Bilim dünyası şaşkın! Türkiye'deki kazıda bulundu! İnanılmaz diş detayı...

Dünyanın prestijli eğitim kurumlarından Kopenhag Üniversitesi'nde görevli bilim insanlarının yaptığı araştırma müthiş bir bulgu olarak tanımlandı ve uluslararası kamuoyunda gündem oldu. Bilim insanları Anadolu'da üzerinde deliğin bulunduğu iki adet diş keşfedildiğini açıklayarak, "İnsan dişini takı olarak kullanmışlar" ifadesini kullandı.

ABONE OL
GİRİŞ 17.12.2019 18:05 GÜNCELLEME 17.12.2019 18:05 GÜNCEL
Bilim dünyası şaşkın! Türkiye'deki kazıda bulundu! İnanılmaz diş detayı...
Bilim dünyası şaşkın! Türkiye'deki kazıda bulundu! İnanılmaz diş detayı...

Medeniyetlerin beşiği Anadolu’da yapılan bir araştırma uluslararası bilim dünyasında şaşkınlık yarattı… Dünyanın sayılı eğitim kurumlarından Kopenhag Üniversitesi’nden görevlilerin yaptığı bir araştırma sonucunda Anadolu’da üzerinde büyük deliklerin olduğu iki diş bulunduğu açıklandı.

 

Bilim insanları üzerinde delik olan 3 diş bulunduğunu fakat bunlardan sadece ikisinin takı olarak kullanıldığını açıkladı.

Çatalhöyük’te yapılan kazılar sırasında üç adet diş bulunduğunu açıklayan bilim insanları bunlardan ikisinin 8.500 yıl önce takı olarak kullanıldığını duyurdu. Bilim insanları yaptıkları incelemeler sonucunda dişlerin kolye ve bilekliklerde taş olarak kullanıldığını açıklarken bunun daha önce nadiren görüldüğünü aktardı. Bilim insanları tarih öncesi dönemde ilk kez tespit edildiğini duyurdu.

 

Bilim dünyasının saygın yayınlarından Journal of Archaelogical Science: Reports’ta da yer alan makalede araştırmayı yürüten arkeolog Scott Haddow, “Dişlerin ortasında konik bir delik vardı. O dönemde yaşayanlar hayvan kemikleri ve taşlarda da benzer delikler açmıştı. Ayrıca dişlerde bir takıda olduğu gibi eskime ve soyulma işaretleri vardı” dedi.

Çatalhöyük, Konya’da bulunuyor.

Haddow elde edilen dişlerin yaşamını kaybeden iki farklı yetişkine ait olduğunu açıklarken, “İncelemeler sonucunda bu kişilerin 30 ile 50 yaş arasında olduğunu tespit ettik. Diş üzerinde herhangi bir hastalığa rastlamadık ” dedi.

 

ETİKETLER

YORUMLAR 3 TÜMÜ
 • aser 7 ay önce Şikayet Et
  ermeniler 100 yıl önce yaptılar anadolu türklere aynılarını vahşiler çok eskilere gitmeye gerek yok
  Cevapla
 • kemal 7 ay önce Şikayet Et
  bence takı olarak degil köprü diş plarak kullanmışlar
  Cevapla
 • byrm 7 ay önce Şikayet Et
  afferim baya baya aklınız varmış
  Cevapla
 • ilginc 7 ay önce Şikayet Et
  onu ozaman da bu şekilde delmek bence daha dikkat çekici
  Cevapla
 • mamut 7 ay önce Şikayet Et
  Insanligın muhteşem keşfi orası derhal turizim bölgesi ilan edilmeli.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR