Ezan 6 dakika erken okundu: Bütün ilçe kaza orucu tutacak

Bursa'nın Karacabey ilçesinde merkezi sistemle 76 caminin hoparlörlerinden aynı anda ancak 6 dakika erken okunan akşam ezanı nedeniyle binlerce kişi, erken orucunu açtı.

ABONE OL
GİRİŞ 03.05.2020 23:05 GÜNCELLEME 03.05.2020 23:08 GÜNCEL
Ezan 6 dakika erken okundu: Bütün ilçe kaza orucu tutacak
Ezan 6 dakika erken okundu: Bütün ilçe kaza orucu tutacak

Karacabey İlçe Müftüsü Naci Yalçınkaya konuyla ilgili, hataya yol açan görevlilerin özür dilediğini belirterek, "Akşam ezanının sehven erken okunmasından dolayı ezana itibar ederek orucu vaktinden önce açanlar bu günkü orucu kaza edecekler." dedi.

 

76 CAMİDEN AYNI ANDA!

Karacabey ilçesinde Ulu Camii'nden okunan ve merkezi sistem nedeniyle ilçedeki 76 caminin hoparlörlerinden aynı anda halka duyurulan akşam ezanı, görevlinin dikkatsizliği sonucu 6 dakika erken okundu. Bazı vatandaşlar yanlışlığı fark ederken, bazıları ise ezan ile birlikte oruçlarını 6 dakika erken açmak zorunda kaldı. Yaklaşık 85 bin nüfuslu Karacabey ilçesinin sakinleri, "Orucumuzu ezana göre açtık. Ezan erken okununca 6 dakika orucumuzu erken açmış olduk. Biz hocaya göre hareket ettik. Herkes şimdi birbirine soruyor ne olacak diye. Ardı ardına 3 kere ezan okundu. Ama herkes ilk ezana göre orucunu açtı” ifadelerini kullandı.

 

İLÇE MÜFTÜSÜ: ORUCU KAZA EDECEKLER

Karacabey İlçe Müftüsü Naci Yalçınkaya konuyla ilgili, "Değerli Karacabeyliler, merkezi sistemde akşam ezanının sehven erken okunmasından dolayı ezana itibar ederek orucu vaktinden önce açanlar bu günkü orucu kaza edecekler. Ezanı merkezden okutan arkadaşlar, yaşanan hatadan dolayı özür diliyor” açıklamasında bulundu.

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 21 TÜMÜ
 • çelebi 5 ay önce Şikayet Et
  camiler kapalı .namaz kıldırmıyorsunuz bütün gün evdesiniz.altı üstü ezan okuyacaksınız bunuda doğru düzgün ve saatinde yapın .yazıktır ya...
  Cevapla
 • oraloğlu 5 ay önce Şikayet Et
  nasihat ve bilgilendirme: ben habire doğruyu söylüyorum ama samimi müslüman yok. araştıran okuyan yok.müşahade yakin ehli.
  Cevapla
 • ahmet 5 ay önce Şikayet Et
  İftarda daha doğrusu namaz bildirgesinde aslolan vakittir. Ezan değildir. Herkes vakte dikkat etmeli. Olsun, amaç Allah rızasıysa seve seve bir gün daha tutulur.
  Cevapla
 • vatandaş46 5 ay önce Şikayet Et
  Ezan Okuyan şahıslar iyi araştırılmalı
  Cevapla
 • demir ersoy 5 ay önce Şikayet Et
  Her Müslüman ezan okunduğu anda bir vakitin doğru olup olmadığına bakmalı bu tür ihmaller ya kazara yada beceriksiz ilgisiz görevlilerin yüzün den her yıl bir yerde yaşanıyor
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR