2019 Maaş zamlarına asgari ücret ayarı geliyor! Yeni zam oranları beli mi?

2019 Asgari ücret zam oranları açıklandı. Bununla birlikte gözler yeni yılda özel sektöre çalışanlarına yapılacak zamlara çevrildi. Peki yeni yılda çalışanlar ne kadar zam alacak? AGİ'nin artmasıyla birlikte maaş zamlarına asgari ücret ayarı geliyor.

ABONE OL
GİRİŞ 25.01.2019 11:42 GÜNCELLEME 25.01.2019 11:43 GÜNCEL
2019 Maaş zamlarına asgari ücret ayarı geliyor! Yeni zam oranları beli mi?
2019 Maaş zamlarına asgari ücret ayarı geliyor! Yeni zam oranları beli mi?

İş dünyamıza da istihdam alanında katkı sağlamak için bazı destekleri uygulamaya geçiliyor. Bölgesel istihdam teşviki 2019 için bir kez daha uzatılıyor. 9 ay olarak uygulanan asgari ücret desteğini 12 ay devam edeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "çalışan işçi kardeşlerimiz enflasyona ezdirilmeden ciddi bir oranda asgari ücret belirlenmiş oldu" dedi. Hal böyle olunca özel sektör çalışanları ne kadar maaş alacaklarını öğrenmeye araştırdı. Peki asgari ücrete bu derece yüksek bir artış yapılması çalışanların maaş zam oranlarında nasıl etki yapacak? 

 

 

Türkiye de asgari ücretten daha düşük ücret maaş verilemiyor. Asgari ücretin üzerinde işçi ve iş veren anlaşıyor. Diledikleri kadar bir ücret belirlenebildiğini söyleyen Doç. Dr. İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Resul Kurt, asgari ücret oranını değerlendirdi.

DOMİNO ETKİSİ OLACAK

 

 

Asgari ücretten daha yüksek maaş alanlar için artış oranının yüzde 26 gibi olmasını beklemiyorum ama asgari ücrete yakın maaş alanlar için domino etkisi olacaktır. Bir anlamda beklenti olacaktır. 

Asgari ücretin yüksek artışı ilk defa olmamıştır. İşçiyi memnun edici bir gelişmedir. Asgari ücretin işverene maliyeti 3005 lira olarak belirlenmiş durumda. Asgari ücretin yüzde 26 oranında artmış olması da iş veren açısından ciddi bir maliyet ve külfet getirmiştir. Benim tahminim ve beklentim oy birliğiyle asgari ücret belirlenmesinden dolayı 100 veya 150 TL tutarında asgari ücret desteğinin de 2019 yılında işverenlere yansıtılacağı devletimizin bu nokta da hem çalışanları hem de iş verenleri mağdur etmeyecektir.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Asgari ücret tespit komisyonu nihai kararına göre 1 Ocak itibariyle brüt 2 bin 558 TL, net 2 bin 20 TL olarak belirlenmiştir. Geçen yıla kıyasla yüzde 26,05 artmıştır. 10 Ekim'de enflasyonla topyekün mücadele kapsamında işçimizi enflasyona ezdirmedik. Bu karar oy birliği ile alınmıştır.

2019 AGİ NE KADAR OLDU?

Asgari ücrete gelen zam oranının belli olmasından sonra merak edilen konuların başında ise Asgari Geçim İndirimi’nin ne kadar olduğu geliyor. Yapılan zam oranına göre AGİ ücreti de en düşük 191.85 oldu. AGİ, en son 152 TL idi.

Bekar: 191,85 TL

Evli eşi çalışmayan: 230,22 TL

Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu: 259 TL

Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu: 287,78 TL

Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu: 326,15 TL

Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu: 326,15 TL

Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu: 326,15 TL

Evli Eşi çalışan: 191,85 TL

Evli eşi çalışan 1 çocuklu: 220,63 TL

Evli eşi çalışan 2 çocuklu: 249,41 TL

Evli eşi çalışan 3 çocuklu: 287,78 TL

Evli eşi çalışan 4 çocuklu: 306,96 TL

Evli eşi çalışan 5 çocuklu: 326,15 TL

KAYNAK : Haber7

ETİKETLER

YORUMLAR 1 TÜMÜ
 • trafik çilesi 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim patron agi vermiyor. hadi bakalım...
  Cevapla
 • muşlu 1 yıl önce Şikayet Et
  artik insanlar evlenmiyor evlenen çalışan eş istiyor çocuk bakicida anneanne de babannede buyuyor bir çocuk yap para kazan bir erekek eşine bakar ama bir kadın çalışmayan yada çalışamayan erkeğe bakmaz bu nedenle boşnan kadinlar var bayanlarin çalışmasına karşi değilim ama bence çalışmayan evde çocuğuna bakan bayanlar teşvik edilmeli daha sağlikli nesiller ve aileler için
  Cevapla
 • Memur 1 yıl önce Şikayet Et
  Babam belediyeden işçi emeklisi olarak emekli olmuş aldığı maaş bin dokuz yüz TL ancak şu anda emekli olan ve iş yerine dahi gelmeyen eski işçiler beş bin TL maaş alıyor
  Cevapla
 • aydın 1 yıl önce Şikayet Et
  2000 den sonra emekli olanlar ne olacak
  Cevapla
 • memur 1 yıl önce Şikayet Et
  memurda yüzde 26 zam bekliyor yıllardır yüzde 3 yüzde 4 maaşlarda artış yapıldı maaşlarımız eridi nerdeyse asgari ücrete denk hale geldi
  Cevapla
 • demogoji 1 yıl önce Şikayet Et
  ya bi yürü git senin memurun düşük dediği maaş 4000 tl allah gözünüzü doyursun lan
  Cevapla
 • hahahaha 1 yıl önce Şikayet Et
  en düşü memur maaşını söylede ona göre zam yapsın devley ayıp ayp yıllardır hep memura verildi.
  Cevapla
 • Esnaf 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah verede asgari ücret le devlet memuru aynı maaş ala Artık herkes rahat evlenir devlet memuru şartı kalkar:)))
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR