Kızılırmak'ta çifte tehlike kapıda

Türkiye'nin en uzun nehri olarak bilinen 1355 kilometrelik Kızılırmak'ta kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya. Toplu balık ölümlerinin yaşandığı nehir yatağındaki suların çekilmesiyle kuru bölgeler oluşması da dikkat çekti. Nehir üzerinde olta balıkçılığı yapan vatandaşlar, kuraklık dışında, balık ölümlerinde çevre kirliliğinin de etkisi olduğunu söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 19.10.2020 08:50 GÜNCELLEME 19.10.2020 17:53 GÜNCEL
Kızılırmak'ta çifte tehlike kapıda
Kızılırmak'ta çifte tehlike kapıda

Türkiye'nin en uzun nehri olarak bilinen 1355 kilometrelik Kızılırmak'ta kuraklık tehlikesi ile birlikte çevre kirliliğiyle alarm veriyor.

 

Sivas'tan doğup İç Anadolu topraklarını sulayan Kızılırmak'ta sular çekilince toplu balık ölümleri yaşanmaya başladı. Kırıkkale halkı için özellikle sulama ve balıkçılıkta önemli yeri olan Kızılırmak yatağındaki suların çekilmesiyle kuru bölgeler oluşması da dikkat çekti.

Tarım arazilerini sulayan Kızılırmak, aşırı sıcaklar ve baraj kapaklarının da kapanması nedeniyle debisi oldukça düşük akmaya başladı. Kızılırmak’ın kıyılarında alüvyonlar ortaya çıktı, adacıklar oluştu. Nehir drone ile havadan görüntülendi.

 

"HEP ÖLÜ BALIKLAR YAZIK GÜNAH"

Olta balıkçılığı yapan Kemal Işıker, "Biz çocukken Kızılırmak çok akardı. Adı üstünde, kızıl akardı. O vakitler çok balık tutardık. Eskisi gibi gür akmıyor. Bir baktık ırmağın kenarında hep ölü balık, yazık günah. İnsan acıyor. O da Allah'ın yarattığı bir varlık. Her yer ölü balık kaynıyor. Irmak kesikte olsa az bir şey akıyor. Havasızlıktan ölmediler, zannetmiyorum, kesinlikle zehir bıraktılar. Yazık günah" dedi.

Uzunluğu 1355 kilometre olan Kızılırmak, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerken çok sayıda dere ve çayın sularını toplayarak Bafra Burnu‘ndan Karadeniz'e ulaşır. Başlıca kolları Delice Irmağı, Devrez ve Gökırmak.

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • nimet 3 ay önce Şikayet Et
    ALLAH ım SEN bizlere acı ve merhamet et.
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR