Türkiye-Rusya anlaşmasında 'Kamışlı hariç' ne anlama geliyor?

Suriye'de güvenli bölge konusunda anlaşmaya varan Türkiye ve Rusya arasındaki mutabakat metninin 5. maddesinde yer alan 'Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyelerinin başlayacağı' yönündeki ifade dikkat çekti. Diplomatik kaynaklar söz konusu ifadeye açıklık getirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 23.10.2019 00:45 GÜNCELLEME 23.10.2019 01:23 GÜNCEL
Türkiye-Rusya anlaşmasında 'Kamışlı hariç' ne anlama geliyor?
Türkiye-Rusya anlaşmasında 'Kamışlı hariç' ne anlama geliyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'de Rusya lideri Vladimir Putin'le bir araya geldi. İki lider arasında 6 saat 20 dakika süren görüşmenin ardından Türkiye ve Rusya'nın Suriye'deki güvenli bölge konusunda mutabakata vardığı açıklandı. 10 maddelik mutabakat metnine göre YPG unsurları ve silahları 150 saat içinde 30 km'nin dışına çıkarılacak, aynı saat itibarıyla mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacak.

 

 

TÜRKİYE İLE KAMIŞLI HARİÇ KAST EDİLMİYOR?

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, mutabakatta yer alan "Kamışlı şehri hariç" ifadesiyle, Türkiye sınırı ile Kamışlı arasındaki bölge kast edilmiyor. İlgili maddede belirtilen alan -Kamışlı hariç ama Kamışlı'nın üst bölgesi dahil- Irak sınırına kadar olan tüm bölgeyi kapsıyor.

BÖLGEDE ESED'IN HAVA ÜSSÜ VAR

Bu madde ile ilgili açıklama yapan uzmanlar o bölgede Suriye'nin hava üssü olduğu için bu mutabakat metninde hariç tutulduğu ifade edildi.

DÜN RUS UÇAKLARI İNDİ

Suriye rejiminin kontrolünde bulunan Kamışlı'da Rusya'nın üs olarak kullandığı bir havaalanı var. Rusya'ya ait olduğu belirlenen askeri uçaklardan biri 21 Ekim günü buraya iniş yaptı. Nusaybin ilçesinde görüntülenen uçakta, 50 kişilik asker ve askeri danışmaların yer aldığı öğrenildi. Asker ve askeri danışmaları indiren uçağın, bir süre sonra ayrıldığı gözlendi.

TEL ABYAD VE RASULAYN TÜRKİYE'NİN KONTROLÜNDE OLACAK

Fırat'ın batısında halen PKK/YPG'nin bulunduğu Münbiç ve Tel Rıfat konusunda uzlaşma sağlandı. Teröristler bu bölgelerden silahları ile birlikte ayrılacak. Teröristler, 29 Ekim Salı günü saat 18.00'e kadar bölgeyi terk edecek. Böylece Fırat'ın batı yakasında terörist kalmayacak. Fırat'ın doğusunda ise Tel Abyad ile Rasulayn ilçeleri dahil, Barış Pınarı Harekatı ile kontrolü sağlanan alanların dışında kalan bölgeler için anlaşma sağlandı.

Sınırdan 10 kilometre derinliğe kadar olan bölgede Türk-Rus ortak devriyesi yapılacak. Bu alanın altında bulunan 20 kilometre derinlikten PKK/YPG silahları ile birlikte ayrılacak. Bu bölgelere Rus askeri polisi ve Suriye muhafızları girecek.

TERÖR ÖRGÜTÜ YPG'YE 150 SAAT SÜRE TANINDI

Türkiye, ABD ile 120 km için anlaştı ve Tel Abyad - Rasulayn bölgesinde güvenli bölge oluşturuldu. ABD ile yapılan anlaşma doğrultusunda terör örgütü YPG/PKK'ya belirlenen güvenli bölge dışına çıkması için 120 saat süre tanınmıştı. Rusya ile yapılan görüşmede genişletilen güvenli bölge alanıyla beraber terör örgütünün bölgeyi terk etmesi için tanınan süre de 150 saate çıkartıldı.

Soçi'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasında gerçekleştirilen zirvede ise, YPG/PKK'nin Menbiç dahil (Kamışlı hariç) diğer bölgelerden çekileceği kararına varıldı.

ABD İLE YAPILAN ANLAŞMA SONRASI TERÖRİSTLERE VERİLEN 120 SAATLİK SÜRE DOLDU

Barış Pınarı Harekatı kapsamında terör örgütü YPG'ye verilen 120 saatlik sürenin sonuna gelindi.

Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile anlaşma çerçevesinde YPG'li teröristlerin bölgeden çekilme süreciyle ilgili yaptığı açıklamada mutabakat çerçevesinde YPG/PKK'lı teröristlerin bölgeden çıkarılmasına ilişkin sürecin yakından takip edildiği, bölgeden 136 aracın çıkış yaptığı belirtilmişti.

Bakanlık açıklamasında saat 22.00'den sonra karşılaşılan teröristlerin etkisiz hale getirileceği vurgulandı.

42 TACİZ ATIŞI GERÇEKLEŞTİ

TSK tarafından güvenli bölgenin tesisine yönelik mutabakata tam uyulduğu, YPG/PKK'lı teröristlerce şu ana kadar 42 taciz/ihlal yapıldığı kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında "Taciz ve ihlallere karşı meşru müdafaa hakkımız daima geçerlidir. Yapılan ihlal ve tacizler ABD ile anlık olarak paylaşılmaktadır" ifadesine yer verildi.

775 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Barış Pınarı Harekatı kapsamında 775 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilen açıklamada, "Harekat bölgesinde 2 bin 200 kilometrekare alan kontrol altına alınırken bu kapsamda bugüne kadar 40 mayın, 222 el yapımı patlayıcı (EYP) etkisiz hale getirildi" denildi.

ETİKETLER

YORUMLAR 7 TÜMÜ
 • Yavuz 8 ay önce Şikayet Et
  Anlasmalarda suanda girilmeyecegi öngörülen bölgelerdeki pekeke liler elbet uslu durmayacaklar ve silahli kuvvetlerimizin buralara girmesi icin gün dogacaktir.
  Cevapla
 • esas 8 ay önce Şikayet Et
  Ne mağlubiyeti YPG oraları boşaltmaya başladı mı? ABD ordan çıktı mı? Batı menfaatleri için yükleneceği bir bölgeye Rusya nın girmesi aynı zamanda siyasi müttefiklik olarak Batının karşısına dikilecek mi? Bizde 15-Temmuz gibi darbe yaptırsalar bile Rusyanın hakimiyetinin devamı olacaksa darbe riski düşecek mi? Kimin eli kimin cebinde belli olmayan bir iklimde kar ve zararlar ortaklaşılıyor. ABD çekilip Rusyaya verirken bölgeleri Rusya ve Türkiyenin ortak hareket etme iradesi de test edildi ve sınavdan geçti. Kavgaya düşülmedi ve çıkarlar doğrultusunda daha ortak yapacak çok şey olacak.
  Cevapla
 • Kerim 8 ay önce Şikayet Et
  Kamışlı'nın üst sınırı denilen yer 30 metre. Nusaybin ve Kamışlı arasında sadece dikenli tel var. Kamışlı hariçse yani orada teröristler olacaksa, Nusaybin'de yaşan masum vatandaşlara yapılacak saldırılara göz yumulmuş demektir.
  Cevapla
 • Hyr 8 ay önce Şikayet Et
  madem onlar bizim sınırımızda geziyor biz de onların çöplüğünde gezeydik. adaletsiz bir anlaşma olmuş. hem son sözü ne eset ne putin söyleyecek. suriyeliler söyleyecek.
  Cevapla
 • Bora 8 ay önce Şikayet Et
  Ayn El Arap ne oldu adı geçmiyor
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR