Türkiye onu bayramda başına gelen olayla tanımıştı! Yeni gelişme

Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde, kurban etlerini keserken, elini arı sokan Mustafa Duru (33), hastanenin yoğun bakım servisindeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

ABONE OL
GİRİŞ 14.08.2019 15:58 GÜNCELLEME 14.08.2019 15:58 GÜNCEL
Türkiye onu bayramda başına gelen olayla tanımıştı! Yeni gelişme
Türkiye onu bayramda başına gelen olayla tanımıştı! Yeni gelişme

Olay, Kurban Bayramı'nın ilk günü olan 11 Ağustos'ta, ilçeye bağlı Erciyesevler Mahallesi'nde meydana geldi. Mustafa Duru, sabah evinin bahçesine gelen kasap tarafından kesilen kurbanını parçalamaya başladı. Bahçede kurban etini bıçakla doğrayan Duru'nun sol elini avuç içinden arı soktu. Arıya alerjisi olduğu öğrenilen Duru, rahatsızlanınca yakınlarınca Kayseri Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Acil serviste ilk müdahalesi yapılan Duru, daha sonra kentteki özel hastaneye sevk edildi. Burada yoğun bakım servisine alınan Duru, 3 günlük tedavinin ardından sağlığına kavuşarak, taburcu edildi.

 

Kurban keserken kimsenin aklına gelmeyen oldu! Yoğun bakıma alındı

"TEDAVİNİN DOKTOR KONTROLÜNDE YAPILMASI GEREK"

 

Hastanenin acil servis pratisyeni Dr. Bilal Kılıç, arı sokmalarıyla yaz döneminde sıklıkla karşılaştıklarını belirterek, "Çoklu arı sokmaları ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Arı sokmalarında önemli noktalarından biri de arının soktuğu yerdir. Özellikle ağız bölgesinde arı sokmaları olduğunda, bunlar çok ciddi sorunlara yol açabilir. Solunum yolu tıkandığından dolayı ölüme kadar gidebilen sonuçlar ortaya çıkabilir. Göz, dil veya vücudun başka noktalarını arı soktuğunda acil bir şekilde mutlaka acil servise başvurulmalıdır. Tedavinin doktor kontrolünde yapılması gerekiyor" dedi.

"ARIYA GENEL ALERJİSİ OLANLAR DAHA DİKKATLİ OLMALI"

Arı iğnesinin, görülebiliyorsa çıkarılabilmesinin önemli olduğunu kaydeden Kılıç, "Çünkü arı soktuğunda o iğneyi bırakabilir. İğneden de 2- 3 dakika sonra zehir vücuda enjekte olmaya devam eder. Öncelikle iğnenin çıkarılarak, o bölgeye buz uygulanması çok önemlidir. Bazen buzlara bağlı yanıklar da oluşabileceği için bir beze sarılıp konulması daha uygun olacaktır. Arıya genel alerjisi olan insanların daha dikkatli olması lazım. Kesinlikle acil servislere gelerek tedavi altına alınmaları gerekir" diye konuştu.

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • teknisyen 10 ay önce Şikayet Et
  Beni kalbimin üzerinden soktu acısı bir sene gitmedi şükür alerjimiz yok Allahım şifası versin
  Cevapla
 • mert 10 ay önce Şikayet Et
  bir defasında köyde avucumun içinden sokmuştu o ne acıydı ALLAHIM elim koptu sanmıştım...bu arkadaşa büyük gecmiş olsun
  Cevapla
 • Sualp 10 ay önce Şikayet Et
  Doktorları tebrik ediyorum. Bu arkadaşa çok üzülmüş dua etmiştim
  Cevapla
 • ademoğlu 10 ay önce Şikayet Et
  ben köydeyken güneşte ısınmış taşları sokma yerine koyardık o ısınmış taş o vücuttaki o zehri nötralize ederdi ve çabuk diner şişmeside az olurdu bir defasında bağ zamanıydı ibrikten su içmek isterken ibriğin deliğine girmiş arı beni sokmuştu dudağım şişmişti maceralı çocuktuk
  Cevapla
 • enes 10 ay önce Şikayet Et
  allerji farklı bir olay. senin anlattığın allerjisi olmayanlarda kısmen işe yarar. allerjide iğneyi zamanında yetiştiremezlerse ölüm ile sonuçlanabiliyor.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR