'İlk aşı sonrası virüse yakalananlara, 28 gün sonra ikinci doz yapılmayacak'

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, aşının ilk dozunu olduktan sonra nadir de olsa virüs kapılması halinde ikinci dozun, 28 gün sonra yapılmayacağını söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 12.04.2021 09:45 GÜNCELLEME 12.04.2021 09:45 GÜNCEL
'İlk aşı sonrası virüse yakalananlara, 28 gün sonra ikinci doz yapılmayacak'
'İlk aşı sonrası virüse yakalananlara, 28 gün sonra ikinci doz yapılmayacak'

Çin’den alınan SARS-CoV-2 inaktif Sinovac ile Almanya’dan alınan mRNA teknolojisi BioNTech/Pfizer aşılarının uygulanması Antalya'da devam ediyor. 10 Nisan itibariyle yapılan Covid-19 aşısı sayısı, Antalya'da 600 bine ulaştı. 372 bin vatandaşa birinci doz, 252 bin vatandaşa ise ikinci doz aşı uygulandı.

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, koronavirüs aşısının koruyuculuğunun ancak ikinci dozdan 14 gün sonra maksimum seviyeye ulaştığını söyledi.

Ünal Hülür, koronavirüs aşısının ilk dozunu olduktan sonra nadir de olsa virüs kapılması halinde bakanlığın rehberi doğrultusunda ikinci dozun, ilk dozdan 28 gün sonra yapılmayacağını söyledi. Hülür, hastalık geçiren diğer kişilerde olduğu gibi bu kişilere de 180 gün sonra aşı yapılacağını kaydetti. Hülür, bu nedenle vatandaşların aşı olduktan sonrada maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymasının son derece önemli olduğunu belirtti.

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 5
 • kenan 4 hafta önce Şikayet Et
  ben ilk dozdan sonra kovid olmama ragmen ikinci dozda yapıldı.
  Cevapla
 • hakan gardas 4 hafta önce Şikayet Et
  Desene asi hic birseye yaramiyor
  Cevapla
 • Ali 4 hafta önce Şikayet Et
  Hiçbir işe yaramıyor deyip kestirip atıyorsunuz ya. Allah akıl ihsan etsin. Herkes aptal bütün sağlık çalışanları bilmiyor o yüzden asi yaptılar. Aşılamadan sonra Yakalanma riski çok düşüyor ve yakalananlar da çok hafif atlatıyor. Lütfen daha duyarlı olun öylesine yorum yapmayın sevgili vatandaş.
  Cevapla
 • mustafa kaya 4 hafta önce Şikayet Et
  aşı hastalığı hafif atlatıyor. siz aşı yaptırmayın corona olduktan sonra fikrinizi yazın.
  Cevapla
 • rıdvan koç 4 hafta önce Şikayet Et
  neden
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR