Ve açıklandı! Su damlası devreye giriyor

Türkiye, Suriye sınır hattında ve karakollarda İnsansız Balonlu gözetleme sistemleri kullanmaya hazırlanıyor.

ABONE OL
GİRİŞ 22.11.2017 18:21 GÜNCELLEME 23.11.2017 09:27 GÜNCEL
Ve açıklandı! Su damlası devreye giriyor
Ve açıklandı! Su damlası devreye giriyor

Haber7.com

TSK, sınırda yasadışı ve terörist geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerine engel olmak için ASELSAN üretimi insansız balonları kullanacak. Balonlar, üs bölgesi ve karakol gibi noktalara ise istihbarat sağlama, yakın gözetleme ve erken ikaz amacıyla da kullanılabilecek.

 


SAVUNMA BAKANI CANİKLİ AÇIKLADI

Savunma Bakanı Canikli bugün yaptığı açıklamada "Suriye sınırında yaşanan gelişmeler, sınıra ilave fiziki engeller yapılma ihtiyacını doğurmuştur. Bu amaçla engel, gözetleme ve komuta kontrol sisteminden oluşan bir güvenlik projesini uygulamaya başladık. Projenin ana unsurlarını; beton duvar, gözetleme kulesi, devriye yolu, güçlendirilmiş kafes tel, aydınlatma sistemleri, etkin hudut bitlikleri, Balon, İHA ve mobil zırhlı araçlar ile hava ve karadan gözetleme, akustik sensörler, uzaktan kumandalı silah sistemleri, Lazer imha edici silah, Otomatik algılama yazılımları ve daha birçok teknolojiden oluşmaktadır."
dedi.

ASELSAN 'Su Damlası' ve 'Küresel' olmak üzere iki sistem çeşit üretecek. 'Su Damlası' olarak adlandırılan balonlar azami 1000 m irtifaya çıkabilmesi planlanıyor. 16 metre uzunluğundaki balon 180 m3 hacme sahip olacak. 35 m3 hacimli 'Küresel' balonlar ise azami 500m irtifaya çıkabilecek. Her iki balon da sert hava şartlarına ve hafif silahlara karşı dayanıklı.

GÖZÜNDEN HİÇ BİR ŞEY KAÇMAYACAK

360 derece keşif ve gözetleme yapabilecek sistemle donatılacak olan balonlar görüntüleri gerçek zamanlı olarak merkeze iletecek. Küçük sistemlerde termal kamera büyük sistemlerde ise CATS sisteminin kullanılması planlanıyor.

TESTLERDEN BAŞARIYLA GEÇTİLER

Her iki tip balon ve sistemin ilk testleri başarıyla tamamlanmış durumda.

CATS SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

CATS olarak adlandırılan sistemin ağırlığı 60 kg civarında üzerinde Renkli Tv Kamera, IR Kamera, LRF/LD,LP, Spotter gibi sistemler yer alıyor. 

CATS Termal Görüntüleme Sistemi Özellikleri:
3. Nesil Kızılötesi Kamera (MWIR)
Gündüz Görüş Kamerası ( Full HD, 1920x1080p)
Düşük Işık Kamerası (EMCCD)
Lazer Hedef İşaretleyici ( LD, 1064nm)
Lazer Mesafe Ölçer ( LRF, 106nm)
Lazer Aydınlatıcı ( Illminator)
Lazer Noktalayıcı (Pointer, 850nm)
Ataletsel Ölçüm Birimi ( IMU, 3 eksen İÖ, 3 eksen Gyro)

ETİKETLER

YORUMLAR 26 TÜMÜ
 • Nihat 2 yıl önce Şikayet Et
  bu balonlara bixiyle ateş ederlerse bunlar düşer bumudur türkün aklı ya nerde eski akıllar nerde
  Cevapla
 • salih 2 yıl önce Şikayet Et
  ağlama da daha iyisini yap o zaman
  Cevapla
 • PaYiTaHT 2 yıl önce Şikayet Et
  işte bu bir zeka ürünu
  Cevapla
 • anlayalım 2 yıl önce Şikayet Et
  bu sistem sınır geçişlerini engellemek karakollara yaklaşan unsurları tespit etmek için tasarlanmış bir sistem yani heronlarla kıyaslamayın yarı çapı maks.10km bir alanı gözetleyen bir sistem güzel olur bence de en azından güçlü termal kamera konursa bunların coni abilerinden aldıkları termal giysileri de görebilecek bir sistem olması daha güzel olur
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah yar ve yardımcımız olsun.Galip olan Allahtır.
  Cevapla
 • murat 2 yıl önce Şikayet Et
  ben bunu bunu 2007 de bağdat,musul şehri üzerinde abd teröristlerin kullandığını gördüm ,ateşeye sorduğumda biz neden terör bölgelerinde kullanmadığımızı sorduğumda pahalı bir sistem olduğunu söylemişti ,bir balon cihaz,kamera takımının pahalı olmasını öne sürmüştü ,bizler terörde teknorojiyi kullansaydık şehitlerimizde az olurdu bu pkk bu ülkeye ,bölgeye zarar vermeden imha edilirdi
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR