İkinci el araç fiyatlarında yüzde 15 indirim! Döviz sonrası fiyatlar düşecek mi?

Son bir yıldır hızla fiyat artışı olan sıfır ve ikinci el araç fiyatları düşüşe geçti. Dolar ve Euro kurundaki hızlı düşüşün, otomobil fiyatlarında da etkili olacağı yetkililer tarafından açıklandı. İşte, araç sahiplerini ve araç sahibi olmak isteyenleri ilgilendiren açıklamalar...

ABONE OL
GİRİŞ 16.11.2020 11:40 GÜNCELLEME 16.11.2020 11:40 GÜNCEL
İkinci el araç fiyatlarında yüzde 15 indirim! Döviz sonrası fiyatlar düşecek mi?
İkinci el araç fiyatlarında yüzde 15 indirim! Döviz sonrası fiyatlar düşecek mi?

Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte araç fiyatları 2 katı katına çıkmıştı. Fakat aylardır 2.el araç fiyatlarında yaşanan hareketlilik hız kesti. Geçen ay sıfır ve ikinci el araç taleplerinde azalma yaşanırken, Kasım ayında düşen döviz kuruyla birlikte satışlar adeta durdu. Yetkililer, Kasım’daki satışların ekime göre yüzde 30 düştüğünü söyledi.

 

ARAÇ FİYATLARINDA %10 - 15 İNDİRİM!

İkinci el otomobil pazarında şişirilmiş fiyatların normal seviyelere geleceği tahmin ediliyor. Ayrıca aracını hızla elinden çıkarmak isteyen satıcılar nedeniyle fiyatlarda yüzde 10-15 civarında düşüşler görülebileceği konuşuluyor.

 

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, kasımdaki satışların ekime göre yüzde 30 düştüğünü söyledi.

TÜKETİCİ PİYASALARI BEKLİYOR

Kurlardaki dalgalanmayla birlikte tüketicilerin beklemeye geçtiğini ifade eden Ayyıldız, talebin yavaşlamasında Kovid-19 vakalarındaki artışın da etkili olduğunu kaydetti.

Bu dönemde ikinci eldeki fiyat artışının durduğunu söyleyen Ayyıldız, "Ama fiyatlarda bir gerileme söz konusu değil. Bundan sonra kurdaki düşüşe göre ikinci el otomobil fiyatlarında bir gerileme yaşanır. İkinci el fiyatlarındaki düşüş kurdaki düşüşten daha fazla olur" diye konuştu.

Ayyıldız, döviz kurunun bu seviyelerde kalması halinde ikinci el otomobil fiyatlarında yıl sonuna kadar %15 civarında düşüş yaşanabileceğine dikkat çekti.