Turan: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde revize mümkün

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Eski sisteme dönme talepleri tamamen art niyetli, hükümet olmadan hükmetmeye alışmış vesayet sevdalılarının gündem oluşturma çabalarıdır." diyerek sistemde revizelerin her zaman olabileceğini söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 30.06.2019 17:14 GÜNCELLEME 30.06.2019 17:18 GÜNCEL
Turan: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde revize mümkün
Turan: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde revize mümkün

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, parlamenter sisteme dönme taleplerinin tamamen art niyetli, hükümet olmadan hükmetmeye alışan vesayet sevdalılarının gündem oluşturma çabası olduğunu belirterek, "Eski sistem eskide kaldı, yeni sistemde revize her zaman mümkün" dedi. Turan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran 2018'de doğrudan halk tarafından seçilmesiyle hayata geçen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

 

GEREKSİZ BİR POLEMİĞE HEBA EDİLECEK BİR SİSTEM DEĞİL

Bir dayatmadan değil ihtiyaçtan doğan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin, yapılan referandum sonucuna göre millet iradesi esas alınarak hayata geçirildiğini hatırlatan Turan, Türkiye'nin yürüyüşüne güç katan yeni sistemin tamamıyla bir halk kazanımı olduğunu dile getirdi.

 

 

"Dünyada halklar, hiçbir demokratik kazanımını geri vermemiştir." diyen Turan, Türkiye için sistem tartışmalarının artık geride kaldığını, eski parametrelerle yeni sistemin okunamayacağını vurguladı.

Dünyanın evrildiği, dengelerin yeniden belirlendiği bir dönemde olunduğuna, Türkiye'nin de önemli süreçler yaşadığına dikkati çeken Turan, şöyle devam etti:

"Bunu iyi okumak ve bu doğrultuda hamleler yapmak gerekiyor. CHP'nin öncülük ettiği 367 krizini, uzun zaman Cumhurbaşkanı seçilememesini ve bunun maliyetlerini hatırlıyoruz. Yine bazı muhalefet kanadından gelen 'Cumhurbaşkanını halk seçmeli' çağrısını hatırlayalım. Tüm bunlar da göz önünde bulundurularak bu adım adeta bir ihtiyaçtan atıldı. Bir eksiklik, aksaklık varsa tabii ki tespit edilerek düzeltilir. 1 yıllık süreçteki tecrübeler ve uygulamalar masaya yatırılarak gerekli görülen adımlar güçlü bir iradeyle atılır ancak bu sistem siyasi kavgalara ve gereksiz polemiklere heba edilecek bir konu değil."

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin, bazılarının iddia ettiği gibi tıkanıklık getiren bir sistem olmadığını ifade eden Turan, şunları kaydetti:

"Yeni sistem aksine daha hızlı karar alınabilen, yeniliklere daha hızlı adapte olunabilen, insan kıymetlerini ve değerlerini daha etkin ve daha verimli kullanabildiği reformist bir yönetim sistemi. Eski sisteme dönme talepleri tamamen art niyetli, hükümet olmadan hükmetmeye alışmış vesayet sevdalılarının gündem oluşturma çabalarıdır. Özetle eski sistem eskide kaldı, yeni sistemde revize her zaman mümkün. Ayrıca sistem tartışmalarından önce uygulamada risk almayan, uyum ve geçiş sürecinin hakkını veremeyen, yeni sürece ayak uyduramayan bürokratın ve siyasetçinin kendisini değerlendirmesi lazım. Yeni sistem güçlü profilli siyasetçilerin ve risk alan bürokratların varlığını zorunlu kılar."

ETİKETLER

YORUMLAR 5 TÜMÜ
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Yeni sistemi istemeyen , eski sisteme geri dönülmesini isteyen zihniyet yeni sistem vesilesi ile İstanbul'u Ankara'yı vs. aldı.Yoksa tek başına ne genelde ne yerelde seçim kazanmayı rüyalarında bile göremezlerdi.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  chpkk her konida attığı saçma sapan herseyden kendimi gündeme getirme başarısı gösteriyor ya me deyim.benim üzüldüğüm bu chp lilerin oyununa ak parti alet oluyor.bunlarda bunu bildiği için sürekli kendilerini yalanla dolanla gündemde tutuyor.bu memleketin bu adamlarin her sacma sapan algılarına cevap vermek.zorunda degil işimize bakalim yapacak cok is var.demi
  Cevapla
 • Analız 1 yıl önce Şikayet Et
  Ilerde chp lıler oturursa bıraz zor kalkarlar baskanlık koltuguna bılıne abd lı dostlarıda ısın sırrını onlara verır ulkemız ınsanında chp sevdası oldukca bu nonkorluk oldugu surece bu ısler daha cok uzar gıder gene eskı halıne getırırler ulkeyı
  Cevapla
 • Han 1 yıl önce Şikayet Et
  Zalime acirsan acinacak hale dusersin atalarimiz bosa soylememis
  Cevapla
 • Gurbetçi 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlar düzelmezse hangi sistem olursa olsun bir şey değişmez . Siyasi ahlaktan vazgeçilmesi tüm dengeleri alt üst eder..
  Cevapla
 • fkgurbet 1 yıl önce Şikayet Et
  doğru. önce ahlak, dürüstlük, insanlık vb. bunun halkta başlaması lazım ki yöneticiler düzgün olsun. Nasılsak öyle yönetiliriz
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR