Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz: Dişimizi sıkarsak haziranda bir miktar nefes alabiliriz

Bilim Kurulu üyesi Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, önümüzdeki iki haftanın çok kritik olduğunu vurguladı. Kayıpmaz, "Bir süre daha dişimizi sıkarsak haziran ayında bir miktar nefes alacağımızı umuyorum" diye konuştu.

ABONE OL
GİRİŞ 07.04.2020 11:13 GÜNCELLEME 07.04.2020 11:13 GÜNCEL
Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz: Dişimizi sıkarsak haziranda bir miktar nefes alabiliriz
Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz: Dişimizi sıkarsak haziranda bir miktar nefes alabiliriz

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) pandemisiyle birlikte acil olmayan poliklinik ve ameliyat randevularının ertelenmesiyle acil servisler bir kez daha vatandaşın sağlık kuruluşlarına erişebilmesinde en önemli klinikler haline geldi.

 

Acil tıp öğretim üyelerinden uzmanlarına, asistanlarından acil tıp tecrübesine sahip pratisyen hekimlerine, hemşirelerden paramediklere kadar bir çok sağlık çalışanı acil servislerde corona virüse karşı 7/24 kesintisiz hizmet veriyor.

Bunlardan biri de Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz. Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz, acillerde sağlık çalışanlarının koronavirüsle mücadelesini Milliyet'e anlattı.

 

 

Acil servislerde tüm personelin, kişisel koruyucu ekipman giyerek görev yaptığını belirten Kayıpmaz, ekipmanların sağlık çalışanlarının olmazsa olmazı olduğunu vurguladı. Kayıpmaz, en az 8 saatlik bir vardiya boyunca sağlık çalışanlarının N95 maske ile nefes almaya çalıştığını, gözlerle yüzün bir bölümünü örten koruyucu gözlük takmak zorunda kaldığını, bunun yanı sıra siperlik, önlük veya vücudu tamamen saran tulumları da giymek zorunda kaldıklarını belirterek, koşulların zorluğunu şöyle ifade etti:

"Kişisel koruyucu ekipmanın içinde neler hissedildiğini tarif edecek olursak... Benim gibi saçı olmayan birisi için bu saydığım ekipmanların arka tarafındaki lastik bantları bile yüzünüzü ve başınızı fazlasıyla rahatsız ediyor."

"Kullanılan ekipmanları sıralamamdaki amaç, sağlık personelinin fedakârca insan sağlığına katkı sunabilmek ve kendilerinin bu virüsle enfekte olup olmadığını önemsemeksizin diğer hastalarımıza ve kendi ailelerine bu hastalığı bulaştırmamak için gösterdiği çabayı gözler önüne sermek. Bu süreçte kimi acil sağlık personeli evinin dışında Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen misafirhane, otel gibi yerlerde kalmayı tercih etti, kimi de kendi evinde, kendini en sevdiklerinden izole etti."

Kovid-19'da ilk pozitif vakanın açıklanmasından 5 Nisan'a kadar gelen süreçte vaka sayının 27 bini geçtiğini söyleyen Kayıpmaz, "Bu kadar pozitif vakayı yakalamamızda en büyük etken tabi ki günlük test sayısında 20 bini geçmiş olmamız. Pozitif olduğu tespit edilen vakaların aynı zamanda yakın temaslıları da taranıyor.

Pozitif vakalarla yakın teması olmuş kişilerin izolasyonuyla da hastalığın yayılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor" dedi. Türkiye'nin sağlık kapasitesinin gücünü de düşününce izolasyon tedbirlerine harfiyen uyulduğu takdirde bu salgını ülke olarak en az hasarla atlatmanın mümkün olduğunu vurgulayan Kayıpmaz, şöyle devam etti:

"Bu bağlamda biyoistatistiksel modellemelere göre önümüzdeki iki haftanın çok kritik olduğunu, hatta en kritik döneme girdiğimizi düşünüyorum. Bir süre daha dişimizi sıkarsak, haziran ayında bir miktar nefes alacağımızı umuyorum. Unutulmamalı ki bu bizim elimizde. Özellikle bu iki hafta olmak üzere nisan ayı içerisinde evde ne kadar sıkılırsak, bunun meyvelerini o kadar erken toplarız."

KAYNAK : milliyet

ETİKETLER

YORUMLAR 35 TÜMÜ
 • mehmet ak 5 ay önce Şikayet Et
  Herkes birşeyler söyler normaldir. Bu işin Allah bit demesine bakıyor ne nisan ne mayıs nede haziran Tahminime gçre ramazanda bu iş biter Allah ramazanın hürmetine bize acır inşallah
  Cevapla
 • Cenk eder 5 ay önce Şikayet Et
  Tüm dünya dışari cikma yasaği yapiyor ama biz onlardan akılliyiz dimi yasak yapmiyoruz ,pazar yerleri fabrikalar hinca hinç dolu ,sadece 15 gün sokaga cikma yasagi yapilsaydi bu kadar yayilma olmayacaktı
  Cevapla
 • sasonlu 5 ay önce Şikayet Et
  ozamana kadar batarım ben
  Cevapla
 • katibb 5 ay önce Şikayet Et
  aç kalırız valla.. haziran ne demek yav.. mayıs ayında sokak sokak iş ararım acımdan öleceğime virüs öldürsün.. onca kredi kartı borcu, ev kirası of anam of...
  Cevapla
 • Mehmet 5 ay önce Şikayet Et
  Mayıs başı her yer açılsın kafe dükkanlar.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR