Uzmandan korkutan açıklama! 'Her an 7'nin üzerinde deprem olabilir'

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, son 120 yıl içinde 4 büyüklüğünün üzerinde 10 bin 965 depremin meydana geldiğini, fay hatlarının hareketli olduğunu, bunun da Türkiye'de her an 7'nin üzerinde bir depremin meydana gelebileceğini gösterdiğini vurguladı.

ABONE OL
GİRİŞ 26.11.2020 03:15 GÜNCELLEME 26.11.2020 03:16 GÜNCEL
Uzmandan korkutan açıklama! 'Her an 7'nin üzerinde deprem olabilir'
Uzmandan korkutan açıklama! 'Her an 7'nin üzerinde deprem olabilir'

Meclis Depremlere Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu, AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu başkanlığında toplandı.

 

Komisyon, AFAD Başkanı Güllüoğlu, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Koordinatörü Erdal Turgut, MTA Genel Müdürlüğü Jeoloji Etütleri Dairesi Yer Bilimleri Araştırmaları Koordinatörü Doç. Dr. Selim Özalp, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdullah Karaman'ı dinledi.

"HER AN 7'NİN ÜZERİNDE DEPREM OLABİLİR"

 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, 258'i Marmara Bölgesi'nde olmak üzere Türkiye genelinde toplam 456 kayıt istasyonuna sahip olduklarını ve AFAD ile koordineli bir şekilde çalıştıklarını kaydetti.

Özener, son 120 yıl içinde 4 büyüklüğünün üzerinde 10 bin 965 depremin meydana geldiğini, fay hatlarının hareketli olduğunu, bunun da Türkiye'de her an 7'nin üzerinde bir depremin meydana gelebileceğini gösterdiğini vurguladı.

Türkiye'nin deprem kuşağında yer aldığına dikkati çeken Özener, Hatay'da 1500 yıldır bir depremin yaşanmadığını ancak Hatay dahil "deprem olmaz" denilen yerde bile depremin her an olabileceğini kaydetti.

İzmir depremine işaret eden Özener, "Yaptığımız hesaplarda 7,2'nin üzerinde enerji birikmiş durumda. Bizi bekleyen daha büyük depremler var. O yüzden daha iyi, hazırlıklı ve koordine olmamız gerekir." dedi.

Olası Marmara depreminde, deniz altındaki çöküntüler nedeniyle tsunami ve heyelanların meydana gelebileceği uyarısında bulunan Özener, "Ege ve Akdeniz'de tarih boyunca tsunamiler oldu, yine olacaktır. Tsunami konusunda 2012'de çalışmalar yaptık. 5,5 üzerindeki depremlerde uyarı veriyoruz. Hep 'Allah korusun' diyoruz ama Allah insana akıl da vermiş. Bize düşen bilimin ışığında siyaseti beslemektir." diye konuştu.

Erken uyarı sistemi ile Marmara'da 5 ile 7 saniye arasında bir zaman kazandıklarını belirten Özener, afete hazırlık eğitimi kapsamında 3 bin 893 eğitim gerçekleştirdiklerini ve 502 bin 682 kişinin katılımını sağladıklarını anlattı.

Medyada depremle ilgili yapılan açıklamalara değinen Özener, "Popüler olmak isteyen hocalarımız, çok enteresan şeyler söylüyor, popülarite kaygısıyla konuşuyorlar. Biz programlara çıkmamayı tercih ediyoruz." şeklinde konuştu.

Özener, AFAD ile Kandilli Rasathanesi arasındaki verilerin farklı açıklanmasının nedenine ilişkin ise aynı istasyonlar kullanılsa da algoritma ölçümleri nedeniyle farklı sonuçların çıkabileceğini söyledi.

 

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 1 TÜMÜ
 • Yzn 1 ay önce Şikayet Et
  Son bir yıldır sık sık yaşıyoruz depremi Malatya Elazığ Adıyaman bugün de 4.7 büyüklüğünde oldu. Ama nedense hep İstanbul İzmir konuşuluyor bizim akibetimiz hakkında bilgi veren çok az
  Cevapla
 • Psk 1 ay önce Şikayet Et
  Köylere gidiyor. Zenginler bahçeli evlere. Organik yaşam.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Sonuç İzmir felaketi unutuldu, eski tas eski hamam, sonra da niye bela geliyor, gelir tabii!
  Cevapla
 • Nur 1 ay önce Şikayet Et
  Yazan siyaseti beslemeliyiz diyor siyaseti besleye besle kopuyor kıyamet
  Cevapla
 • osman ali 1 ay önce Şikayet Et
  ben size bir ihtimalde bulunayım mı dünyanın yörüngeden çıkma ihtimali % 1 bile olsa var mı var pekiyi ihtimaller gerçekleşmesi mümkün mü belli değil süre dakika saniye vermediğiniz şey sadece korkutma hareketi ne yapabiliriz hiçbirşey pekiyi niye kamuoyu ile paylaşıyorsunuz deprem uzmanları da varmış dedirtmek için hergün her saniye deprem oluyor burası dünya yer kürede hareket var bunların yerine sağlam binalar yapın ve araştırın yıkılacak şeyler varsa yıkın yeniden yapın azrail var diye diye korkutmayın çünkü hergün küçük bir ilçe de 100 binlik yer 6 ila 10 kişi ölüyor
  Cevapla
 • Sema 1 ay önce Şikayet Et
  Korkudan ölümü ister olduk
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR