Terörist Karayılan'ın yakalanan koruması her şeyi itiraf etti

Türkiye'ye İran sınırından kaçak geçmeye çalışırken, Van İl Jandarma Komutanlığı'nın başarılı operasyonuyla yakalanan terör örgütü PKK'nın elebaşı Murat Karayılan'ın koruması Şahabettin Toprak'la ilgili önemli detaylara ulaşıldı

ABONE OL
GİRİŞ 19.03.2020 12:57 GÜNCELLEME 19.03.2020 12:59 GÜNCEL
Terörist Karayılan'ın yakalanan koruması her şeyi itiraf etti
Terörist Karayılan'ın yakalanan koruması her şeyi itiraf etti

Terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan'ın özel hizmetlerini yapan 'Abdurrahman' kod adlı terörist Şahabettin Toprak, 9 Mart'ta İran'dan kaçak olarak Türkiye'ye geçmeye çalışırken Van'da yakalandı. İl Jandarma Komutanlığı ve MİT'in iş birliğiyle yapılan başarılı operasyonda terörist Şahabettin Toprak, kendisi gibi terör örgütü üyesi olan karısı 'Kürdistan' kod aldı Meryem Dündar ile birlikte yakalandı. Terörist Toprak, ifadesi alındıktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. 

 

"KARAYILAN, BENİ 'KANDİL BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI' YAPTI"

DHA'nın edindiği bilgilere göre, 1999 yılında Mardin'den terör örgütü PKK'ya katılan terörist Şahabettin Toprak, 3 ay Gabar'da kaldığı, terörist elebaşı Murat Karayılan'la 2003 yılında Kandil'de bir örgüt hastanesinde tedavi görürken tanıştı. Karayılan, tedavisinden sonra örgüt üyesi Toprak'ı yanına aldı. Koruması ve günlük işlerinde hizmetli olarak çalıştırdı. 2006 yılında terör eğitimi alan teröristin, Karayılan'ın talimatıyla 'Kandil Belediye Başkan Yardımcısı' olduğu belirtildi. Terörist Toprak ifadesinde, Karayılan'ın kendisine sözde Kandil Belediye binasının yapım görevini verdiğini, 2009 yılında da bina yapımı bitince yollardan sorumlu belediye başkan yardımcısı görevine getirildiğini söylediği öğrenildi.

 

Terörist Toprak'ın örgüte katılmadan önce kepçe operatörlüğü yaptığı için Kandil bölgesinde bulunan köy yollarının, evlerinin, teröristlerin kullandığı malzeme, erzak, silah depoları ve barınakların yapımı faaliyetlerini yürüttüğü kaydedildi. Terörist Toprak'ın Kandil'deki sığınak, silah ve malzeme depolarının yerini bildiği de ifade edildi.

BELEDİYE PERSONELİ VE ARAÇLARI EMRİNE VERİLMİŞ

Terörist Şahabettin Toprak'ın okuma yazması olmadığı halde, kepçe operatörlüğü yapmış olması nedeniyle örgüt içinde "mühendis" adıyla anıldığını belirtildi. Terörist Toprak'ın, sorumluluğu altında belediye personeli ve araçlarının da olduğu, bunları yönlendirdiği de soruşturma dosyasında yer aldı.  

"ÖRGÜTÜN ELEBAŞLARI GELECEKLE İLGİLİ VAATTE BULUNAMIYOR"

Toprak ifadesinde, örgütün tükenme noktasına geldiğini, Kandil'de bazı gazetecilerin de katıldığı birçok toplantı yapıldığını ancak, tükenişe engel olunamadığını anlattığı öğrenildi.

Irak ve Suriye'de birçok teröristin intihar ettiğini veya örgüt tarafından infaz edildiğini gördüğünü söyleyen terörist Toprak, örgütten kaçanların güvenlik güçlerine sığınmaya başladığını anlattı. Tepedeki teröristlere yakın olduğu için her şeyi gördüğünü söyleyen PKK'lı terörist Şahabettin Toprak'ın elebaşlarının bile gelecek ile ilgili vaatte bulunamadığını anlattığı belirtildi.

TERÖRİST SEVGİLİSİYLE EVLENMEK İÇİN ÖRGÜTTEN KAÇTI 

Terörist Toprak'ın, örgütün sağlık işlerinde bitkisel ilaç yapımında çalıştırdığı 'Kürdistan' kod adlı Meryem Dündar ile evlenme kararı aldıktan sonra, 6 Mart 2017'de birlikte örgütten kaçarak Erbil'e gittikleri belirtildi. Erbil'e gittikten sonra evlenen teröristlerin burada sivil hayata karıştıkları öğrenildi. Karısı olan terör örgütü üyesi Meryem Dündar'ın düşük yapması sonrası hastanede virüs kapması nedeniyle tedavisi için Avrupa'ya gitme planı yapan terörist Toprak, mültecilere kapıların açılmasından faydalanmayı planladı. Ancak teröristlerin irtibat kurduğu Irak'taki kaçakçılar daha sonra İran üzerinden Türkiye'ye kaçak geçmeleri şeklinde planı değiştirdi. Bu noktada İl Jandarma Komutanlığı ve MİT'in istihbari çalışmaları ve başarılı operasyonuyla teröristler Şahabettin Toprak ve Meryem Dündar'ın İran'dan Van'ın Saray ilçesine geçmeye çalıştıkları sırada yakalandı.

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • Çavuş 3 ay önce Şikayet Et
  Aslında bunlar virüsün ta kendisi, Bir virüs nasıl yok edilirse bunlarada aynısını uygulayın.
  Cevapla
 • asım nesil 3 ay önce Şikayet Et
  tamamda bu kandilde belediye binası yapılırken bombalanıp yerle bir edilemiyormu?
  Cevapla
 • Ahmed 3 ay önce Şikayet Et
  Bunların belediye binası tuğladan yapılmıyor, fareler gibi yerin altında mağaralarda yaşıyorlar. Bombalar mağaraların sadece girişlerine zarar verir, fare gibi tekrar açarlar.
  Cevapla
 • Çiçek 3 ay önce Şikayet Et
  Öldürmeye meraklı bazıları para için bazıları güc için bazıları da işte belediye başkanı olup korku etrafa vermek benimki benim demek için herhalde öldürüyorlar Türkiye devleti tüm kardeşleriyle beraber yaşıyor sen kür sen Türk diye ırk renk ayırmadan Allah rızası için beraber kardeşçe yaşıyoruz ülkemizi bölmek için dış güclerin maşası olmak isteyen hain çok Allah ın izniyle inşallah bu kötüler kaybetsin yok olsun inşallah bu virüs belkide onları vurur
  Cevapla
 • kara 3 ay önce Şikayet Et
  Coronavirus bunlarin ustunde deneyin iste bosuna beslememis olursunuz
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Bu soysuzları yakaladık içerde besliycez mi? Ne öğrendik, yakaladığınız anda öğrenip infaz etseydiniz daha hayırlı değilmiydi...Yarın fırsatını bulsalar yine ihanet eder bu itler...
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR