CHP'nin makul teröristi! Açık açık destek verdi

Türkiye’nin Akdeniz’deki egemenliğini arttıran stratejik hamlelerine itiraz eden CHP, Libya’da hükümeti devirmeye çalışan Hafter Terör Örgütü’ne destek verdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay skandal açıklamasında, “Trablus yönetimi cihatçı eğilimli bir yönetim. Tobruk yönetimi (Hafter) daha makul, seküler bir yönetim” dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 20.12.2019 05:57 GÜNCELLEME 20.12.2019 05:59 GÜNCEL
CHP'nin makul teröristi! Açık açık destek verdi
CHP'nin makul teröristi! Açık açık destek verdi

Hükümeti, Suriye krizi konusunda yüzbinlerce kişiyi varil bombası ve işkencelerle öldürmüş Esed’le anlaşmaya çağıran CHP, Libya’da ise darbeci Hafter’in yanında saf tuttu.

 

 

Partinin grup başkanvekili Engin Altay, Türkiye’ye ardı ardına tehditler savuran CIA ajanı Halife Hafter’i övdü. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan meşrû Trablus hükümetini ABD’nin karalama kampanyasına uygun tarzda ‘cihatçı’ olarak tanımlayan Altay, General Hafter’in Tobruk yönetimini ise ‘seküler’ olarak niteledi.

 

 

Altay’ın ‘cihatçı’ dediği Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Türkiye ile Doğu Akdeniz’de dengeleri değiştiren anlaşmaya imza atmış, ‘seküler’ Hafter ise kendisine bağlı amirale “Türk gemilerini batırın” talimatı vermişti. Meclis’teki basın toplantısında Altay şunları söyledi: “Trablus yönetimi cihatçı eğilimli bir yönetim. Tobruk yönetimi daha makul, seküler bir yönetim. AK Parti tercihini yaparken, Türkiye’nin hak ve menfaatlerine göre değil, AK Parti’nin ve Tayyip Erdoğan’ın ideolojik menfaatlerine ve yaklaşımlarına göre değerlendirme yapıyor.”

SES CHP’DEN GELDİ

CHP, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki çıkarlarını koruma konusunda çok önemli görülen anlaşmaya da ‘hayır’ dedi. Libya ile imzalanmış ‘Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası’na CHP, İYİ Parti ve HDP ile birlikte ‘hayır’ yönünde oy kullandı. Mehmetçiğin UMH’ye askeri eğitim ve destek vermesinin yolunu açan bu anlaşmaya ABD, Rusya, Avrupa Birliği, Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve BAE de karşı çıkıyordu. Suriye için ‘Ortadoğu bataklığı’ kavramını sıkça kullanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Libya’ya verdiği desteği de şu sözlerle eleştirdi: “Ne işimiz var Libya’da? Suriye batağında ne işimiz vardı? Siyasi iktidarın Suriye batağında yaşananlardan ders alması lazım.” CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz de mutabakatı eleştirmiş, Türkiye’nin Libya’daki taraflar arasında ‘gerilim unsuru olmaya devam etmesi halinde’ o bölgeye barış ve istikrar gelmeyeceğini savunmuştu.

KAYNAK : Yeni Şafak

ETİKETLER

YORUMLAR 151 TÜMÜ
 • Vangolu 6 ay önce Şikayet Et
  Kim buna oy verdi ya tam bir turkiye düşmanı vallahi bunlar secim kazansa bu ülkeyi satarlar
  Cevapla
 • MetehanGülsah 6 ay önce Şikayet Et
  40 yaşındayım yahuu şu chp bu ülke için bir tane olumlu birşeye destek vermeyecekmi yaaa... bu ülkeye bu kadarmı düşman olunur
  Cevapla
 • fatih 6 ay önce Şikayet Et
  Adam görevini yapıyor. Benim anlamadığım bunların mecliste ne işi var. Oda TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ nde.
  Cevapla
 • Serhat 6 ay önce Şikayet Et
  Chpde o kadar çok marjinal tip varki chp statükonun partisiysen marjinallerin partisi oldu
  Cevapla
 • YILMAZ 6 ay önce Şikayet Et
  Bunlara hala müslüman gözüyle bakanın aklı yoktur.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR