Ev hapsi verilen eski ÖSYM Başkanının ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı.

ABONE OL
GİRİŞ 18.04.2019 16:15 GÜNCELLEME 18.04.2019 16:15 GÜNCEL
Ev hapsi verilen eski ÖSYM Başkanının ifadesi ortaya çıktı
Ev hapsi verilen eski ÖSYM Başkanının ifadesi ortaya çıktı

FETÖ'den gözaltına alınan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir, tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

 

Elektronik kelepçe takılarak ev hapsinde alınması kararlaştırılan Ali Demir’in ifadesi de ortaya çıktı.

Demir’in ifadesi özetle şöyle:

 

"FETÖ/PDY terör örgütü üyesi değilim. Hayatımın hiçbir döneminde bağlantım olmadı. Herkesçe malum olduğu üzere FETÖ/PDY terör örgütü tarafından soruların sızdırıldığı iddia edilen 2010 yılı KPSS sınavından sonra 2010 yılı eylül ayında ÖSYM Başkanlığı’na atandım."

FETÖ ÜYESİ DEĞİLİM, MÜCADELE ETTİM

Başkanlığa başladıktan itibaren bu örgütün yarattığı tahribatı giderme çalıştım. Bunlarla mücadele ettim. O dönem örgüte yakın olana medya organlarına bakıldığında aleyhime çok sayıda yayının olduğu, hakkımda karalama kampanyası yürütüldüğü görülebilir.

Görevim süresince bir numaralı hedefim ÖSYM başkanı olarak, sınav güvenliğini temin etmekti. Benim döneminde 6114 Sayılı yasa çıkartılarak, ÖSYM’nin sağlam bir yapıya oturtulması sağlandı. İlk defa sınav güvenliğinin önemin vurgulanması. Ve soruların sızdırılmasının suç olduğu bu dönemde gerçekleşti.

BENİM DÖNEMİMDE SORU SIZDIRILMADI

1 Nisan 2011 tarihinde 3’lü kararname ile ÖSYM Başkanlığı’na asaleten atandım. Ben tüm işlemlerimi devletin tüm kademeleri ile uyum halinde yaptım.

Benim döneminde, ÖSYM tarafından yapılan soruların sızdırıldığı iddiasını asla kabul etmiyorum. Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir.

ÖSYM bilişim alt yapısında yapılan incelemeler, yanlı olarak değerlendirilmekte, güvenlik amaçlı olarak alınan kayıtlar dışarıya sızdırma olarak gösterilmektedir.

SUÇLAMA BENDEN ÖNCEKİ DÖNEME AİT

Cumhuriyet Savcılığı’nın iddiaları arasında yer alan tepe yönetimdeki 5 şüpheli ile 121 adet telefon irtibatım hususu benim ÖSYM başkanlığım öncesindeki döneme aittir. Bu görüşmeler öğretim üyesi olarak, işimizle ilgili akademik konularla ilgili yapılan görüşmelerdir, ya da bayram kutlaması şeklinde insanı temaslardır. Bu örgüt üyeliğini asla kabul etmiyorum. Serbest bırakılmayı talep ederim.

KAYNAK : habertürk

ETİKETLER

YORUMLAR 5
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  emek hırsızları
  Cevapla
 • İsmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Memleketi bu duruma getirenler gün ola devran döne Allah'ın adaletini bekleyin
  Cevapla
 • rizele 1 yıl önce Şikayet Et
  ne diyorsun engelli alımlarında bile hile yaptınız hemde senın donemınde yalan konusma bari benım 3 hakkım yenıldi ne konuyorsun be adam
  Cevapla
 • orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  bunların hepsi aynı yalanı söylüyor.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya biri hayrına şu adamın saçlarını az kırpsın..bu ne böyle yaw
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR