DSÖ Genel Direktörü'nden son dakika koronavirüs açıklaması: Bunu söylediğim için üzgünüm ama...

Son dakika haberi. DSÖ'den dünyayı kasıp kavuran koronavirüsle ilgili endişelendirici bir açıklama geldi. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, yaptığı açıklamada, ''En kötüsü henüz gelmedi. Bunu söylediğim için üzgünüm. Ama bu tür ortam ve koşullarda en kötüsünün gelmesinden endişeliyiz" ifadelerini kullandı.

ABONE OL
GİRİŞ 29.06.2020 20:12 GÜNCELLEME 29.06.2020 21:11 GÜNCEL
DSÖ Genel Direktörü'nden son dakika koronavirüs açıklaması: Bunu söylediğim için üzgünüm ama...
DSÖ Genel Direktörü'nden son dakika koronavirüs açıklaması: Bunu söylediğim için üzgünüm ama...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde yaptığı açıklamada koronavirüs salgınıyla ilgili korkutan ifadeler kullandı.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs, açıklama

 

 

'BUNU SÖYLEDİĞİM İÇİN ÜZGÜNÜM AMA...'

Dr. Tedros açıklamasında, "En kötüsü henüz gelmedi. Bunu söylediğim için üzgünüm ama bu tür ortam ve koşullarda en kötüsünün gelmesinden endişeliyiz" dedi.

'İNSANLAR SAVUNMASIZ'

 

Tedros, bugünkü basın açıklamasının devamında, "Bazı ülkeler, ekonomilerini açınca ve sosyal yaşama dönünce artışla karşı karşıya kaldı. İnsanların büyük kısmı virüse karşı savunmasız kalıyor" ifadesini kullandı.

'VİRÜS SONA ERMEYE YAKIN BİLE DEĞİL'

Birçok ülkenin, virüsün yayılmasının engellenmesi ve hayat kurtarma adına benzeri görülmemiş önlemler aldığının altını çizen Ghebreyesus, şöyle konuştu:

"Bu önlemler virüsün yayılmasını yavaşlatmada başarılı oldu. Fakat tamamen durdurmadı. Bazı ülkeler ekonomilerini ve toplumlarını yeniden açmaya başladıkları için vakaların yeniden ortaya çıkmasıyla karşı karşıya kalıyor. Pek çok insan olaya hassas bakıyor. Virüsün hala yayılacağı çok alan var. Hepimiz bunun bitmesini istiyoruz. Hepimiz hayatımıza kaldığı yerden devam etmek istiyoruz. Ama zor gerçek şu ki bu salgın sona ermeye yakın bile değil."

"Birçok ülke bazı ilerlemeler kaydetmiş olsa da küresel olarak pandemi aslında hızlanıyor." diyen Ghebreyesus, dünyanın salgınla birlikte çok şey kaybettiğini ama umudun kaybedilmemesi gerektiğini vurguladı.

DSÖ ÇİN'E EKİP GÖNDERİYOR

Virüsün kaynağı ile ilgili tartışmalara da değinen Ghebreyesus, gelecek hafta Kovid-19'un kaynağını soruşturmak üzere Çin'e bir ekip göndereceklerini açıkladı.

Öte yandan, DSÖ Acil Durum Program Direktörü Mike Ryan ise virüsün neden olduğu enfeksiyonu önlemek için güvenli ve etkili bir aşı bulma konusunda muazzam bir ilerleme kaydedildiğini ama yine de tüm bu çabaların başarılı olacağının garantisi olmadığını dile getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, 19 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, DSÖ'nün Vuhan'daki durumu yeterince incelemediğine işaret ederek, "DSÖ, 2019 Aralık ve hatta daha öncesinde Vuhan'da bir virüsün yayıldığına dair haberleri göz ardı etmiştir." ifadesini kullanmıştı.

Trump, 29 Mayıs'ta da DSÖ ile ilişkilerini sonlandırdıklarını açıklamıştı.

ETİKETLER

YORUMLAR 79 TÜMÜ
 • Samsunlu 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu adamın ve yanındaki ekibin Çin casusluğundan, dünyaya virüsü yaydırmaktan, virüs yüzünden tüm yaşanan can kayıplarından elektrikli sandalye ile idam edilmeleri gerek.
  Cevapla
 • yorurmcu 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu virüsün altında da dünyanın ileri gelen 5 _6 zengin ailesi ve sizlerin parmağı var (DSÖ ) kesinlikle bu kanıdayım
  Cevapla
 • Dr.Canturk 1 hafta önce Şikayet Et
  DOMUZ GRİBINDE Hiç maske takın dememişlerdi el Hıjyenı Yeter demişlerdi Şimdi AÇIK HAVADA BİLE Maskeyi zorunlu yaptılar ileriki yıllarda SOLUNUM YOLLARI Hastalıklarında Çok CİDDİ PATLAMA Yaşanacak bunu unutmayın.
  Cevapla
 • DÜNYA 1 hafta önce Şikayet Et
  yahu DSÖ işi insanlara korku salmak mı YOKSA daha güvenilir daha sağlıklı bir dünya için virüsü üretmemesi gerektiğini söylesin..Bunların hepsi bilinçli yapılan hareketler..taht için kese için insan ölmüş umurlarında mı..
  Cevapla
 • Mccc 1 hafta önce Şikayet Et
  DsÖ???
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR