Hatay'da köpeğin zehirleme olayı için harekete geçildi

Hatay'ın Hassa ilçesinde zehirlendiği iddia edilen bir köpeğin sosyal medyada görüntülerinin yayımlanması üzerine ekipler inceleme başlattı.

ABONE OL
GİRİŞ 29.12.2019 13:06 GÜNCELLEME 29.12.2019 19:01 GÜNCEL
Hatay'da köpeğin zehirleme olayı için harekete geçildi
Hatay'da köpeğin zehirleme olayı için harekete geçildi

Aşağıkarafakılı Mahallesi'nde iki hafta önce zehirlenerek öldüğü öne sürülen köpeğin, sosyal medyada görüntülerinin yer alması üzerine Hassa İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Hatay Büyükşehir Belediyesi harekete geçti.

 

 

Ekipler, köpeğin öldüğü alanda inceleme yaparak sahibi ve mahalleliyle görüşerek olayla ilgili bilgi aldı.

Söz konusu köpeğin sahibi Abidin Bövelek, AA muhabirine, iki hafta önce hayvanlarını otlatmaya çıktığında köpeğinin zehirlendiğini öne sürdü.

 

 

Bunun üzerine yeğenine evden zehirlenmeye karşı iğne getirmesini istediğini dile getiren Bövelek, şöyle konuştu:

"Köpek zehirlenmenin etkisiyle üzüm bağı dikmek için açılan çukura düştü. İğneyi yaptıktan sonra kuyudan çıkardım. Köpek zehirlenmenin de etkisiyle yaklaşık 5-10 dakika sonra can çekişerek öldü. Köpeğimin neden zehirlendiğini bilmiyorum. Yoldan gelirken herhangi bir şey de yemiş olabilir. Kendi köpeğini bir çoban nasıl zehirleyebilir. Bir çobanın köpeği canıyla beraberdir. Bir çoban kalkıp da bile bile kendi köpeğini nasıl zehirler ya. Mantığa sığacak bir şey mi?"

Kendisinin de bir hayvansever olduğunu belirten Bövelek, sosyal medyada yer alan görüntülerin gerçeği yansıtmadığını iddia etti.

Öte yandan Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, failinin bulunması ve gereken cezayı alması için suç duyurusunda bulunulacağını belirtti. 

BAKAN BEKİR PAKDEMİRLİ'DEN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bir köpeğin zehirlenerek gömüldüğü iddiasına ilişkin sosyal medyada dolaşan görüntüleri üzülerek izlediğini belirterek, Hatay'ın Hassa ilçesinde veteriner hekimlerin toksikolojik ve patolojik araştırmalar için köpekten numune aldığını, laboratuvar sonuçları ve kolluk güçlerinin çalışmalarıyla olayın en kısa sürede açıklığa kavuşturulacağını bildirdi. 

Pakdemirli, Twitter hesabından, Hatay'ın Hassa ilçesinde zehirlendiği iddia edilen bir köpeğin sosyal medyada yayılan görüntülerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Olaydan duyduğu üzüntüyü dile getiren Pakdemirli, "Sosyal medyada bir köpeğin zehirlenerek gömüldüğü iddialarına ilişkin görüntüleri üzülerek izledim. Olayın araştırılmasına ilişkin il müdürümüze talimat verdim." ifadelerini kullandı. 

Pakdemirli, konunun yakın takipçisi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Köpeğin gömüldüğü yer jandarma ekiplerince tespit edilmiş, il ve ilçe müdürlüğümüze bağlı veteriner hekimlerimiz toksikolojik ve patolojik araştırmalar için köpekten numune almıştır. Veriler Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitümüze gönderilmiştir. Laboratuvar sonuçları ve kolluk güçlerinin çalışmaları en kısa sürede olayı açıklığa kavuşturacaktır. Konunun yakın takipçisiyim. Vatandaşlarımızın hassasiyetine özellikle teşekkür ediyorum."

ETİKETLER

YORUMLAR 7 TÜMÜ
 • özge 8 ay önce Şikayet Et
  cahillik başa bela!
  Cevapla
 • Koc 8 ay önce Şikayet Et
  Şunun gözelligine bakın aman ALLAH ım...
  Cevapla
 • Emekli 8 ay önce Şikayet Et
  Köpekler bu k gününde barınaklara alınıp doğru düzgün bakılmalı... Yok kulağına küpe taktım deyip sokağa salınıp başı boş bırakılmaz...
  Cevapla
 • Hacı 8 ay önce Şikayet Et
  Chp zihniyeti bundan 30 yıl önce dogudaki köylerimize gelen askeriye köpeklerin hepsini zehirliyorlardı . O hayvanlar satt lerce can cekişiyordu. Su icirip kosmalarını saglıyorduk. Cogusu ölüyordu.
  Cevapla
 • ATILLA TURK 8 ay önce Şikayet Et
  bu hayvana eziyet eden haysiyetsiz mahserde hesap günü bu hayvanin hakkini ödemeden cenette görmeyeceksin cünkü bu hayvain ne sevaba ihtiyaci var nede cennete cünkü onlari ALLAH cennet ile cehemmen arasinda bir yerde tutacak yani bu hayvanlarin hic bir sorumlulugu yok bu hayvana kiyan cani simdi sen bu hayvanin hakkini nasil vereceksin sana soruldugunda neden bu hayvana kiydin onun canini ben verdim diye soruldugunda ne diyeceksin YAZIK
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR