oylarına çevrildi.

HANGİ İLLERİ ETKİLEYECEK?

Yurtdışında seçime ilgi de büyük, çeşitli ülkelerden gelip yarışın başabaş geçtiği illerde sonucu etkilemesi beklenen oylarda yaklaşık 250 bin artış var. Öte yandan, yurtdışı oyların Erzincan, Amasya, İzmir, İstanbul, Kocaeli ve Van'da seçim sonuçlarını etkilemesi bekleniyor.

Peki şimdi durum ne?

7 Haziran’da 1 milyon 41 bin gurbetçi oy kullanırken 1 Kasım’da bu rakam 1 milyon 270 bini aştı. Gurbetçi oyları geçen seçime göre yaklaşık 250 bin artmış oldu. Bu durumda, kıl payı farklarla milletvekilliklerinin el değiştirdiği iller açısından yurtdışı oyları daha da kritik hale geldi.

TABLONUN HER AN DEĞİŞECEĞİ KRİTİK İLLER

Yurtdışı oyların sonucu etkilemesi beklenen bazı iller şöyle:

- ERZİNCAN 7 Haziran’da Erzincan’da 2 vekilliği AK Parti ve CHP paylaşmıştı. CHP milletvekilliğini 959 oy farkla kazandı.  

- AMASYA AK Parti, CHP ve MHP’nin önce 1’er vekillik kazandığı kentte, yurtdışı oylar hesaba katılınca AK Parti, sayıyı 2’ye çıkarmıştı. MHP yurtdışı oylar hesaplanınca 681 oyla vekilliği kaybetmişti.  

- İZMİR 2. BÖLGE 7 Haziran’da CHP, 1372 oy farkla MHP’ye 1 milletvekilliği kaptırdı. 

- İSTANBUL 1. BÖLGE 7 Haziran’da HDP 3 milletvekili çıkarmıştı. HDP 4’üncü milletvekilliğini ise 22 bin 860 oyla CHP’ye kaptırmıştı.  

- İSTANBUL 3. BÖLGE 7 Haziran seçimlerinde  MHP, 1 milletvekilliğini 3 bin 525 oyla kaçırmıştı. HDP de 20 bin 538 oyla 1 milletvekilliği kaybetmişti.  

- KOCAELİ Yurtdışı oyların etkisine çarpıcı bir örnek. 7 Haziran’da MHP’nin 2. sıra adayı Lütfü Türkkan, yurtdışı oylar nedeniyle yerini HDP’li Ali Haydar Konca’ya bıraktı. MHP, bin 231 oy daha alabilse Kocaeli’nde 2 milletvekili çıkartacaktı.  

- VAN 7 Haziran’da AK Parti ikinci milletvekilini 4 bin 798 oyla kaybetmişti. 

Yurtdışı oylar kilitli odada

Yurtdışı temsilciliklerde kullanılan 596 torba oy, uçakla Ankara’ya getirildi ve ATO Kongre Merkezi’nde, kapısında 5 asma kilidin bulunduğu özel güvenlikli salona alındı. Oy torbaları, 1 Kasım seçimleriyle eş zamanlı açılacak ve sayım işlemi yapılacak.

HDP'den yine oy kullanma skandalı!

Diyarbakır'da HDP'li bir ismin sosyal medya hesabında paylaştığı görüntü HDP'nin seçimlere yeniden şaibe karıştırdığını ortaya çıkardı.

Diyarbakır'da Halkların Demokratik Partisi'nde (HDP) çalışan ve HDP'li olarak görev alan Yakup Borak (22) isimli şahıs sosyal medya hesabı Facebook'tan paylaştığı bir fotoğraf skandalı ortaya çıkardı.

1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri Doğu'da saat 07.00 itibari ile başladı. Çok sayıda vatandaş oy kullanmak için erkenden sandıklara giderken, Diyarbakır'dan HDP'li bir kişinin paylaştığı görüntü seçime şaibe karıştığını ortaya koydu.
Fotoğrafta elinde iki seçim pusulası ve zarf bulunan kişinin kabin içinde her iki oyu da HDP'ye verdiği görülüyor. 

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR