Ekrem İmamoğlu'ndan su zammı açıklaması

İstanbul'da suya yapılan yüzde 20'lik zamma ilişkin açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Her yıl Türkiye'nin koşullarına göre hareket etmek zorundayız." dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 12.11.2019 19:50 GÜNCELLEME 12.11.2019 19:51 GÜNCEL
Ekrem İmamoğlu'ndan su zammı açıklaması
Ekrem İmamoğlu'ndan su zammı açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, suya yapılan yüzde 20'lik zamma ilişkin açıklamalarda bulundu. 1 Aralık'tan itibaren geçerli olacak zammın kaynağının ülkedeki bütün istatistiklerin karşılığı olduğunu belirten İmamoğlu, "Her yıl Türkiye'nin koşullarına göre hareket etmek zorundayız." dedi.

 

 

"İNDİRİM MANTIKSIZ SİTEME OTURMUŞ"

İmamoğlu su zammına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Biz Ocak, Şubat, Mart ayında bir kampanya yürüttük. Suyun da indirimli olması konusunda ortaya bir mekanizma sunduk. Tabii biz 18 günlük süreçte ulaşıma indirim yapınca ardından da o zamanki mevcut ara yönetim kendilerince indirimli bir süreç tanımladılar. Sistematiği yanlış kuruldu. Onu giderme konusunda talepte bulunduk. Niye? Az kullanan, gelir seviyesi düşük insanlara sağladığımız fayda yüz üzerinden 20 ise, çok kullananlara yüz üzerinden 40 daha fazla indirim sağlamışız. Bu mantıksız bir sisteme oturmuş.

 

 

"İSKİ'NİN EN BÜYÜK MALİYETİ ENERJİ"

İkincisi de, bir zammın kaynağı vardır. Zam yaparken insanlara açıklamak zorundasınız. Nedenini sorarlar. Birincisi vaatlerimizin üzerinden yılbaşından itibaren bir yıl geçmiş olacak, bizim konuştuğumuz zam 2020'nin fiyatları olacak. 2020'nin fiyatlarını açıklarken ister istemez enflasyonu hesap edeceğiz. Bugün İSKİ'nin en büyük maliyeti enerji. Bugün sadece enerjideki zam yüzde 50'lerin üzerinde. Bütün bunları koyduğunuzda, bir matematik yaptığımızda her kurumumuzla alakalı şu anda yüzde 40'ları konuşmamız lazım. Fakat biz, her şeye rağmen minimumda tutarak, tasarrufu büyüterek, lüzumsuz yatırımları engelleyerek bir nevi en minimumda zam oranı açıklamayı düşünüyoruz.

"KEŞKE HİÇ ZAM YAPMAMAYA İMKANIMIZ OLSA"

Biz beş yıllığına bir indirim yapmadık. Her yıl Türkiye'nin koşullarına göre hareket etmek zorundayız. Zammın da kaynağı bu ülkedeki bütün istatistiklerin karşılığıdır. İçerisinde yakıt, enerji, sebze, meyve her şey var. Keşke hiç zam yapmamaya imkanımız olsa. Çok tüketen kısımla arasındaki indirim iki kat. Daha çok tüketen daha çok indirim alıyor. Şu anda onu düzeltiyoruz.

 

ETİKETLER

YORUMLAR 123 TÜMÜ
 • Alaattin 8 ay önce Şikayet Et
  Yalancı
  Cevapla
 • Oğuzhan 8 ay önce Şikayet Et
  Zam değildir o düzenlemedir Zam olsa İstanbul lular duramazlar :)
  Cevapla
 • Mardin 8 ay önce Şikayet Et
  Teröristlerle kucaklaşandan hayır gelmez.istanbula yazık oldu.
  Cevapla
 • Mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  Chp akşam başka sabah başka kendi ülkesini dışarıya şikayet edenlerden hayır yooook.allah yardımcımız osun.
  Cevapla
 • Mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  C H P değilmi ya şu yok.yada zam var
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR