Prof. Dr. Yılmaz: Şartlarımızı görmüş olsalardı sokakta astronot gibi gezerlerdi

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kovid-19 Yoğun Bakım Servisi Sorumlusu Prof. Dr. Yılmaz, "Şartlarımızı görmüş olsalardı eminim bırakın maske takmayı, yolda, sokakta astronot gibi gezerlerdi." dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 15.09.2020 21:32 GÜNCELLEME 15.09.2020 21:42 GÜNCEL
Prof. Dr. Yılmaz: Şartlarımızı görmüş olsalardı sokakta astronot gibi gezerlerdi
Prof. Dr. Yılmaz: Şartlarımızı görmüş olsalardı sokakta astronot gibi gezerlerdi

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yoğun bakım servisi sorumlusu Prof. Dr. Murat Yılmaz, solunum cihazlarına bağlı hastalarının iyileşmesi için verdikleri mücadeleyi ve kızına olan özlemini duygulanarak anlattı.

 

Salgının Türkiye'de görülmesinin ardından hiç düşünmeden hastaların yardımına koşan Yılmaz, ekibiyle gece gündüz demeden fedakarca görev yapıyor. Her bir hastayla özenle ilgilenen Yılmaz, insanların Kovid-19 tedbirlerine uymaları konusunda çağrıda bulunuyor.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yılmaz, AA muhabirine, 21 yıldır yoğun bakım servisinde çalıştığını ancak Kovid-19'dan sonra servisin yorucu hale geldiğini söyledi.

 

Yoğun bakım hastalarının tedavisinin çok zor olduğunu vurgulayan Yılmaz, tedavi sürecinde tüm ekip olarak hasta olma korkusu yaşadıklarını bildirdi.

Zorlu bir süreçten geçtiklerine dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

"Hastalarımızı iyi ederken, içerideki hiçbir hemşiremin, doktorumun, hasta bakıcımın hasta olmaması için çok büyük çaba sarf ediyorum. Burada diğer hastalıklardan çok daha farklı bir süreç işliyor. Hasta nefes alabilmek için gözümüzün içine bakıyor, şuuru açık ama nefessizlik çekiyor. Siz onun için tıbbın verdiği tüm imkanları kullanıyorsunuz ama hala nefes açlığını gideremiyorsunuz. Hastayı suni solunum cihazına bağlıyorsunuz. Onun adaptasyonlarını sağlamak için bazı ilaçlar kullanıyorsunuz. Her gün bu ilaçları keserek hastayı makineden ayırmaya çalışıyorsunuz ama maalesef bu işlemi gerçekleştirmek çok da kolay olmuyor."

"YAŞ ARALIĞI KALMADI, 30-40 YAŞINDAKİLER DE ENTÜBE OLUYOR"

Bazen her şey yolunda giderken hastanın bir anda kötüleştiğine değinen Yılmaz, Kovid-19'un kötü bir hastalık olduğunu vurguladı. Salgın sürecinde yaşadığı olumsuzlukları unutmaya çalıştığını ifade eden Yılmaz, "İşin güzel yanlarını hatıramda tutmak istiyorum. Aylarca baktığımız, 'Bu hasta acaba iyi olur mu?' endişesi taşıdığımız ve sonrasında bizi ziyarete gelen çok fazla hastamız var. Mesleğimi daha iyi yapabilmek için bu sürecin güzel taraflarını hatırlamak istiyorum." dedi.

Bazı hastaların 2-3 ay yoğun bakımda yattığını, bunun da yatak sıkıntısına neden olacağını anlatan Yılmaz, yoğun bakımdaki 15 yatakta da entübe hastaların olduğunu söyledi.

Yılmaz, artık yaş aralığı kalmadığını, 30-40 yaşındakilerin de entübe olduğunu kaydetti.

Hastanede 9 yataklı yoğun bakım daha açacaklarına değinen Yılmaz, "Hastaların en büyük endişesi, astronot gibi giyinmiş, yüzü gözü görünmeyen gruplar halinde insanlar başına geliyor. Yatağınızı yapıyor, tedavinizi üstlenmiş. Şuuru açık hastalarla sürekli konuşarak, hep iyi olacaklarını anlatmaya çalışıyoruz. Bulaşma riskine rağmen solunum cihazlarına bağlı hastaların akciğerlerinin sürekli temizlenmesi, havalanmayan kısımlarının havalandırılması için çalışıyoruz." diye konuştu.

"ŞARTLARI GÖRSELERDİ ASTRONOT GİBİ GEZERLERDİ"

Yılmaz, psikolojik, sosyolojik açıdan da kendilerinin çok zorlandığını, evlerine gidemedikleri zamanlar olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Kızım ve oğlum var. Kapıdan girer girmez eşim bana karantina uygulamaya başlıyor. Üstümdekileri hemen makineye atıyor, doğrudan banyoya giriyorum. Salonda hep tek başıma oturuyorum. Kızım, 'Babam yine köşesine çekildi.' diyor. 14 yaşındaki kızımı ben aylardır öpemiyorum. Eve gidemediğimiz günler oluyor. 4-5 aylık süreçte şu üç, dört haftada çektiğimiz zorluğu yaşamamıştık. Artık eve gidemeyeceğimizi düşünüyorum. Ekip olarak, odalarımızda ona göre önlemler aldık, yedek çamaşırlarımızı getirdik. Keşke insanlar sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uysa da şu hale gelmesek. Bizi de kendinizi de nefessiz bırakmamak için 3 kurala uyun. Bizim bu şartlarımızı görmüş olsalardı eminim bırakın maske takmayı, yolda, sokakta astronot gibi gezerlerdi. Şu anda 41 yaşında hastamız var, nefes alamıyor. Çektiği sıkıntıları biz de ekip olarak çekiyoruz. Sevdiklerinden, ailesinden herkesten ayrı. Ailesi biziz, her şeyini biz yapıyoruz."

ETİKETLER

YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • MEHMET 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın Doktor, siz bu şartları bildiğiniz halde sokakta astronot gibi dolaşıyor musunuz? Yoksa millete korku salmaya mı çalışıyorsunuz?
  Cevapla
 • Ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  Hacı inşallah entübe duruma düşmessin, sen bu işi çok hafife alıyorsun.
  Cevapla
 • selim s 2 ay önce Şikayet Et
  korku salmak mı? siz gerçeklere gözünüzü bu kadar kapatırsanız bir gün çok acı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalırsınız. fatura sadece size değil HERKESE çıkar. yine de bu kafada devam etmek istiyorsanız zaten söylenecek söz yok. öpüşün sarılın bol bol hasta olun.
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  anlamak istediğini anlamışsın sadece
  Cevapla
 • Serdar 2 ay önce Şikayet Et
  Vaybe çok asilsin inşallah bu illetle imtihanında asilce olur.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Polis maske takmayanlara çok yumuşak müdahale ediyor. Daha sert ve katı kurallar çerçevesinde müdahale edilmeli!
  Cevapla
 • Vatansever 2 ay önce Şikayet Et
  Allah razi olsun güzel ülkenin güzel insanları, ınşaallah derhâl kurtuluş olur .
  Cevapla
 • virüssüz hayat 2 ay önce Şikayet Et
  rabbim sabırlar versin zor şartlar. ama devlet bazı ağır hastaların durumunu göstermeli ki ibret alınsın. Sanki devlet sırrı gibi saklıyorlar. bu ise vatandaşa normal bir grip gibi geliyor hafife alıyoruz. artık vatandaşı biraz gerçekle yüzleştirmek lazım.
  Cevapla
 • Asım 2 ay önce Şikayet Et
  Maskenin faydası yok demiyorum, ancak astronot gibi de giyinsek virüse yakalanabiliriz. Hastanelerde çalışanlar yakalanmıyorlar mı. Daha önemli olan bir şey Mesafe.. Kalabalık yerlerde dikkat edilmiyor, 1,5 Mt. olması gereken mesafe sıfır oluyor hemde yüzlerce insan. Maskeye ceza var ama mesafeye yok.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR