Bugün ilk kez paylaşıldı! Üniversitelerde yeni dönem

YÖK Başkanı Yekta Saraç akademik personel alımındaki yeni dönemi duyurdu 'Bu sene yükseköğretim tarihimizde akademik kadro kullanımında yeni bir yöntem hayata geçirilecek' diyen Saraç yeni dönemin işleyişine ilişkin önemli bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

ABONE OL
GİRİŞ 09.09.2020 16:23 GÜNCELLEME 09.09.2020 16:23 GÜNCEL
Bugün ilk kez paylaşıldı! Üniversitelerde yeni dönem
Bugün ilk kez paylaşıldı! Üniversitelerde yeni dönem

YÖK Başkanı Yekta Saraç Akademik kadro alımlarına ilişkin önemli bir açıklama yaptı. "Bu sene yükseköğretim tarihimizde akademik kadro kullanımında yeni bir yöntem hayata geçirilecek" diyen Saraç yeni dönemin işleyişine ilişkin bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

İşte Yekta Saraç'ın yeni dönemde akademik personel alımına ilişkin o açıklamaları:

 

“Yeni YÖK” olarak yükseköğretimimizde yine bir ilke daha imza atarak akademik kadro kullanımında yeni bir yöntemi hayata geçiriyoruz. Bir proje mantığı içinde kurguladığımız çalışmamızın adı “YÖK-GELECEK PROJESİ”dir.

“Geleceğin bilim insanları için YÖK-GELECEK PROJESİ”ni üç aşamada gerçekleştireceğiz. Bunlar:

1.Aşama: Öncelikli alan araştırma görevlisi istihdamı

 

2.Aşama: Öncelikli alan öğretim üyesi istihdamı

3.Aşama: Akademik liyakat-kariyer platformu 

Bugün kamuoyu ile ilk kez paylaştığımız projemizin ilk aşaması olan “Öncelikli alan araştırma görevlisi istihdamı” kapsamında, Türkiye’nin öncelikli alanlarında doktora eğitimi yapan öğrencilere araştırma görevlisi kadrolarına atanma imkânı sunulmaktadır.

Ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlardaki nitelikli insan gücünü karşılayabilmek için “Öncelikli Alanlar Araştırma Görevlisi” kadrosu kapsamında 2020 yılı “ek” atama izinleri verilmiştir. YÖK'ün belirlediği şartların dışına çıkmamak kaydıyla alım süreci üniversitelere bırakıldı.

Türk yükseköğretim sisteminin“liyakat ve ehliyet”çerçevesinde şekillendirilmesine ve üniversitelerimizin ihtisaslaşmasına katkı sağlayacak “Öncelikli Alan Araştırma Görevlisi” atamalarıyla,kısa bir müddet zarfında yükseköğretimimizde hissedilebilir bir iyileşme hedeflemekteyiz.

Proje kapsamında yapılacak atamaların tamamiyle “liyakat” çerçevesinde olması için, belli bir üniversitenin havuzundan değil, Türkiye’nin havuzundan yararlanılarak gerçekleştirilecek olması, bu önemli adımı daha da değerli kılmaktadır.

Proje kapsamında verilen araştırma görevlisi izinleri,öncelikli alanlar için belli üniversitelerimize verilen “ek”izinlerdir.Üniversitelerimizin genel cari usulde vereceği ilanları kapsamamaktadır.O süreç kendi mecrasında üniversitelerimizce ayrıca yürütülmeye devam etmektedir.

Projemizin “Öncelikli Alan Öğretim Üyesi”  ayağını önümüzdeki günlerde akademi camiası ve kamuoyu ile paylaşacağız. 

ETİKETLER

YORUMLAR 5 TÜMÜ
 • İbrahim turna 5 ay önce Şikayet Et
  Söylenenler güzel sizce bu Türkiye’mizde mümkün olabilirmi?
  Cevapla
 • Cemal 5 ay önce Şikayet Et
  Sayın başkan birazda pozitif bilimlere önem verin adam doktora bitiriyor ama atanamiyor nedeni yeterince makalen yok puanın yeterli değildir fizik ,kimya ,biyolaji mezunu atanamazsa laboratuvara gidip deney yapmazsa nereden puan toplayacak edebiyat tarih ,arkeololi meezunkari ile aynı kefeye kunulursa ömür boyu atamamazlar makale de yayinlayamazlar atanamazsa kaboratuvara girmeden nasıl nasi l bilimsel araştırma yapacaklar lütfen pozitif bölümlerden mezun olanlara önem verim en azından arabana kadar yayın ve makalelerden kolaylık sağlayın önce üniversiteye alın ondan sonra makale isteyin,Yoksa adam eve laboratuvar mı kurup makale yayınlayacak lütfen bu konulara da mesai harcayın,
  Cevapla
 • cem 5 ay önce Şikayet Et
  ünüverstelri uzaktan yapacağınza gidin plajları ,barları, parkları ,düğünleri, nişanları yasaklayın aynı plajda maskesiz binlerce kişi iç içe ama okulara gelince kapali 7 aydir. böyle eğitim istemiyoruz intenet çekmeyen binlerce köy var derslere giremyen bibelrce öğrenci var eğtimi öldürmeyin okulari kapatarak vaka sayisi düsmez gidin plajalri kapatin düğünleri engelleyin.
  Cevapla
 • Mert 5 ay önce Şikayet Et
  Sayın Başkan bir kere de Özel ün,versitelere yönelik açıklamalar yapmanızı bekliyoruz "Biz bize yeteriz Türkiye" Slagon da çok güzel anlamlı Fakat özel üniversitler devletin KDV hricinde 1 kuruş indirim yapmadıkları bir yana daha ücretlere zam yapılmış durum var. Üniversiteler öğrenci kayıt ücretlerini Nakit 5 Banka kredisi hariç hiç bir yardımları olmuyor Bankaya gidiyoruz yeterli kredi çıkmıyor. Emekli kefil istiyorlar 65 yaş altı emekli isiyorlar... Paramız yok olmuyor Sene donduralım ücretin yarısını istiyorlar derslere girmemiş sayıyorlar ne desek maalesef anlıyorum ama inanın yardımcı olamayacağım
  Cevapla
 • Arslan 5 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'de özel üniversite diye bir şey mi var? Kamu ve vakıf var özel nedir?
  Cevapla
 • genco 5 ay önce Şikayet Et
  Sayın başkan üniversitelerdeki idari personellerle de biraz ilgilenin lütfen. artık üvey evlat olmak istemiyoruz.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR