Öğrencilerin hayatı değişebilir! Tercih kılavuzunda es geçilen ayrıntı

ÖSYM’nin tercih kılavuzunda "geleceğin meslekleri" listesi dikkat çekti. Bu yıl ilk öğrencilerini alacaklar arasında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi “Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi”, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi “Üç Boyutlu Modelleme ve Animasyon” bölümleri de var.

ABONE OL
GİRİŞ 20.07.2019 07:42 GÜNCELLEME 20.07.2019 07:48 GÜNCEL
Öğrencilerin hayatı değişebilir! Tercih kılavuzunda es geçilen ayrıntı
Öğrencilerin hayatı değişebilir! Tercih kılavuzunda es geçilen ayrıntı

Üniversiteler, bu yıl gelecek vaat eden bölümlere öğrenci kabul etmeye başlayacak. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yayımlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda, Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) “geleceğin meslekleri” olarak gösterilen bölümler yer aldı.

 

 

BİLGİ GÜVENLİĞİ TEKNOLOJİSİ

Yeditepe Üniversitesinde açılan lisans düzeyindeki ilk “bilgi güvenliği teknolojisi” bölümüne tam ve yüzde 50 burslu olarak toplam 23 kontenjan tanındı.

 

 

Bir başka yeni lisans programı “yazılım geliştirme” bölümü de yine Yeditepe Üniversitesinde toplam 22 kontenjanla eğitime başlayacak. Hacettepe Üniversitesi’nde açılan yapay zeka mühendisliği programına da 30 öğrenci alınacak.

DİJİTAL MEDYA VE PAZARLAMA

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde açılan ve geleceğin taşıtlarının üretilmesinde yer alacak gençlerin yetiştirileceği bölüme alınacak öğrenci sayısı okul birincisi kontenjanı ile 41 olarak belirlendi. İstanbul Kültür ile Ostim Teknik üniversitelerinde açılan “dijital medya ve pazarlama” bölümünde ise burslu ve yüzde 25 ile 75 arasında değişen oranlarda indirimli olarak toplam 80 öğrenci öğrenim görecek.

DİJİTAL OYUN TASARIMI

Öte yandan son yılların ilgi çeken ve geleceği olan eğitim programları arasında gösterilen “dijital oyun tasarımı” da çeşitli üniversiteler bünyesinde lisans programı olarak yer alıyor. Bu kapsamda, Bahçeşehir Üniversitesi 67, Beykoz Üniversitesi 40, İstanbul Aydın Üniversitesi 60, İstanbul Bilgi Üniversitesi 28 ve İstinye Üniversitesi de 50 olmak üzere toplam 245 kontenjan ayrıldı.

KAYNAK : Yeni Şafak Gazetesi

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • Zeynep 1 yıl önce Şikayet Et
  Sağlık mezunlarına mesleki dersler gösteriyorlar yks de sonra başarısız gençler
  Cevapla
 • 35450616 1 yıl önce Şikayet Et
  Ama vakıf üniversitesi.. Reklam kokuyor
  Cevapla
 • Derviş 1 yıl önce Şikayet Et
  Boş iş.
  Cevapla
 • İbrahim mujdeci 1 yıl önce Şikayet Et
  Önce milet in cocukların gelecegiyle oynuyorlar mesleki okullar Kalbur altı ey itim düzeyi 0sıfır
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR