Oğlunu öldürmüştü ceza verilmedi... İşte nedeni

İzmir'de, kavga ettiği oğlunu bıçaklayarak öldüren sanık hakkında, neticenin, sanığın kişisel ve ailevi durumu bakımından artık cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak şekilde mağdur olmasına yol açtığı dikkate alınarak, ceza verilmesine yer olmadığı kararlaştırıldı.

ABONE OL
GİRİŞ 03.10.2019 19:45 GÜNCELLEME 03.10.2019 19:45 GÜNCEL
Oğlunu öldürmüştü ceza verilmedi... İşte nedeni
Oğlunu öldürmüştü ceza verilmedi... İşte nedeni

İzmir'in Konak ilçesinde kavga ettiği oğlunu kalbinden bıçaklayarak öldüren babaya ceza verilmesine yer olmadığına hükmedildi. 

 

İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Sertaç Özgizler, taraf avukatları ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen ve maktulün annesi Sibel Dalgıç katıldı.

Avukat Özen, sanığın "kasten öldürme" suçundan cezalandırılmasını ve indirim hükümlerinin uygulanmamasını talep etti. 

 

Sanık avukatı, tahliye ve beraat talebinde bulunarak, "Baba oğlun ara ara tartışma yaşamaları doğaldır. Bu eylem, yaşanan tartışma sırasında meydana gelen bir kazadır. Olay sırasında bıçak müvekkilin elinde değil, maktulün elindedir. Eylem kasten bıçak vurma şeklinde değildir." diye konuştu. 

Son sözü sorulan sanık Özgizler, "Ben oğlunu çok seven bir babayım. Ben ona zarar vermedim, zarar veremem. Soykan gitti, ben zaten bittim." dedi. 

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığı, "ruhsatsız bıçak taşıma" suçundan 5 ay hapis ve 20 gün adli para cezasına çarptırılmasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Sanığın eyleminin, "taksirle ölüme sebep olma" niteliğinde olduğuna kanaat getiren heyet, neticenin, sanığın kişisel ve ailevi durumu bakımından artık cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak şekilde mağdur olmasına yol açtığı dikkate alınarak, ceza verilmesine yer olmadığına ve tahliyesine hükmetti.  

Üye hakim, "sanığın aşamalarda alınan ve çelişki barındıran savunmaları, tanık beyanları ile dosya değerlendirildiğinde sanığın cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi" gerektiği yönünde görüş bildirerek karara muhalefet şerhi sundu. 

OLAY

İzmir'in Konak ilçesinde, şubat ayında yaşanan olayda lise öğrencisi Soykan Özgizler (18), babası Sertaç Özgizler (62) tarafından bıçakla öldürülmüş, tutuklanan baba hakkında "çocuğunu kasten öldürmek" suçlamasıyla dava açılmıştı.

İddia makamı, esasa yönelik verdiği mütalaasında sanığın olayı "olası kasıt" ile gerçekleştirmesi nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti. 

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 10 TÜMÜ
 • xyz 9 ay önce Şikayet Et
  Bıçak ruhsatı yeni çıktı, ben döner bıçağı ruhsatı aldım ama tavuk döner.
  Cevapla
 • Asi 9 ay önce Şikayet Et
  Bu karar kendisi sorunlu ama cocugu kendisinden daha sorunlu babalara cocugunun sorunlarindan kurtulmak icin cocugunu katledecebilecegi onayini vermiştir.Allah yardimcimiz olsun...
  Cevapla
 • murat 9 ay önce Şikayet Et
  Haklıyı haksızdan ayırmak gerek
  Cevapla
 • ilbilge 9 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar mecbur kalmasa kim evladını öldürmek ister. Allah yardımcısı olsun yazık.
  Cevapla
 • serdar a. 9 ay önce Şikayet Et
  ruhsatsiz bicak tasima...!!!
  Cevapla
 • hancı 9 ay önce Şikayet Et
  Demek bıçak ruhsatı da varmış aga...
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR