Türkiye aşı denemelerine resmen başladı! Koronavirüste son dakika

Erciyes Üniversitesi'nde Covid-19’a karşı geliştirilen hücre kültür temelli inaktif aşı adayının deney hayvanları denemelerine 15 Mayıs 2020 tarihi itibariyle başlandı. Devam eden süreçte aşılanan hayvanlarda aşı adayının etkinliği test edilecek.

ABONE OL
GİRİŞ 20.05.2020 21:11 GÜNCELLEME 20.05.2020 21:12 GÜNCEL
Türkiye aşı denemelerine resmen başladı! Koronavirüste son dakika
Türkiye aşı denemelerine resmen başladı! Koronavirüste son dakika

Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ) hayvanlar üzerinde yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısı denemelerine başlandığı bildirildi.

ERÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) araştırmacılarının, Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve ERÜ tarafından desteklenen projeler kapsamında Covid-19'a karşı iki farklı teknolojiyle hücre kültür temelli inaktif aşı ve rekombinant aşı geliştirilmesi çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

 

15 MAYIS'TA BAŞLADI

Açıklamada, Covid-19’a karşı geliştirilen hücre kültür temelli inaktif aşı adayının deney hayvanları üzerinde denemelerine 15 Mayıs itibarıyla başlandığı ifade edilerek, devam eden süreçte hayvanlarda aşı adayının etkinliğinin test edileceği kaydedildi.

 

DENEMELER AĞUSTOSTA TAMAMLANACAK

Covid-19’a karşı rekombinant aşı adayları da geliştirildiği, bu aşı adaylarının deney hayvanlarına verilmesi çalışmalarına ise haziran ayı içerisinde başlanmasının öngörüldüğü belirtilen açıklamada, Covid-19’a karşı geliştirilen inaktif ve rekombinant aşı adaylarının deney hayvanları üzerindeki denemelerinin ağustos ayı içerisinde tamamlanmasının hedeflendiği vurgulandı.

ETİKETLER

YORUMLAR 14 TÜMÜ
 • yusuf 6 ay önce Şikayet Et
  Kardaşlar kazanar iyi şanslar.
  Cevapla
 • .......... 6 ay önce Şikayet Et
  On beş yıl önce de bir aşı çalışmasına başlamışlardı .....Hadi hayırlısı..Bulurlar inşAllah (c.c)
  Cevapla
 • Ercan 6 ay önce Şikayet Et
  Yarab bize nasip etsin inşallah
  Cevapla
 • okan 6 ay önce Şikayet Et
  Ercüment ovalıya söyleyin aşı çalışması böyle yapılır. Sağlığı siyasete alet ederek yapılmaz
  Cevapla
 • Egeliden 6 ay önce Şikayet Et
  Allah'ım İnşallah bize nasip eder biz bulursak dünya huzura kavuşur.Aksi halde bu aşı meselesi dünya da başka çatışmaların kapısını aralar..Ülkemizin ilim bilim alanında bu seviyelerde başa güreşmesi bizim için gerçekten çok gurur verici.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR