Bakan Akar'dan Erbil'de net mesaj! Barzani ile kritik görüşme

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile eski IKBY Başkanı ve KDP lideri Mesud Barzani ile ayrı ayrı görüştü.

ABONE OL
GİRİŞ 19.01.2021 16:54 GÜNCELLEME 19.01.2021 17:41 GÜNCEL
Bakan Akar'dan Erbil'de net mesaj! Barzani ile kritik görüşme
Bakan Akar'dan Erbil'de net mesaj! Barzani ile kritik görüşme

Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in de yer aldığı heyetle Bağdat’ta gerçekleştirdiği yoğun temaslarının ardından dün akşam Erbil’e geçti.

Bakan Akar ve Orgeneral Güler buradaki yoğun programlarına ilk olarak eski IKBY Başkanı ve KDP lideri Barzani ile görüşerek başladı.

Erbil’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Akar, “Hem Iraklı kardeşlerimiz hem bölge halkı hem de Türkiye için sorunlarımızı görüşme fırsatı bulacağız. Sorunları birlikte çözebileceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Dün Bağdat’ta önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Akar, Cumhurbaşkanı Berham Salih, Başbakan Mustafa Kazımi, Savunma Bakanı Cuma Anad Sadun El Cuburi ve İçişleri Bakanı Osman Ali Ferhud El Ganimi ile bir araya geldiklerini hatırlattı.

Görüşmelerin son derece olumlu geçtiğini vurgulayan Akar, “Karşılıklı olarak genel ve bölge güvenliği konularında görüş alışverişinde bulunduk” diye konuştu.

Irak’ta terör örgütü DEAŞ’a karşı önemli başarıların elde edildiğini belirten Akar, “Diğer terör örgütleriyle de mücadele ederek onları da etkisiz hale getirerek çok önemli başarı elde edeceğimizi düşünüyorum” ifadesini kullandı.

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN GERÇEK YÜZÜ GÖRÜLDÜ"

PKK’nın uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı yapan eli kanlı uluslararası bir terör örgütü olduğunu vurgulayan Akar, “PKK’nın gerçek yüzünü Irak’ta birçok kesim daha net bir şekilde görmektedir. PKK, bölge halkının da düşmanıdır. Bu terör örgütünün bölge halkını, Kürt kardeşlerimizi temsil etmediğini aksine onları mağdur ettiğini yıllardır vurguluyoruz” diye konuştu.

“PKK eşittir YPG” olduğunu hatırlatan, Türkiye’nin bütün mücadelesinin terör ve teröristle olduğunu vurgulayan Akar, “Bizim Kürt kardeşlerimizle bir problemimiz yok. Bütün mücadelemiz terör örgütüne ve teröristlere karşı. Aramızdaki iş birliğini daha da güçlendirmeli ve terör örgütü PKK karşısında beraberce kararlı bir şekilde durmalıyız. Irak’taki her kesimin Türkiye’nin dostluğunu kazanmanın kendilerine huzur ve refah getireceğini bilmesi gerekiyor. Amacımız birlik ve beraberlik içinde terör örgütü PKK sorununu ortadan kaldırıp sınır güvenliğimizi sağlamak ve komşularımızla huzur ve refah içinde yaşamaktır” dedi.

"TARİHİMİZ VE KOMŞULUK İLİŞKİLERİMİZ ÖNEMLİ SORUMLULUKLAR YÜKLEMEKTE"

Bakan Akar ve Orgeneral Güler görüşmenin ardından Başbakanlığa geçerek IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile bir araya geldi.

Gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Akar, “Gerçekleştirilen samimi görüşmelerle açık olarak fikirlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

İki gündür olumlu ve yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Akar, “Ortak kültürümüz, tarihimiz ve komşuluk ilişkilerimiz bizlere önemli sorumluluklar yüklemektedir” diye konuştu.

Mesrur Barzani ise Akar ve Orgeneral Güler’i ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Görüşmeler, görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti. 

ETİKETLER

YORUMLAR 29 TÜMÜ
 • Hacivat 6 ay önce Şikayet Et
  Pkk terör örgütü silah birakmadigi sürece mücadeleye devam iraktan türkiyeye tehdit saldiri kabul edilemez sinir güvenligi iraktan baslar
  Cevapla
 • BabanınOğlu 6 ay önce Şikayet Et
  Bir temennimiz var. PKK alçak twrör örgütü kurulduğu günden beri ilk defa bu kadar ağır darbe aldı. Amerika ‘nın açık desteğine rağmen; PKK yı yok edecek olan son darbeyi vurmak da Erdoğan, Sn.Akar, Sn. Soylu’ya nasip olur, inşallah..
  Cevapla
 • Levrok 6 ay önce Şikayet Et
  Türkce biliyormu Barzani ?
  Cevapla
 • Muhtar 6 ay önce Şikayet Et
  Bizimle yol yürüyen hiç kimse kaybetmez. Yeterki bize inanıp güvensinler. Hepimiz kazanırız.
  Cevapla
 • HAKAN 6 ay önce Şikayet Et
  yaşasın kürt türk arap acem islam kardeşliği kahrolsun pkk pyd hdp chp saadet
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR