Son dakika: Ankara'da sağlık çalışanlarına yapılan saldırıda yeni gelişme!

Son dakika: Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesinde, silahlı kavga sonucu yaralanan yakınlarını görmek isteyen kişiler, sağlık çalışanlarına saldırdı. Ankara Valiliği, olayla ilgili tahkikat başlatıldığını açıkladı. Sağlık Bakanı Koca ise adli sürecin başlatıldığını duyurarak, "Olayın kendisi, hepimiz açısından güçlü uyarı değeri taşımaktadır. Nedenler çok açıktır" ifadelerini kullandı.

ABONE OL
GİRİŞ 22.09.2020 09:24 GÜNCELLEME 22.09.2020 09:57 GÜNCEL
Son dakika: Ankara'da sağlık çalışanlarına yapılan saldırıda yeni gelişme!
Son dakika: Ankara'da sağlık çalışanlarına yapılan saldırıda yeni gelişme!

Son dakika haberi: Dün akşam Ankara Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesinde, silahlı kavga sonucu yaralanan yakınlarını görmek isteyen kişiler, sağlık çalışanlarına saldırdı.

 

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Bakan Koca, yaptığı son dakika açıklamada, "Hastane güvenliğimiz ve emniyet güçleri, olaya kısa sürede müdahale etmiş, adli süreç başlatılmıştır. Olayda hiçbir sağlık çalışanımız zarar görmemiştir. Ama olayın kendisi, hepimiz açısından güçlü uyarı değeri taşımaktadır. Nedenler çok açıktır" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'nın açıklaması şöyle:

"Sağlık çalışanına saygı bir insanlık kalitesidir.
 
Dün, 21 Eylül Pazartesi, akşam saatlerinde, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde çekilmiş görüntüler, son derece üzücü ve düşündürücüdür. Olay, belirteceğim şekilde gelişmiştir.
 
Ateşli silah yaralanması ile hastanemizin Acil Servisine aynı anda başvuran iki hastadan ağır yaralı A.Ö. canlandırma ünitesine alınmış ve fakat 1 saatten fazla süren müdahaleye rağmen maalesef kaybedilmiştir.
 
Acil Servis Sorumlu Hekimi, hastanın babasına üzücü bilgiyi vermiş; bunun üzerine, hasta yakınları, vefat etmiş olan hastalarını görmek için içeri girmek istemiştir. Kalabalık grubun canlandırma odasına, şartları zorlayarak girmek istemesi üzerine; görevli sağlık çalışanları, örneği çok görülen şiddet olaylarından bir yenisinin yaşanacağı endişesi ile kapıyı kapalı tutmaya ve hasta yakınlarını engellemeye çalışmıştır.
 
Hastane güvenliğimiz ve emniyet güçleri, olaya kısa sürede müdahale etmiş, adli süreç başlatılmıştır. Olayda hiçbir sağlık çalışanımız zarar görmemiştir. Ama olayın kendisi, hepimiz açısından güçlü uyarı değeri taşımaktadır. Nedenler çok açıktır.
 
Şiddet olayları, nadir rastlanan olay değil, artık, her an muhtemel olaylar haline gelmeye başlamıştır. Sağlık çalışanına yönelik şiddet, en başta, uygarlığın temel ilkesi olan insana saygı ilkesine aykırıdır. İnsana saygı, insanca davranışlar içinde en insanca olanıdır.
 
Şiddet olaylarının, sağlık hizmetlerinin kalitesini kaçınılmaz biçimde düşüreceğini ise kabul etmek zorundayız. Bu yaralayıcı, tedirginlik uyandıran şiddet gerçeğini, toplum-devlet birlikteliğinde rehabilite etmek görevimizdir.
 
Bakanlık olarak, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için, gerekli her zeminde çabamız kararlılıkla devam edecek. Çalışma arkadaşlarımıza destek vermeyi hep öncelik kabul edeceğiz. Tıpkı tıbbın hastaya karşı davranışımız için geliştirdiği meslek ahlakı gibi, sağlık çalışanına karşı davranış için de bir kültür oluşturulmasına ise toplumun duyarlı kesimleri, birlikte ön ayak olmak zorundayız. Hem yasayı hem ahlakı güçlü tutmalıyız.
 
Toplumumuzdan isteğim şudur: Dünyanın en fedakâr sağlık çalışanları olduklarını bu salgın döneminde bir kez daha ispatlayan evlatlarınıza, dünyanın örnek alacağı sevgi ve saygıyı gösterelim. Sağlık çalışanlarımıza saygıyı bir insanlık kalitesi olarak görelim.
 
İyi gün dostu her zaman bulunur. Kötü gün dostlarımız sağlık çalışanlarımızdır."

TAHKİKAT BAŞLATILDI

Ankara Valiliği, olayla ilgili tahkikat başlatıldığını açıkladı.

Vali Şahin ise, "Fedakar sağlık çalışanlarımıza yönelen her türlü saygısızlık ve şiddeti kınıyorum. Faillerin hak ettikleri karşılığı bulacaklarından kimsenin şüphesi olmasın" açıklamasını yaptı.

 

 

"DEVLET GEÇİT VERMEYECEK"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sağlık çalışanlarına şiddetle ilgili dün akşam açıklama yaptı. Koca, şu ifadeleri kullandı: 

"Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde, çok sayıda kişi, ateşli silahla yaralanan, müdahalelere rağmen kurtarılamayan yakınlarını, kuralları zorlayarak görmeye çalıştı. Arkadaşlarımız, şiddet olasılığına karşı, kapıyı kapalı tuttu. Şiddetin ihtimali bile olmamalı. Devlet, geçit vermeyecek." 

KAYNAK : Haber7

ETİKETLER

YORUMLAR 27 TÜMÜ
 • Nesrin Kurnaz 4 ay önce Şikayet Et
  Saglik bakani kendi personeline nasil sahip cikip savunuyor, güzel bir tutum. Keske her yerde her seviyedeki devlet gorevlileri de aynisini yapsa ve magdur bir kez daha magdur ve mahsun edilmese, ne guzel olurdu. Adalet gercekten guzeldir ve hayata can verir insana umut. Adaletsizlik beistir umutsuzluktur. Ama adalet herkesin tasiyabilecegi yasatabilecegi bir olgu degil ne yazık ki. Fark insan olmakta ve insanca yasamayı herkes için Hak olarak gormekten geciyor.
  Cevapla
 • Dahi 4 ay önce Şikayet Et
  Insana saygı bir bir insanın kalitesidir.saglik çalışanına değil sadece.
  Cevapla
 • Emre Demir 4 ay önce Şikayet Et
  Ankara birde bu hastanede jandarma polis Özel güvenlik görevlileri yok mu ?
  Cevapla
 • trabzon 4 ay önce Şikayet Et
  şu cezalar artık uygulansın.
  Cevapla
 • cevat kelle 4 ay önce Şikayet Et
  Yaşarsa Allah'tan Ölürse cerrahtan
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR