Fil Burnu'nun dibinde umut ışığı

Karadeniz'den gelen üst akıntının giriş noktası olan İstanbul Boğazı'nın kuzeyinde dalış yapıldı. Bölgede müsilaja rastlanmadı.

ABONE OL
GİRİŞ 12.07.2021 07:59 GÜNCELLEME 12.07.2021 07:59 GÜNCEL
Fil Burnu'nun dibinde umut ışığı
Fil Burnu'nun dibinde umut ışığı

Marmara Denizi’nde görülen 15 yılın en yoğun deniz salyası (müsilaj) yoğunluğunu araştırmak için dalgıçlardan ve su altı görüntüleme uzmanlarından oluşan bir ekiple araştırma yaptık. Derinlere Saygı Dalış Topluluğu üyeleri Ali Ethem Keskin, Cumhur Ayar, Ferhan Coşkun, Yener Kuşçu, Birkan Erdem ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Avrupa yakasındaki ayağının altında gerçekleştirilen 0-10 metre arasındaki dalışlarda deniz salyasının etkisi gözlemlenmedi.

GÖĞEBAKAN BALIĞI

Karadeniz, kuzeyden beslendiği Tuna, Dinyeper, Dinyester, Don ve Kuban nehirlerinin yanı sıra Anadolu’dan doğan Sakarya, Kızılırmak, Yeşilırmak ve Çoruh’un getirdiği besin değeri yüksek suyu İstanbul Boğazı üzerinden Marmara Denizi’ne aktarıyor. Karadeniz’den Marmara Denizi’ne yılda 660 milyar metreküp suyu getiren yüzey akıntısının başlangıcı YSS Köprüsü altında inilen ilk derinliklerde deniz salyasının izleri görülmedi. Akıntının etkili olduğu bölgeye girmeden yapılan 0-10 metre derinlikteki dalışlarda da göğebakan, gün balığı, deniz salyangozu, yengeçler, kaya balıkları gibi canlıların yaygınlığı Karadeniz’in besleyici özelliğini yansıtıyordu.

FİL BURNU MUTLULUĞU

İstanbul Boğazı’nın doğu tarafındaki Fil Burnu kıyılarında yapılan dalışlarda ise benzer sonuçlar görüldü. Saatte 4 deniz mili (7 KM) hıza erişebilen ve 25 metre derinliğe kadar etkisini gösteren kıyılarda dip balığı rinaların bulunduğunu görmek mutluluk verdi. Karagöz balıklarının da yuvalandığı bölgede istavrit balıklarının da izlerine rastlanırken, deniz salyasının birikme yapmadığı gözlemlendi.

KAYNAK : MİLLİYET

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • Ertuğrul soygazi 2 ay önce Şikayet Et
  misulaj olsun olmasın en büyük tehlike atık pis sular onların önleyim yeter gerisini doğa kendisi halleder yeterki atık pis sular denizlere girmesin yeter.
  Cevapla
 • nedret 2 ay önce Şikayet Et
  herkes duyar kasiyor ama lafta. koylerde bile dag tas cop
  Cevapla
 • muroo 2 ay önce Şikayet Et
  Ya arkadaş biz bu musilajı yeni duyuyoruz, italya kıyılarında ara sıra olan bir doğa olayıdır. suyun fazla ısınması bakteri üretiyor ve sonra kayboluyor. Denizlerimizi korumamız ve sahip çıkmamız lazım
  Cevapla
 • serhat 2 ay önce Şikayet Et
  O bölgede zaten hiç olmadı
  Cevapla
 • erkan 2 ay önce Şikayet Et
  bu müsilaj bana göre atıktan meydana gelen bir olay denizlere akan atıklar incelenmeli
  Cevapla
 • Arif 2 ay önce Şikayet Et
  Tasarruf adı altında 2 yıldır iş bilmeyen beceriksiz İbb yönetimi tarafından yarı kapasite ile çalıştırılan arıtma tesislerinden kaynaklanıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR