Teröristlerin tüm projeleri çöktü! Afrin doktrini devreye giriyor

Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda YPG/PKK ve DAEŞ terör örgütlerine karşı yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'nda nelerin olduğunu ve ilerleyen günlerde nelerin olacağını uzmanlar Haber7.com'a değerlendirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 14.10.2019 16:47 GÜNCELLEME 14.10.2019 17:17 GÜNCEL
Teröristlerin tüm projeleri çöktü! Afrin doktrini devreye giriyor
Teröristlerin tüm projeleri çöktü! Afrin doktrini devreye giriyor

Haber7.com / Özel 

Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda YPG/PKK ve DAEŞ terör örgütlerine karşı yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı beşinci günü geride bıraktı. Harekatın altıncı gününde  devam ediyor. Harekatın şimdiye kadar ki süreci ve sonrasında nelerin yaşanacağını Ortadoğu muhabiri Samet Doğan ve SETA Dış Politika Direktörü Can Acun ile konuştuk. 

 

 

Samet Doğan / Ortadoğu Muhabiri

Böyle bir operasyon aslında hiçbirimizin beklediği bir durum değildi. Afrin operasyonundan daha yavaş ilerlemesi gerekirken, aksine daha hızlı ilerliyor. Üstelik Fırat'ın bu yakasında tank bile kullanılmadan, cephe hattında orta ve hafif silahlarla bu ilerleme kaydedildi. En önemli mesele burada Türk ordusunun çok ciddi bir keşif yapmış olması ve ÖSO’nun diğer operasyonlara nazaran çok daha iyi eğitilmiş olması. Bugün Milli Ordu adı altında toplanan grupların birbiriyle olan iletişimi ve operasyon kabiliyeti Türk ordusunun eğitimiyle çok ileri bir seviyeye taşınmış olduğunu görüyoruz.

 

 

TERÖRİSTLER HASEKE VE RAKKA'DA REJİM BAYRAKLARINI ASTI

Esed ile çatışma durumunun olma ihtimali hala gerçekliğini koruyor. Şu an gelen bilgiye göre, PYD militanları Haseke ve Rakka gibi bölgelerde kendi bayraklarını indirip rejim bayraklarını asmaya başlamış bile. Ancak bu senaryo geçmişte de yaşandı. Şuan bize gelen bilgilerin tamamı SDG açıklamaları üzerinden. Rejim resmî bir açıklama yapmıyor. Bence bundan özellikle sakınıyor. Eğer rejim askeri girecekse bile şu durumda bunlar Arapların mürtezega dediği paralı askerler filan girecek, düzenli ordunun Türkiye ile savaşacak zaten gücü de yok.

TÜRK ORDUSU KARŞISINDA BİR HAFTA DAYANAMADILAR

Türkiye’nin 30 km derinlikte açtığı alanların dışında kalan bölgelere çekilecek, Rakka ve Haseke olabilir bu.

Operasyonu bence tüm dünya ordularının ilgiyle izlediğini düşünüyorum. Sekiz yıldır bölgede güçlenen, ABD’nin beş bin tır silah yardımı yaptığı ve eğittiği, aynı zamanda da sahada DEAŞ’la savaştırdığı bir milis güç, Türk ordusu be Milli Ordu karşısında bir hafta bile olmadan en önemli kentlerini kaybetti.

TÜM PROJELERİ ÇÖKTÜ

Tabi artık PYD, ÖSO ve Suriye rejimi arasına sıkışmış durumda, söz konusu projelerin tamamı da böylelikle çökmüş oluyor.

Can Acun / SETA Dış Politika Direktörü

Türk askerî harekâtı ivme kazanarak devam ediyor. İlk etapta dört koldan girildi. Ardından meskûn mahaller kuşatıldı. Stratejik M4 karayolu ele geçirildi. Kara ordusu ilerlerken bir yandan da hava unsurları çok etkili bir şekilde terör unsurlarını yok ediyor.  Örgütün mühimmat depoları, genel karargahları, istihbarat ve lojistik merkezleri yok edildi.  En önemlisi ana komutan kademesinin sahadan anlık öldürülmüş olması. Temel olarak Türkiye şu anda iki tane bölgeyi hedefliyor.

 

 

AFRİN DOKTRİNİ DEVREYE GİRECEK

Ayn El Arap ve Menbiç. Bu bölgelerin Türkiye’ye karşı korunma refleksiyle terör örgütü rejimle görüşüp buraları rejime devrettiler. Rejimde belli bir mobilizasyon olduğu belli sayıda askerlerin, militanların buralara gelip bayrak çektiler. PKK’ya bağlı teröristler  Afrin Doktirini ne anlama geliyor? Afrin harekâtında Türk askeri ilerlerken de aynı şeyi yaptılar. Bayrak çekip askerin karşısında durmaya çalıştılar ama Türkiye çok kuvvetli bir şekilde havadan rejim unsurunu oradan çıkarmış ardından terör örgütünü oradan temizlemiştir.  

KAYNAK : Haber7

ETİKETLER

YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • Hıdır BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  RAPOR...)) TABANI : Ortadoğuda emperyalizme hizmet için Batı tarafından yaratılan IŞID'le mücadele / sözde "TERÖRİZMLE MÜCADELE" kılıfı. ORTASI : IŞID'ı manivela olarak kullanarak Ortadoğuda SUNNİ-Şİİ savaşı körükleyerek "MÜSLÜMANI MÜSLÜMANA KIRDIRMA" projesi . TAVANI : Tüm müslümanlara yönelik dünya çapında "terörist İslam" algısını yerleştirip, Ortadoğuda İsrail ile aynı ırkdan geldiklerini açıkladıkları Kürtleri kullanarak, "israil ile Barzanistan arasındaki bölgenin İŞİD'den temizlenmesi kılıfı ile birleştirilmesi, petrol sahalarının ele geçirilmesi ve VADEDİLMİŞ TOPRAKLARIN ELE GEÇİRİLMESİ amacına yönelik "HAÇLI SAVAŞIIIII
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD, Türkiye’ye şunu mu söylüyor? “Eğer bölgeden ben çıkarsam, kontrolü siz ele alırsanız, üstüne SDG’yi ortadan kaldırmaya girişirseniz, sınırlarınızda istikrarsızlık daha da artar ve topraklarınıza daha fazla göç başlar! Bölgede yeni bir sıcak çatışma kapısını sakın aralamayın, bizim yanımızda durun, birlikte kazanalım. Bakın, sizin politikalarınızdan dolayı endişeliyiz ve karar verdiğimiz halde bölgeden askerimizi çekemiyoruz. Anlaşalım, Güvenli Bölge kavramını kullanalım ama bölgeyi size teslim etmeyelim. Sınırlarınıza gelebilecek tehdidi biz önleriz, SDG bizim sözümüzden çıkmaz. Elbette bu argüman tamamen bir illüzyon yaratmadır.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD tarafından kabul görmeyen nokta Türkiye’nin güneyinde sınıra paralel uzanan ve halen ABD’nin destek verdiği PKK/YPG terör güçlerinin lojistiği için kullanılan M4 karayolunun tamamen Türkiye’nin kontrolü eline geçmesi hususudur. ABD, bu yolun tam olarak değil, kısmen ve kendisiyle birlikte kontrol edilmesini istemektedir. Irak’tan Doğu Akdeniz’e uzanan ve önemli şehir merkezleri arasında irtibat kuran bu ana güzergahtan SDG güçlerinin (PKK/YPG’de) olmasını istemektedir.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD HAYDUTLUĞU : Kağıt üzerinde "ABD VE TÜRKİYE KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE SURİYE KUZEYİNDE GÜVENLİ BİR BÖLGE" anlaşması var ama sahada Suriye kuzeyindeki kontrol ABD'nin 80.000 TIR'lık askeri desteği ile PYD=PKK'da !!?? NATO müttefiki Türkiye'ye karşı alenen PYD'nin desteklenmesi, ABD'nin zaman kazanımını amaclayan OYALAMA TAKDİKLERİ !!?? ( sınırımızın karşısında ABD bayrağı altında alenen terörö örgütünün korunması çabaları !!???
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD'NİN HAYALİ ...!!! ERBİL MERKEZLİ 5 KORİDOR ve PENTAGON PROJESİ: 1.Erbil-Basra, 2.Erbil-Kızıldeniz, 3.Erbil-Akdeniz (YPG koridoru), 4.Erbil-Karadeniz (PKK Koridoru), 5.Erbil-Hazar (PJAK Koridoru). Harita üzerinde çizdiğinizde ortaya Erbil merkezli 5 köşeli sarı bir yıldız çıkar. YPG'nin bayrağındaki yıldız.. Barzani, ABD adına 5 köşeli yıldızı rozet olarak takmak için uğraşıyor. PENTAGON’un yeni merkezi Erbil, İskenderun-Erbil-Kızıldeniz arasında kurulacak Büyük İsrail’in (Siyon Ülkesi) koruyucusu ve 53. EYALETİN ŞERİFİ BARZANİ. 5 koridor sayesinde 5 denizdeki NATO-PENTAGON hakimiyeti. İpekyolu, enerji, maden, insan trafiğinin kontrolü ve dünya hakimiyeti...??!!!
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR