Eskişehir'de yangın! Kontrol altına alındı

Eskişehir'in Seyitgazi içlesindeki karaçam ormanında yangın çıktı. Orman İşletme Müdürlüğü, karadan arazözlerle, havadan ise helikopter ile yangına müdahale edildi. Seyitgazi ilçesinde yaklaşık 30 hektarlık alanda etkili olan yangının kontrol altına alınmasının ardından soğutma çalışmasına başlandı.

ABONE OL
GİRİŞ 14.08.2019 09:35 GÜNCELLEME 14.08.2019 15:45 GÜNCEL
Eskişehir'de yangın! Kontrol altına alındı
Eskişehir'de yangın! Kontrol altına alındı

Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı. İlçeye bağlı kırsal Yapıldak Mahallesi civarındaki ormanlık alanda dün öğleden sonra başlayan yangına Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ile çevre belediyelerden itfaiye ekipleri müdahale etti. Ekiplerin yoğun çabaları ve iş makinelerinin yardımıyla, karaçam ormanında etkili olan alevler çevrelendi. Sabaha kadar süren çalışmaların ardından yaklaşık 30 hektarlık alanda etkili olan yangın kontrol altına alınarak soğutma çalışmasına başlandı. Çalışmalara, çevre illerden gelen orman işçileri ve dozerler ile iki yangın söndürme helikopteri ve 16 arazözün yanı sıra bölge halkı destek veriyor.

 

Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, gazetecilere yaptığı açıklamada, orman yangınını, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Kırka Mahallesi'nde öğrendiğini söyledi. Daha sonra mahalleli gençlerle yangına müdahale etmek için olay yerine gittiklerini belirten Tepe, vatandaşların tereddüt etmeden ellerinde bulunan imkanlarla söndürme çalışmalarına katıldığını anlattı. Belediye Başkanı Tepe, şunları kaydetti: "Bütün arkadaşlarımız bizim eğlencemiz var demeden araçlarla Yapıldak Mahallesi'ne ulaştı. Gece boyunca orada çalışmalara katıldılar. Arkadaşlarımızın o bölgeye gözünü kırpmadan gitmeleri yangın alanında sabaha kadar çalışmaları bizim için en büyük gurur kaynağı."

BÖLGE HALKI SEFERBER OLDU

Ormanda çıkan duman gökyüzünü kaplarken, yangın rüzgarın etkisiyle yayılmaya başladı. Yapıldak köyünde oturan Seydi Kanat, yangının piknikçilerden kaynaklanmış olabileceğini belirterek, "Çok büyük bir yangın var şu an orada. Benim de bu bölgenin insanı olarak içim yanıyor. Hepimiz çok üzgünüz. Devletimiz tüm imkanlarıyla yangına müdahale ediyor. Köylüler de destek veriyor" dedi.

Yapıldak Mahallesi halkı, İni Dağında başlayan yangını söndürmek için gece de çalışmaya devam ediyor. Yangının bulunduğu alana giren vatandaşlar, ellerinde bulunan malzemelerle yangına müdahale ederken, yangının büyümemesi için ekiplere destek oluyor. Yangının olduğu alanda çalışan vatandaşlar, hektarlarca alanın yangından zarar gördüğünü ifade etti. Çalışmalar sırasında 11 kişinin de dumandan etkilendiği bilgisine ulaşıldı. 

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • mavi 1 yıl önce Şikayet Et
    turkiye yangin yeri...offffff!!!
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR