Suriyeliler eve dönüyor! Büyük yoğunluk başladı

Kurban Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeliler, Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan ülkelerine gitmeye başladı.

ABONE OL
GİRİŞ 23.07.2019 09:32 GÜNCELLEME 23.07.2019 12:00 GÜNCEL
Suriyeliler eve dönüyor! Büyük yoğunluk başladı
Suriyeliler eve dönüyor! Büyük yoğunluk başladı

Kurban Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeliler, Kilis Valiliğinin online randevu sistemine kayıt yaptırdıktan sonra randevu günü geldiğinde ülkelerine geçiyor. Türkiye’nin dört bir tarafından randevu sistemine kayıt olan Suriyeliler, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'na geliyor. Suriyeliler, Kilis Valiliğinin izni ile 22 Temmuz - 9 Ağustos tarihleri arasında Suriye’nin Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Afrin, Cerablus ve El Bab bölgeleri ile Suriye’nin diğer şehirlerine gidiyor. Suriyelilerin polis ve jandarma gözetiminde İl Göç İdaresi tarafından kayıtları yapılıyor. Pasaport polisinin son kontrolünden geçen Suriyeliler, gümrük görevlilerinin nezaretinde tahsis edilen otobüslerle ülkelerine gidiyor. 

 

 

Sağlık Müdürlüğü görevlileri de 15 yaş altı çocukların aşı kartlarını kontrol ederek, aşı kartı olmayanlara aşı yapıyor. 

 

 

4 YILDA 400 BİN SURİYELİ BAYRAM İÇİN ÜLKESİNE GİTTİ

Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden 2014-2019 arasında 400 bin Suriyeli, bayram için ülkesine gitti. 

Suriye’deki iç kargaşa, Esad rejiminin baskısı ve saldırısı ile DEAŞ ile PYD saldırıları sonucu ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye yerleşen Suriyeliler, 2014 yılından bu yana bayramlaşmak için ülkelerine gidiyor.

KESİN DÖNÜŞ İÇİN SÜRE VERİLDİ

"Düzensiz göçle mücadele çalışmaları kapsamında ülkemize yasadışı yollardan giren düzensiz göçmenlerin yakalanarak sınır dışı edilmelerine devam edilmektedir" denilen açıklamada, "Geçici koruma kapsamında olmayan (kayıtsız ve/veya kimliği bulunmayan) Suriye uyruklu yabancılar, İçişleri Bakanlığımızın talimatı ile belirlenen illere sevk edilmektedir. İstanbul, geçici koruma kaydına kapalıdır.

Geçici koruma kapsamında olmakla birlikte, İstanbul'da kaydı olmayan (diğer illere kayıtlı) Suriye uyruklu yabancıların, kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verilmiştir. Belirtilen süre sonunda geri dönmediği tespit edilenler, İçişleri Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda kayıtlı oldukları illere sevk edileceklerdir" ifadeleri yer aldı.

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR 16 TÜMÜ
 • İki kelime 1 yıl önce Şikayet Et
  Gitsinler gelmesinler
  Cevapla
 • Azsubay 1 yıl önce Şikayet Et
  İzine gidiyorlar birde.. şaka gibi.
  Cevapla
 • Levent 1 yıl önce Şikayet Et
  Kapatın dönüşleri gelmesinler daha.
  Cevapla
 • Adsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Bayrami gecirebiliyolarsa gelmelerine gerek yok alinmalarina engel olunmasi lazim
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Güle güle gitsinler de, bi zahmet bayramdan sonra da kalsınlar. Madem orası bayram yeri..
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR