İstanbul İl Tarım Müdürlüğü'nden 'ıspanak' açıklaması

İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü, zehirlenme vakalarından sonra ıspanaklardan alınan numunelerde 620 çeşit pestisit ve herbisit (zirai mücadele ilacı) ile ilgili analiz yapıldığını, akut zehirlenmeye neden olacak herhangi bir etken maddeye rastlanmadığını bildirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 06.11.2019 20:54 GÜNCELLEME 06.11.2019 21:41 GÜNCEL
İstanbul İl Tarım Müdürlüğü'nden 'ıspanak' açıklaması
İstanbul İl Tarım Müdürlüğü'nden 'ıspanak' açıklaması

İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bakanlığa ulaşan tüm ihbarların değerlendirildiği, sağlık kuruluşlarına başvuranların evlerinden ve ıspanak satın aldıkları işletmelerden numuneler alındığı, analiz edilmek üzere bakanlığın laboratuvarlarına gönderildiği kaydedildi.

 

Mikrobiyolojik analizlerde zehirlenmeye sebep olacak herhangi bir mikroorganizma tespit edilemediği aktarılarak, şöyle denildi:

"Nitrat ve nitrit kalıntısı yönünden yapılan analizlerde herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Ispanağın içeresinde tespit edilen yabancı otların zehirlenmeye neden olabileceği şüphesi üzerine laboratuvarlarımızda yapılan ileri analizlerde yabani otlarda 'atropin ve scopalamin' maddeleri tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, ıspanakların satıldığı marketlerden, manavlardan ve sebze meyve hallerinden başlanarak, geri izleme yapılmış ve üretim yerleri tespit edilmiştir. Geri izleme kapsamında sebze meyve hallerinden ve tarlalardan ıspanak numuneleri alınmıştır. Alınan ıspanak numuneleri atropin, scopalamin, pestisit, ağır metal (kurşun, kadmiyum, arsenik), nitrit ve nitrat analizleri yapılmak üzere laboratuvara gönderilmiştir. Alınan numunelerde 620 çeşit pestisit ve herbisit (zirai mücadele ilacı) ile ilgili analiz yapılmıştır. Akut zehirlenmeye neden olacak herhangi bir etken maddeye rastlanmamıştır."

"ANTİFİRİZ TESPİT EDİLMEMİŞTİR"

Öte yandan numunelerde atropin, scopalamin, ağır metal (kurşun, kadmiyum, arsenik) nitrit ve nitrat analizleri yönünden uygunsuzluk tespit edilmediğine dikkati çekilen açıklamada,"Sebzelerin tazeliğinin korunması ve daha güzel görünmesi amacıyla satış noktalarında antifriz kullanıldığı yönündeki iddialar üzerine de alınan ıspanak örnekleri antifriz etken maddeleri bakımından taranmış, herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir." ifadesine yer verildi.

Sebze meyve hallerinden ve tarlalardan alınan ıspanakların içerisine karışmış olan yabancı otların ayıklanmasıyla elde edilen numunelerin yapılan analizlerinde "atropin ve scopalamin" maddelerine rastlandığı belirtilerek, söz konusu maddelerin yer aldığı otlara ilişkin tanımlama işlemleri yapıldığı aktarıldı.

Bu otların halk dilinde Datura Stramonium (Şeytan Elması) ve Atropa Belladonna (Güzel Avrat Otu) tabir edilen yabani otlar olduğu bilgisi verildi.

ETİKETLER

YORUMLAR 13 TÜMÜ
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Kimseye güvenmiyorum
  Cevapla
 • vatandaş hasan 10 ay önce Şikayet Et
  bir ıspanak kalmıştı zehir katmadıkları onuda yaptılar yaban otuymuş kim inanır şimdi buna
  Cevapla
 • HONDA41 10 ay önce Şikayet Et
  Eşim Karamürsel hastanesinde çalışıyor.Dün gece ıspanak vakası olmuş.İşin ilginç tarafı adam kendi yetiştirdiği ıspanaktan zehirlenmiş.Demekki ülkeye sokulan veya onun gibi bir şeyde tohumda sorun var.
  Cevapla
 • RABİA 10 ay önce Şikayet Et
  peki bu zehirlenen 196 kişi numaramı yaptı bende dahil kardeşim...kırk yıldır ıspanak yiyorum yabancı otu tanımazmıyım, siz dürüst olarak bu sefer fazla ziraai ilacı atılmış desenize.
  Cevapla
 • Davut 10 ay önce Şikayet Et
  Çernobil kazası sonrasında Karadeniz'de kanser ve anormal doğum vakaları oldukça artmıştı. O günlerde, basın mensupları önünde çay yudumlayarak: "Radyasyon yok" diye açıklama yapan bakandan beri; devlet yetkililerinin açıklamasına güvenmiyorum.
  Cevapla
 • Refik 10 ay önce Şikayet Et
  Çernobil kazası sonrasında Karadeniz'de kanser ve anormal doğum vakaları falan artmamıştı sadece bazı vakalar insanların gözüne sokuldu.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR