Son dakika haberi: Türkiye'de koronavirüsün kaynağı tespit edildi

Türk bilim insanları, Türkiye'deki koronavirüs vakalarının kaynağını tespit etti. İlk vakanın ABD'den geldiği belirlendi. Yapılan çalışmada ayrıca, koronavirüsün ayda en az iki defa mutasyona uğradığı görüldü.

ABONE OL
GİRİŞ 20.05.2020 11:03 GÜNCELLEME 20.05.2020 11:08 GÜNCEL
Son dakika haberi: Türkiye'de koronavirüsün kaynağı tespit edildi
Son dakika haberi: Türkiye'de koronavirüsün kaynağı tespit edildi

Türk bilim insanları, koronavirüsün gen haritasına yönelik çalışmasında çarpıcı sonuçlar elde etti. 30'dan fazla virüs genomundan yapılan çalışmaya göre, İstanbul'daki vakaların çoğunun Avrupa kaynaklı olduğu sonucuna ulaşıldı. Genom sekansları baz alındığında Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının ABD, ikinci Avusturalya ve üçüncüsünün ise İngiltere kaynaklı olduğu tespit edildi.

 

VİRÜSÜN BULAŞMA MODELLERİ ORTAYA ÇIKARILDI

Çin'de ortaya çıkarak küresel bir salgına dönüşen koronavirüsün Türkiye'deki genom haritasını inceleyen bilim insanları önemli sonuçlara ulaştı. İzole edilen koronavirüsün genom dizilimi yapılarak elde edilen sonuçlar sayesinde virüsün bulaşma modelleri ortaya çıkarıldı.

 

 

TÜRKİYE'DEKİ İLK VAKA ABD'DEN

Sabancı Üniversitesi'nden Türk bilim insanlarının bu yöntemle yaptığı araştırmaya göre, koronavirüs ayda en az iki defa mutasyona uğradı. Genom sekansları incelenen araştırma sonucuna göre, Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının ABD, ikinci vakanın Avustralya, üçüncü vakanın ise İngiltere kaynaklı olduğu tespit edildi.

İKİ İLİMİZDE İSE SUUDİ ARABİSTAN BAĞLANTILI

İstanbul'daki koronavirüs vakalarının büyük bölümünün Avrupa merkezli olduğu sonucuna ulaşıldı. Türkiye'deki isimleri belirtilmeyen iki ilde görülen koronavirüs vakalarının ise Suudi Arabistan'daki örneklerle bağlantısı tespit edildi. Bilim insanları söz konusu araştırmanın sürdüğünü ve yeni genomlar elde edildikçe sonuçların kapsamlı hale geleceğini belirtiyor.

GEN HARİTASI NASIL ÇIKARILIYOR?

Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde bilim insanları koronavirüsün bulaşma ve mutasyona uğrama süreci anlamaya çalışıyor. Virüsün değişen bölgeleri ve yapıları salgının gidişatı hakkında bilgilere sahip olunmasını sağlıyor. Erciyes Üniversitesi de geçtiğimiz günlerde SARS-CoV-2 virüsünün tam büyüklükteki genomunun yeni nesil sistemle dizilenerek gen haritasını elde etmişti.

KAYNAK : milliyet

ETİKETLER

YORUMLAR 28 TÜMÜ
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Her yerden virüs kapmışız
  Cevapla
 • İlginç 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir kesim ısrarla umreden gelenler ve İran kaynaklı diye atıp tutuyordu. Demek ki menşei Abd-İngiltere ve bayrağında ingiliz bayrağı taşıyan Avusturalya imiş!
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  O zaman bu sonuçu sürekli virüsü umreden gelenler getirdi diyenlerini gözüne sokmak lazım.
  Cevapla
 • arsızlar 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu haberden sonra umrecilere saldıran din düşmanları utanır mı hiç sanmıyorum. işleri güçleri inançlılara saldırmak.
  Cevapla
 • Burhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyede virüs ocak, şubata vardı kimse farkında değildi bakın araştırın Aile hekimleri ocak ve şubata çok şidetli öksürük, ateş,grip,nezle belirtisi olan hasta sayısı çok fazlaymış hata ilk koronaya yakalanan çok sayıda sağlık çalışanları Aile hekimleridir çünkü daha az koruma yöntemleri vardı imkanları kısıtlıydı birde kovidin başta farkında değillerdi.
  Cevapla
 • mehmetcık 1 yıl önce Şikayet Et
  nm ozamn yakalnmıstım çoçuklarım test yaptır dedıler bn ıyım dedım gıtmedım sağlık çalısanıyım tüm belırtıler vardı ama bn yuklendm portakala meyveye şükür üç gun fılan yattım evde ıylştmm
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR