Erdoğan'dan Dilipak'a sert gönderme: Kınıyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 75. Yıl Cumhuriyet Anfi Tiyatro ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen “AK Parti 19. Kuruluş Yıl Dönümü” programında kadın hakları tartışmaları ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Ailenin temeline dinamit koyan hiçbir düzenlemenin içerisinde yer almayacaklarını ifade eden Erdoğan, köşe yazarı Abdurrahman Dilipak'ın yazısında sarfettiği sözlere de tepki gösterdi.

ABONE OL
GİRİŞ 13.08.2020 20:24 GÜNCELLEME 16.08.2020 10:52 GÜNCEL
Erdoğan'dan Dilipak'a sert gönderme: Kınıyorum
Erdoğan'dan Dilipak'a sert gönderme: Kınıyorum

AK Parti'nin 19'uncu kuruluş yıldönümü töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yazar Abdurrahman Dilipak'ın sözlerine sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

 

AİLENİN TEMELİNE DİNAMİT KOYAN HİÇBİR ANLAYIŞ MEŞRU DEĞİLDİR

Annelerimizin, özellikle evlatlarına bağışladıkları imkanlar hiçbir zaman hiçbir şeyle mukayese edilemez. AK Parti delikanlılarımız kadar, hatta daha fazla genç kızlarımızın partisidir. Gerektiğinde onların lehine pozitif ayrımcılık yapmaktan çekinmeyerek geldiğimiz bu noktada kadınların elde ettiği kazanımları kimse inkar edemez.

 

 

Biz bu toprağı kadın erkek hep birlikte vatan yaptık. Bu devleti hep birlikte kurduk. En zor zamanlarımızda birlikte omuz omuza vererek ayakta kaldık. İstiklal Harbi'nde kadınların rolü neyse, 15 Temmuz'da da kadınların rolü aynıdır. İlla bir tanımlama yapılacaksa, Türk milleti aileerkil bir millettir. Nasıl her ferdiyle milletimiz büyük bir aile ise, ayrı ayrı her Türk ailesi vatanımızın, milletimizin, devletimizin, geleceğimizin bayrağıdır.

Ailenin temeline dinamit koyan hiçbir anlayış, hiçbir düzenleme, hiçbir ideoloji insani olmadığı gibi meşru da değildir. 

ERDOĞAN'DAN DİLİPAK'A TEPKİ: KINIYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Köşe Yazarı Abdurrahman Dilipak'ın köşe yazısında kadınlar ve AK Parti ile ilgili kullandığı çirkin ifadelere de şu sözlerle tepki gösterdi:

AK Parti'nin kadınları için, öbür tarafta AKP'nin papatyaları gibi yakıştırmalarla, yeşil sermaye gibi yaklaşımlarla, ben ağzıma almaktan edep ediyoruz, küfri bir ifadeyi kullanmak suretiyle, bu tür yakıştırmalarının içine giren köşe yazarları noktasında da, tüm kadın kollarım adına ve tüm kadınlar adına kendilerini kınıyorum.

Bazı tartışmalara nokta koyma zamanı geldiğine inanıyorum.

Kimi isimler, kendilerine asla yakıştıramayacağımız çirkin ifadelerle bu tartışmanın içinde yer almıştır. Biz her türlü mücadeleye saygı gösteririz ama kadınlarımızın onuruna, iffetine yönelik en küçük bir saldırıya da müsaade etmeyiz. Adı, unvanı ne olursa olsun birilerinin edebimizin el vermeyeceği ifadelerle AK Partili kadınlara bunları söylemesine sessiz kalamayız. Bu saygısızlığı en kısa sürede telafi edileceğine inanıyorum.

"ÇARPIK ANLAYIŞLARIN ORTADAN KALDIRILMASI EN ÖNEMLİ MESELELERİMİZDEN BİRİ OLMUŞTUR"

Eğer AK Parti'nin Genel Başkanı olarak, ülkemin Cumhurbaşkanı olarak kadınlarımıza sahip çıkmada geri duracak olursak, hiçbir zaman bunun hesabını veremeyiz. Hal böyleyken, inancımızda ve değerlerimizde olmadığı halde toplumsal yapımıza sirayet eden kimi çarpık anlayışların ortadan kaldırılması da en önemli meselelerimizden biri olmuştur. Asırlarca kadını insan dahi saymayan, kız çocuklarını diri diri toprağa gömen o cahiliye dönemlerini biz özellikle lanetlemedik mi? Şimdi biz bu konularda Türkiye'ye kimsenin söyleyecek sözü olamaz. Gerek kadın, gerek erkek özgürlük her insan için kutsaldır. Hak her insan için kutsaldır.

"KADINLARIMIZ İÇİN YAPTIĞIMIZ BUNCA ŞEY VARKEN BİR AVUÇ SAPKINA MEYDANI BIRAKMAYACAĞIZ"

Emek her insan için kutsaldır. Bir cinayet işleyeni kim olursa olsun cinayettir, bir şiddet faili kim olursa olsun şiddettir. Hakaret, yapanı kim olursa olsun hakarettir, kadının adeta mülk gibi görülmesi yanlıştır. Gerekirse şiddetle yola getirilebileceğinin sanılması, ya benimsin ya kara toprağın gibi hastalıklı zihniyetlere kurban edilmesi yanlıştır. Bu çerçevede tarihi adımlar attık. Kadınlarımız lehine yaptığımız bunca şey varken, bir avuç sapkına da meydanı bırakmayacağız. Milletimizin millet, ailemizin aile olmasını zedeleyecek anlayışlarla sonuna kadar mücadele edeceğiz.

SÖZDE İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARININ İKİYÜZLÜLÜĞÜ

PKK'nın kaçırdığı kız çocukları konusunda tek kelime etmeyenlerin, bırakın kadın meselesini, insana dair hiçbir konuda söz söyleme hakkı olamaz.

Her konuda ortaya çıkıp sokaklara dökülen, medyayı seferber eden insan hakları savunucularından bir açıklama işittiniz mi? Meslek örgütlerinden dişe dokunur, açık, net bir tavır sergileyen oldu mu? Bu tavırlarıyla kendi konumlarını kendileri belirliyorlar. Bu konumun tarifi de iki yüzlü, ideolojik saplantılı, milletinin değerleriyle barışamamış bir çizgidir.

SİZE Mİ SORACAĞIZ?

Biz aile kurumunu zayıflatacak hiçbir işin içinde yer almayız. Aile hassasiyetimizi kimsenin tartısına sunacak da değiliz. Tweet atmak suretiyle benim kadın kollarımın başında olanlara istifasını vermelidir ya da gerekir, size mi soracağız ya? Bizim partimizin kadın kolları kendi demokratik tercihlerini kongreden kongreye kullanır, sizlerden icazet almaya ihtiyacımız yok.

ETİKETLER

YORUMLAR -105 TÜMÜ
 • Muvahhid 1 ay önce Şikayet Et
  İstanbul sözleşmesinde hayır olsaydı, Avrupa ve Türkiye deki işbirlikçisi CHP bu kadar destek vermezdi, destek verdiklerine göre demekki Kuran ve sünnete uymuyor, görelim bakalım Mevlam neyler, neylerse güzel eyler
  Cevapla
 • Müslim 1 ay önce Şikayet Et
  Sadece kadına şiddete odaklanmak feminizm tabanlı bakış açısına uygun davranmak demek, Müslüman uyanık olacak şiddetin her türlüsüne karşı harekete geçmek gerek, lafa geldimi herkes şiddete karşı ama harekete geçmede sadece kadına şiddete karşı oluyor. Şiddet bulaşıcıdır, çocuklara şiddet uygulayan hayvanlara da uygular, Müslümana şiddet uygulayan kadınlara da uygular ama kendi arzularına göre tabi
  Cevapla
 • serkan 1 ay önce Şikayet Et
  Allahin indirdiği yle hükmetmeyen zalimdir. Gerisi teferruat
  Cevapla
 • İnsan 1 ay önce Şikayet Et
  iyi ki varsın sayın Erdoğan
  Cevapla
 • osman16 1 ay önce Şikayet Et
  Allah isabetli kararlar vermeyi her zaman sana nasip etsin reis. Allah sana ferasetli danışmanlar lutfetsin.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR