FETÖ'den yargılanan eski ÖSYM Başkanı için karar

Kayseri'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında haklarında dava açılan, aralarında eski ÖSYM Başkanı Ali Demir ve Başkan Yardımcısı Ömer Pekşen'in de bulunduğu 5 sanıktan 3'ü, 1 yıl 10 ay 15 gün ile 10 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

ABONE OL
GİRİŞ 11.09.2018 13:49 GÜNCELLEME 11.09.2018 14:44 GÜNCEL
FETÖ'den yargılanan eski ÖSYM Başkanı için karar
FETÖ'den yargılanan eski ÖSYM Başkanı için karar

2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, askeri lise sınavlarına ilişkin soruşturma çerçevesinde yargılanan tutuksuz sanık Hüseyin Alpay ile sanık avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanıklar eski ÖSYM Başkanı Ali Demir, Başkan Yardımcısı Ömer Pekşen, Engin Yanık ve firari Eşref Coşar ise duruşmaya katılmadı.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA

Savcı mütalaasında, sanıklar Demir ve Pekşen'in dosyadaki deliller, bilgi ve belgeler bütün olarak değerlendirildiğinde suçun "görevi kötüye kullanma"ya dönüşmesi ihtimali gerekçesiyle, iki sanığın bu dosyadan tefrik edilmesini istedi.

 

 

"Gökhan" kod isimli "Büyük bölge talebe mesulü" firari sanık Coşar'ın ByLock kullandığı ve gizli tanık beyanları, sanık Yanık'ın örgüt mensubu öğrencilere askeri lise sorularını verdiği ve gizli tanık beyanları gerekçesiyle "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılmalarını isteyen savcı, etkin pişmanlıkta bulunan sanık Alpay'ın da aynı suç kapsamında değerlendirilmesini talep etti.

Mütalaanın ardından mahkeme heyeti tarafından söz verilen sanık Alpay, etkin pişmanlıkta bulunarak bildiklerini anlattığını, şartlar doğrultusunda yurtlarında kaldığı örgütün hiyerarşik yapısı içinde yer almadığını savunarak beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, sanıklar Demir ve Pekşen'in dosyasını ayırarak, TCK'nin 257. maddesi uyarınca "görevi kötüye kullanma" suçundan kovuşturma açılması için ilgili kuruma yazı yazılmasına hükmetti.

Heyet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan sanık Coşar'a 10 yıl 6 ay, sanık Yanık'a 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.Etkin pişmanlığı kabul edilen Alpay'ı 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptıran heyet, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını kararlaştırdı.Mahkeme heyeti, firari sanık Coşar için önceden çıkarılan tutuklamaya yönelik yakalama kararını yineledi.

ETİKETLER

YORUMLAR 38 TÜMÜ
 • kamil karaduman 1 yıl önce Şikayet Et
  bir yıl nedir. 3 yıl nedir. adamlara ödül veriyorsunuz ömür boyu yatmalı
  Cevapla
 • stvr 1 yıl önce Şikayet Et
  Katır hırsızı bile fazla ceza alıyor.
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Milyonlarca insanımızın hayatını etkilemiş Hayat Çalan bu Hırsız ve Katillere 1 yıl gibi KOMİK bir ceza nasıl olabilir.Bunlar Ağırlaştırılmış Müebbet Hapisle yargılanmalıdırlar.O Katil pilot ve Askerlerin O görevlere gelmesine sebebiyet vermelerinden dolayı yargılanmalılar.
  Cevapla
 • İdris 1 yıl önce Şikayet Et
  İyiymiş valla.... 1 yıl va bee onuda içerde geçirdiği zamana sayarlar Eyyyy adelet nerdesin tüyü bitmemiş yetimin hakkı yeniliyor
  Cevapla
 • Bir VatanSever 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir sürü haksızlık yap, soruları yandaşlarına sızdır, bir sürü gencin hakkını ye... Karşılığı bir yıl olsun...Yazık.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR