Ali Demir'den pişkin savunma

ÖSYM’deki FETÖ soruşturması kapsamında ev hapsine alınan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir, örgütle mücadele ettiğini ve kendi döneminde hiçbir sınav sorusunun sızmadığını iddia etti. Demir’in soruları çalındığı ortaya çıkan 2012’deki hakimlik sınavı ile soruşturması süren birçok sınavı unutması dikkat çekti.

ABONE OL
GİRİŞ 19.04.2019 06:26 GÜNCELLEME 20.04.2019 06:12 GÜNCEL
Ali Demir'den pişkin savunma
Ali Demir'den pişkin savunma

FETÖ’nün ÖSYM yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında ev hapsine karar verilen eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesine ulaşıldı. FETÖ üyesi olmadığını ve 2010 KPSS’den sonra göreve geldiği dönemden itibaren bu örgütle mücadele ettiğini savunan Demir, 2011, 2012 ve 2013 yıllarındaki soru hırsızlığı ispatlanmasına rağmen kendi döneminde hiçbir sınav sorusunun sızmadığını iddia etti. FETÖ’nün 2012’deki hakimlik sınavı ile ilgili devam eden soruşturmayı da unutan Demir, soruların sızdırıldığına dair somut delil bulunmadığını söyledi.

 

 

SORUMLULUK BENDE DEĞİL

Ayrıca kopya olaylarıyla ilgili inceleme yaptıklarını, kopya çektiği belirlenenlerin sınavının iptal edildiğini anlatan Demir, “Kopya işleminin geniş çaplı olduğunu düşünmedik” ifadesini kullandı. ÖSYM’nin kozmik odasındaki bilgisayarlarda FETÖ’cülerin soruları yedeklemek için oluşturduğu arayüz programı sorulan Demir’in, “Teknik şartnameyle alınan bu programda açık olup olmadığını benim bilmem mümkün değil. Açık varsa, programı yapanın sorumluluğundadır” şeklinde kendini savunması da dikkat çekti.

 

 

TEKALAN İLE NE GÖRÜŞTÜN?

Firari Şerif Ali Tekalan ve Cemil Koca’nın da aralarında bulunduğu FETÖ tepe yönetiminden 5 kişiyle 121 telefon irtibatı sorulan Demir, “Tanışıklığa dayalı görüşme. Akademik konularla ilgili yapılan görüşmelerdir ya da bayram kutlaması şeklinde insani temaslardır. İçeriğini hatırlamıyorum” savunmasını yaptı. Bu görüşmelerden bazılarının 2012 KPSS’nin ardından yapıldığı hatırlatılan Demir, “Sınava ilişkin özel bir talepleri oldu mu?” şeklindeki soruya “Mümkün değil. Olsa da ben kabul etmezdim” cevabını verdi.

2012 hakimlik sınavını unuttu

Ali Demir döneminde soruların çalındığı tespit edilen sınavlardan biri de 2012 avukatlıktan hakimlik ve savcılığa geçiş sınavıydı. Ankara Başsavcılığı’nca ÖSYM çalışanlarının da aralarında bulunduğu 86 kişiye dava açılmış, 2018 Ekim’de kararını açıklayan mahkeme sanıklardan 62’sine 2 yıl 11 ay ile 27 yıl 7 ay 15 gün arasında değişen hapis cezaları vermişti. 2011, 2012 ve 2013’te yapılan KPSS, ALES ve YDS gibi birçok sınava ilişkin soruşturma ise hala devam ediyor.

ETİKETLER

YORUMLAR 23 TÜMÜ
 • ÜÇ HİİLAL. 1 yıl önce Şikayet Et
  BEYLER 40 YIL AMERİKA AJANI Türkiyede Türk toplumunu kandırıyor.Adeta asrın deccalı herkesin gözünü boyamadı mı?ELİNİ KOLUNU SALLAYA SALLAYA PENSİLVANYA'ya gitti de krimseler uyanmadı.Dersaneleri kapatılınca gudurdu.15 TEMMUZ 2016 da 2000 den fazla insanimizi yaraladı,265 insanımızın canına kıydı.Hala tüm devlet kurumlarında fetönün kulları cirit atıyor......
  Cevapla
 • koom 1 yıl önce Şikayet Et
  karaktersiz emek hırsızları... neden serbest kim açıklayacak
  Cevapla
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Halen bitmediler hertarafı ahtopot gibi sarmışlar yerel seçimlerdede bunların parmağı kesin vardır.
  Cevapla
 • meyyid 1 yıl önce Şikayet Et
  bir tane bile aptal fetöcü hain yok.hepsi uyanık..
  Cevapla
 • diriliş 1 yıl önce Şikayet Et
  evet öyle diyecek şimdi yatsın evde ooo ne güzel hakları yenen kişiler ne olacak..
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR