ÖSYM'den Mabel Matiz sorusuna soruşturma!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) Türkçe bölümünde, şarkıcı Mabel Matiz'in şarkısının yer aldığı soru ile ilgili bir soruşturma başlatıldı.

ABONE OL
GİRİŞ 04.07.2020 06:49 GÜNCELLEME 04.07.2020 07:24 GÜNCEL
ÖSYM'den Mabel Matiz sorusuna soruşturma!
ÖSYM'den Mabel Matiz sorusuna soruşturma!

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 27 Haziran'da düzenlenen ve Matiz'in şarkı sözlerinin yer aldığı sınavda sorumlu kişilerin soru hazırlama sürecinden çıkarıldığını belirtti.

 

 

Yeni Akit gazetesine konuşan Aygün, "milli, manevi değerler ve toplumsal değer yargıları" ile bu durumun bağdaşmadığını söyleyerek soruşturma açıldığını aktardı:

"2020 YKS yaklaşık 2 buçuk milyon adayın katılımıyla üç oturum halinde 188 sınav merkezinde güvenle ve başarıyla tamamlanmıştır. Soru havuzu ülkemizin farklı üniversitelerinden binlerce akademisyenin katılımıyla oluşturulmaktadır.

 

 

"Kurumumuz yönetiminin milli, manevi değerlerimiz ve toplumsal değer yargılarımız konusundaki hassasiyeti açıktır. 2020 YKS'nin TYT oturumunda yer alan Türkçe alanındaki ilgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır. Sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacaktır." 

Müzisyen Mabel Matiz ise bu konuyla ilgili Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Müziğimle hayati bir sınavın sorularına konu olmak beni çok mutlu etti. Şimdi ise aynı sınav üzerinden kişisel değerlerimin konu edilmesini hayretle izliyorum. Adımın yanına coğrafi işaret logosu konmasına ramak kalmışken, sınandığım şeye bak.

"Hayatın sınavları bitmez demiştim. Bir yoklama da burdan geldi. Müziğimi yapmaya, hikayeler anlatmaya ve bu ülkenin bir parçası olmaya gönülden devam edeceğim. Bir başka sınavda görüşmek üzere."

ETİKETLER

YORUMLAR 22 TÜMÜ
 • Nazlı 1 ay önce Şikayet Et
  Soruları hazırlayanlar gözden geçirilmeli adam müzik yapıyor istemesek dinlemeyiz ama soruya konu olmak çok özel bir şey bı kadarda özel birmi yani
  Cevapla
 • Abdurrahman 1 ay önce Şikayet Et
  Lgbt li normalmiş gibi savunmasın hic kimse cok sacma duşunce yapısı ülkenin gelecegi gençler gençlerin lgbt ye yönelmesi ülkede ne gelecek nede milli hedef bırakir ortada sonrada praojelerden bilimsel gelişnelerden bahsedersiniz tabi genclik kalirsa
  Cevapla
 • mehmet aga 1 ay önce Şikayet Et
  Beğenmeme butonu niye yok?
  Cevapla
 • Türk'ün Pınarı 1 ay önce Şikayet Et
  Klibinde bir dolarlar ile oynuyordu ve kendisi bir kere Fetö'den ifadeye çağrılmıştı. Dünyada insan mı kalmadı da önemli bir sınavda bu kişinin sözlerini sordunuz. Sözleri okudum, bilinçaltı mesaj var. Yazarken neyi düşünmüş bilmiyorum ama soruyu sorduran teröristleri vurmayın demek istiyor. Fetö izi var sanki.
  Cevapla
 • hayati 1 ay önce Şikayet Et
  ÖSYM soru kalitesi yerin dibine geçmiştir artık
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR