Hüsnü Mahalli'ye Cumhurbaşkanı'na hakaretten ceza

Gazeteci Hüsnü Mahalli’nin bir yazısında ve katıldığı televizyon programında yaptığı konuşmadaki sözleri nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

ABONE OL
GİRİŞ 08.11.2018 14:58 GÜNCELLEME 08.11.2018 14:58 GÜNCEL
Hüsnü Mahalli'ye Cumhurbaşkanı'na hakaretten ceza
Hüsnü Mahalli'ye Cumhurbaşkanı'na hakaretten ceza

Gazeteci Hüsnü Mahalli’nin bir yazısında ve katıldığı televizyon programında yaptığı konuşmadaki sözleri nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaret" ve  "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine hakaret" suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. Sanık Hüsnü Mahalli'ye "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 2 yıl 5 ay hapis cezası verildi. Mahalli'ye "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine hakaret" suçundan ise 1 yıl 8 ay hapis cezası verilerek bu hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. 

 

 

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Hüsnü Mahalli ve avukatları katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ise avukatı Hatice Özay temsil etti. Sanık Hüsnü Mahalli savunmasında, suçlamaları kabul etmediğini belirterek "Yaptığım gazetecilik faaliyetidir. Beraatimi talep ederim" dedi. Mahalli son sözünde ise "Cumhurbaşkanına hakaret etmedim. Ben her zaman 'Sayın Cumhurbaşkanı' şeklinde ifade ettim. Diktatör kelimesi de hakaret içeren bir kelime değildir. Kaldı ki uluslararası camiada tek kişide toplanan yetki ile ilgili olarak belirtilmiş bir tanımdır. Benim yaptığım gazetecilik faaliyeti dışında hiçbir şey değildir. Beraatimi talep ediyorum" diye konuştu.

"CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ"

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı ise "Şikayetimiz devam etmektedir. İddianamede belirtildiği gibi Cumhurbaşkanının adı ve makamı zikredilmiştir. Hakaret suçunun yasal unsurları oluşmuştur. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz" dedi.

İKİ SUÇTAN CEZA VERİLDİ

Mahkeme, sanık Hüsnü Mahalli'ye "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine hakaret" suçundan 1 yıl 8 ay 25 gün hapis cezası verdi. Sanığın sabıkasız oluşunu, bir daha suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşması nedeniyle hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve 5 yıl süreyle denetim süresine tabi tutulmasına hükmetti. Mahkeme sanık Mahalli'ye "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan ise 2 yıl 5 ay 5 gün hapis cezasına çarptırdı. 

OLAYIN GEÇMİŞİ

Sosyal medya üzerinden devlet büyüklerine hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alınan Hüsnü Mahalli, 15 Aralık 2016'da sevk edildiği mahkemece tutuklanmıştı. 6. Asliye Ceza Mahkemesi de Mahalli'nin "kaçma ihtimalinin olmaması, tutuklulukta kaldığı süre, istenilen cezanın miktarı ve mağdur üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunulmasının olanaksız olmasını" dikkate alarak 20 Ocak'ta tahliyesine karar vermişti. Mahkeme, sanığın üzerine atılı fiilin basılmış eser yoluyla işlenmesini dikkate alarak dosyayı görevsizlik kararıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne göndermişti.

ETİKETLER

YORUMLAR 28 TÜMÜ
 • N.çelebi 1 yıl önce Şikayet Et
  Hain ajan derhal sınırdışı edilmeli bu vatanda Bir bardak su bile verilmemeli.zırto
  Cevapla
 • Zübeyde 1 yıl önce Şikayet Et
  halk tvde aysenurla ikisi karsilikli oturmus Erdoğan'a Devlet Bahçeli'ye senelerce hakaret ettiler.Sonra bi ara hapse girdi geziciler agladi bu adam hasta onu cikarin dediler.Disari cikti yine rahat durmadi.Bizzat sahidim hakaretlerine.Rtuge skayet etmekten yorulmustum.
  Cevapla
 • BAYMEN 1 yıl önce Şikayet Et
  bu gezeteci gorunumlu bozuntu...casusu,derhal tc vatandaşliği geri alinip...bian önce def edilmelidir...bide adam yerine koyup mahkemelerde savunma aliyoruz...pehhhh.
  Cevapla
 • bülent 1 yıl önce Şikayet Et
  bu adamın ülkemizde ne işi var, defedin gitsin
  Cevapla
 • K.A 1 yıl önce Şikayet Et
  sınırdışı edin defolup gitsin.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR