Ölü bulunan İngiliz ajanın eşinin gizemli yaşamı deşifre oldu

İstanbul'da ölü olarak bulunan İngiliz eski istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in İsveç asıllı eşi Emma Hedvig Christina Winberg’in savaşların yaşandığı Ortadoğu ve Asya ülkelerinde sivil toplum kuruluşlarında çalıştığı ortaya çıktı.

ABONE OL
GİRİŞ 15.11.2019 13:49 GÜNCELLEME 15.11.2019 13:50 GÜNCEL
Ölü bulunan İngiliz ajanın eşinin gizemli yaşamı deşifre oldu
Ölü bulunan İngiliz ajanın eşinin gizemli yaşamı deşifre oldu

Beyoğlu'nda ölü bulunan James Mesurier'in kurucusu olduğu Mayday Rescue adlı yardım kuruluşunda Stratejik Direktör olarak görev yaptığı ifade edilen Windberg'in kendi kaleminden yazdığı özgeçmişi bir insani yardım kuruluşunda katkıda bulunanlar bölümünde yer aldı.

 

 

Zorla göç, şiddet içeren aşırılık ve iklim değişikliği gibi konularda yeni çözümler sunduğunu belirten Windberg, daha önce Afganistan’ın başkenti Kabil, Suriye’nin başkenti Şam, Doğu Kudüs, Irak’ın Erbil şehri ve İstanbul’da çalıştığını yazdı. İngiliz elçilikleri bünyesinde Ortadoğu ve Güney Asya bölgelerinde 10 yıl çalıştığını belirten Emma Windberg, İngilizce, İsveççe ve Arapça dillerini akıcı biliyor.

MAYDAY RESCUE MESAJ YAYINLADI

 

 

Ölümü üzerine Mesurier'in kurucusu olduğu Mayday Rescue'nin Hollanda ofisinden aşağıdaki mesaj yayınlandı.

Açıklama şu şekilde;
Mayday Rescue’nun CEO ve Kurucusu olan James hayatını çatışma ve doğal afet alanlarında acil durumlarda sivillere yardım etmeye adamıştı. Yürüttüğü çalışmaların etkisi en güçlü olarak, Mayday Suriye Sivil Savunma, bir diğer adıyla Beyaz Baretliler olarak bilinen gönüllü kurtarma ekibine verdiği desteklerle Suriye’de hissedildi. Bu ekiple yaptığı çalışmalar, çatışma ortamından etkilenen sayısız sivilinin hayatını kurtardı. James ve geçmiş çalışmaları hakkında medyada yayılan yalan haberler çok üzücü. James, Britanya Ordusu’nda subay olarak Sandhurst Kraliyet Ordu Akademisi tarafından göreve atandı ve Royal Green Jackets isimli piyade birliğine katıldı. James, hayatının hiçbir döneminde İngiliz (ya da başka bir) istihbarat örgütünde yer almadı. James’in ajan olduğuna dair yanlış rivayetler, Suriye’de sayısız savaş suçu ve insan hakları ihlali yapılan çatışma ortamını bildiren Beyaz Baretliler ekibi ile dur durak bilmeden devam ettirdiği insani çalışmaları sebebiyle, itibarını zedelemeyi hedefleyen taraflarca yürütülen yanlış bilgileri kampanyaları ile yayılmıştır. James’in ailesine, arkadaşlarına ve çalışma arkadaşlarına, elim kayıplarının yasını tutmaları için gerekli zaman, alan ve gizlilik verilmesini rica etmekteyiz. Medyadan, bu trajik durumu haberlerine sorumlu ve etik bir tutumla taşımalarını; James’in geçmiş çalışmalarıyla ilgili spekülasyonları ve yanlış bilgileri tekrarlamamalarını; diğer Mayday çalışanlarının güvenliğini tehlikeye atmamak için, kendilerine danışmadan ve izin almadan isimlerini yayınlamamalarını rica ederiz.

ETİKETLER

YORUMLAR 13 TÜMÜ
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Yüzünü neden gizlemek istedigine anlam veremedim Bu kadinin bu iste bir hatasi var gibi
  Cevapla
 • mehmet57 10 ay önce Şikayet Et
  hepsi gizli ajan bunların atın içeri ses nerden geliyo bakın kime çalıştıkları belli olur
  Cevapla
 • Kuşcu 10 ay önce Şikayet Et
  Bizde olsa yedi sülalesini çarşaf çarşaf yayarlar.Kurumu elemanının ictimai yönüne hassasiyyet gösterilmesini talep etmiş.
  Cevapla
 • altuca 10 ay önce Şikayet Et
  kısacası eşi de ajan...Ve işi biten ajan etkisiz hale getirilmiş...
  Cevapla
 • Doğruluk 10 ay önce Şikayet Et
  Ajanlık mesleğinde emeklilik diye bir şey olmadığını herkes çok iyi bilir.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR