Dışişleri duyurdu! Türkiye'den skandal iddiaya cevap

Dışişleri Bakanlığı: Uluslararası Af Örgütü'nün Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin raporundaki mesnetsiz iddiaları bütünüyle reddediyoruz.

ABONE OL
GİRİŞ 20.10.2019 10:47 GÜNCELLEME 21.10.2019 08:46 GÜNCEL
Dışişleri duyurdu! Türkiye'den skandal iddiaya cevap
Dışişleri duyurdu! Türkiye'den skandal iddiaya cevap

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Türk ordusunun ve desteklediği Suriyeli askeri unsurların operasyonlarının, "hukuka aykırı bir şekilde sivillerin ölümüne ve yaralanmasına yol açtığı, bunun da "ciddi ihlaller" ve "savaş suçu teşkil" ettiği iddia edilmişti.

 

 

Bugün Dışişleri Bakanlığı'ndan konu ile alakalı açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

 

"Uluslararası Af Örgütü'nün Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin raporundaki mesnetsiz iddiaları bütünüyle reddediyoruz.

Sözkonusu asılsız iddiaları, Suriye'den kaynaklanan ve ulusal güvenliğimize kasteden terör tehdidine karşı mücadelemize karşı başlatılan karalama kampanyasının parçası olarak değerlendiriyoruz.

Barış Pınarı Harekatı, hem Türkiye'nin ulusal güvenliğini, hem de izlediği ayrılıkçı gündemle Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehdit eden terör örgütü PYD/YPG'ye karşı yürütülen bir terörle mücadele operasyonudur.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece PYD/YPG unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmaktadır. Sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için gereken her türlü tedbir uygulanmaktadır.

Harekata destek veren Suriye Milli Ordusu'nun, kendi unsurlarının neden olduğu iddia edilen sivil zayiat vakalarını incelemek üzere bir Soruşturma Komisyonu kurduğunu bu vesileyle hatırlatmakta fayda görüyoruz.

PYD/YPG’nin AB ve NATO tarafından da terör örgütü kabul edilen PKK'yla bağı ve işlediği suç ile ihlaller defaatle belgelenmiştir. Uluslararası Af Örgütü'nü, kendisi de dahil olmak üzere bağımsız uluslararası kuruluşlarca yapılan bu çalışmaları yeniden incelemeye davet ediyoruz."

ETİKETLER

YORUMLAR 9 TÜMÜ
 • Altaylar 8 ay önce Şikayet Et
  Uluslararası Af Örgütü abd ye Ortadoğu ve Libya’da işlediği katliam için hesap sormuş mu, Bosna da işlediği savaş suçu için hesap sormuş mu. Fransa’ya Afrika’da işlediği katliam için soruşturma açmış mı, hala cinayetlere devam etmesine rağmen Fransa’yı uyarmış mı. Çin e Uygur Türkleri için herhangi bir uyarıda bulundu mu. Myanmardaki müslümanları katleden hükümete soruşturma açmış mı. İsrail hergün Filistinli müslmanları katlediyor herhangi bir işlem yapmış mı. Af Örgütü sen kimsin ve nesin ki TÜRKİYE ye hesap sormaya çalışıyorsun. Biz HAKK ve adalet yanında olan bir ülkeyiz. Seni de tanımıyoruz
  Cevapla
 • Dadaş25 8 ay önce Şikayet Et
  nato dahil bu tür örgüt ve yapılanmalar zaten terör örgütü ve destekçisidir.
  Cevapla
 • BÜLENT 8 ay önce Şikayet Et
  şehit verdik biz oralarda.eğer aldıysak bizimdir kimse karışamaz.vatan kan dökülen toprak değilmiydi ey millet.
  Cevapla
 • Hadi 8 ay önce Şikayet Et
  Haklıyken gördüğümüz muameleye bak ama kabahat bizde. O lafları onlara yedirmeyi bilmiyoruz. Aslında Suriye uçağımızı düşürdüğünde Suriye’yi en başta tamamen işkal edecektik ve tüm halkı İsrail’e doğru göçe zorlayıp topraklarımızı genişletecektik
  Cevapla
 • erkan 8 ay önce Şikayet Et
  hangi hayal dünyan ne kadarda genişmiş
  Cevapla
 • C.Türk 8 ay önce Şikayet Et
  Pkk/pyd 9 aylık Bebekleri öldürürken Bu af örgütü nerdeydi?!
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR