Başkan Erdoğan'ın S-500 teklifine Rusya'dan ilk yorum

Başkan Erdoğan’ın Rusya ile mevcut S-400 anlaşmasının ardından S-500 sistemlerini Rusya ile müşterek olarak üretmeye yönelik sözlerini değerlendiren Rus uzmanlar, Rusya’nın önceden böyle deneyime sahip olduğunu ve bu alanda iş birliğinin mümkün olduğunu belirtti.

ABONE OL
GİRİŞ 20.05.2019 07:55 GÜNCELLEME 20.05.2019 08:02 GÜNCEL
Başkan Erdoğan'ın S-500 teklifine Rusya'dan ilk yorum
Başkan Erdoğan'ın S-500 teklifine Rusya'dan ilk yorum

Rusya'dan satın alınan S-400'lerle ilgili açıklama yapan Başkan Erdoğan "S-400'den sonra bir de S-500 söz konusu. S-500'de de yine bir ortak üretim söz konusu olacak" ifadelerini kullandı.

Russia Today’e (RT) konuşan Rus askeri uzmanlar, Başkan Erdoğan, Rusya ile mevcut S-400 anlaşmasının tamamlanmasının ardından Türkiye’nin S-500 sistemlerini hem satın alıp hem de Rusya ile müşterek olarak üretmeyi düşündüğüne dair açıklamalarını değerlendirdi.

TÜRKİYE İLE ORTAK ÜRETİM MÜMKÜN

 

 

Sputnik'in haberine göre uzmanlar, daha önce Rus yetkililerin Türkiye ile bu alanda ortak üretimin mümkün olduğunu açıkladıklarına, bunun için iki ülke arasında tek bir teknik standart sisteminin oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

HİNDİSTAN ÖRNEĞİ

Rus askeri dergisi Arsenal Oteçestva Satış Müdürü Aleksey Leonkov, füze savunma sistemlerinin ortak üretimi alanında işbirliğinin genişletilmesinin teorik olarak mümkün olduğunu belirtti. Rusya’nın Hindistan’la buna benzer bir deneyiminin olduğunu söyleyen Leonkov, şöyle konuştu:

“Örneğin Hindistan’da tank parçaları üretimimiz mevcut. Su-30MKİ tankı üretiliyor, Hintliler tankı kendi ekipmanları ile tamamlıyor ve kendi silah sistemlerine uyumlu hale getiriyor. Yani Rusya’nın, başka ülkelerle birlikte askeri araç üretimi alanında deneyimi var.”

Türkiye’den daha önce Rusya ile 5. nesil avcı uçaklarının üretimi ile ilgili işbirliğinin mümkün olduğu yönünde açıklamalar da gelmişti.

ETİKETLER

YORUMLAR 32 TÜMÜ
 • KahramanMaraşlı 1 yıl önce Şikayet Et
  "Düşmanımın düşmanı" mantığı ile bir yere kadar. %100 Kendi Yerli silahlarımızı yapmalıyız tabi içimizdeki hainlerle uğraşmaktan fırsat bulabilirsek.
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Hata yaptık sanki, yerli jetin motoru için ingilizlerle değil ruslarla anlaşsaydık proje daha hızlı ilerlerdi sanırım.
  Cevapla
 • Vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim abd ye ihtiyacımız yok abd nin bize ihtiyaçı var rusya ile her alanda isbirligimizi geliştirmeliyiz ortak para birimi de dahil
  Cevapla
 • Hüseyin Mucurlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika’ya haşırt
  Cevapla
 • tunctunc 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusya ile Türkler arasinda tarihte yapilan tüm sava$lar hep ba$ka devletler yüzünden olmu$tur.O sava$lar olmasaydi bu dünyada yabaci dil ya Türkce yada Rusca olcakti.Rusya ve Türkiye kaderleri konumlari yapilari nedeniye hep iyiy ve özelikle gü venilir gecinmek zorundalar.Rusya hindistan cine vermedigi degeri dostlugu dayni$mayi Türkiyeye veriyor ve gösteriyor,Rusya kimseyi yutmak istemiyor gelecegine oynuyor.Ben gelecegin kesinlike RUSYA VE TÜRKIYEYE Ait oldugunu dü$ünüyorum.Her $eyin cok cok cok daha iyi olcagina inaniyorum.Birde Ruslar asla asla Amerikalilar gibi pu$t kalle$ karaktersiz külhanbeyi degil.
  Cevapla
 • yandaş medya 1 yıl önce Şikayet Et
  yok öyle birşey, başka devletler yüzünden falan savaşa girmişliğin ne alaka ???
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR