Resmen açıklandı: Türkiye'den yeni silah sistemleri alacağız

Türkiye'nin dünyada büyük yankı uyandıran yerli ve milli silahları ilgi görmeye devam ediyor. Polonya'nın, yeni silah sistemleri almak üzere bir heyeti Türkiye'ye göndereceği resmen açıklandı.

ABONE OL
GİRİŞ 15.10.2021 18:22 GÜNCELLEME 15.10.2021 18:47 GÜNCEL
Resmen açıklandı: Türkiye'den yeni silah sistemleri alacağız
Resmen açıklandı: Türkiye'den yeni silah sistemleri alacağız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi ziyaret kapsamında geldiği Polonya'da Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile önce baş başa görüştü, ardından heyetler arası görüşmeye başkanlık etti. Görüşmelerin ardından iki bakan, Polonya Savunma Bakanlığında ortak basın toplantısı düzenledi.

"Değerli dostum" diye hitap ettiği Blaszczak'a gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek sözlerine başlayan Bakan Akar, Türkiye ve Polonya arasında köklü tarihi geçmiş ve ortak değerler bulunduğunu belirtti. İki ülkenin NATO içindeki stratejik iş birliğine dikkati çeken Akar, "İki NATO müttefiki olarak yaptığımız çalışmaların daha da gelişmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye devam ediyoruz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanlarımızın yaptığı çalışma, çizdiği çerçeve bizim için son derece aydınlatıcı ve yol gösterici olmuştur." diye konuştu.

Polonya Savunma Bakanı Blaszczak ile mayısta Türkiye'de bir araya geldiklerini anımsatan Akar, şunları söyledi:

"Çalışmalarımızı geliştirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bir taraftan bakanlar düzeyinde çalışmalarımızı sürdürürken diğer taraftan askeri diyalog toplantılarının yapılacağını, bunun da ötesinde yüksek düzeyli stratejik konseyin toplanacağını da belirtmek isterim. NATO çerçevesinde yaptığımız çalışmalar kapsamında Polonya'daki çok uluslu kolordu ve çok uluslu tümen için katkılarımızı sürdürmeye devam ediyoruz."

- "Barış ve istikrarın hakim olması için gayret gösteriyoruz"

Polonya'nın NATO çerçevesinde sağladığı desteğe teşekkür eden Akar, "Hava polisliği misyonu kapsamında bizim uçaklarımız da temmuzdan eylüle kadar burada Polonya Silahlı Kuvvetleri unsurları ile birlikte başarıyla görev yaptı." dedi.

Akar, görüşmelerde hem askeri eğitim iş birliği konusundaki çalışmaları hem de savunma sanayisi alanındaki iş birliği konularını değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek "Önümüzdeki günlerde imzalayacağımız askeri çerçeve anlaşması ile birlikte ilişkilerimiz çok daha süratlenecektir." ifadesini kullandı.

Polonya ve Türkiye'nin bu alanlardaki potansiyeline vurgu yapan Akar, şunları kaydetti:

"Bu potansiyelden ortaya çıkacak sinerjiyle birlikte ülkelerimizin güvenliği ve silahlı kuvvetlerimizin gelişmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Bu şekliyle sadece kendimiz için değil aynı zamanda NATO ve bölge için de önemli katkılar sağlayacağımıza inanıyorum. Benzer bir yaklaşım içinde Karadeniz'de, Ege'de, Doğu Akdeniz'de barışın ve istikrarın hakim olması için gayret gösteriyoruz."

Bu konuda Türkiye ve Polonya'nın benzer düşünceleri taşıdığını dile getiren Akar, şu açıklamalarda bulundu:

"Amacımız ülkelerimizin ve bölgenin güven ve istikrar içinde olmasıdır. Buna katkı sağlamak için çalışıyoruz. Karşılıklı olarak personel değişimi yapmak suretiyle personelimizin olabildiğince güçlenmesine gayret göstereceğiz. Savunma sanayisi konusunda da ülkelerimizin sahip olduğu potansiyelden en üst düzeyde yararlanmak suretiyle silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının, silah, araç gereç ve donanımın olabildiğince yerli ve milli olarak sağlanmasına çalışacağız. Son derece olumlu ve yapıcı gündemle yaptığımız çalışmaların sadece ülkelerimiz için değil aynı zamanda NATO için de önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Türkiye için AB tam üyeliği stratejik bir hedeftir. Bu konudaki desteklerinden dolayı Polonya'ya teşekkür ediyorum."

- Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak

Polonya Savunma Bakanı Blaszczak, Akar'ı Polonya'da ağırlamaktan ve yaptıkları görüşmelerden duyduğu memnuniyeti aktararak sözlerine başladı. Polonya ve Türkiye arasında 600 seneye dayanan tarihi ilişkiler olduğunu belirten Blaszczak, "İki ülke arasında sadece NATO içinde değil farklı alanlarda da iş birliği söz konusu. Cumhurbaşkanı Sayın Duda'nın Türkiye ziyareti sırasında iki ülke arasında iş birliği konusunda imzalanan anlaşmalar ve insansız hava araçlarının satın alınması bu iş birliğinin somut göstergesidir." diye konuştu.

'TÜRKİYE'DEN YENİ SİLAH SİSTEMLERİ ALACAĞIZ'

Türkiye ve Polonya arasındaki askeri iş birliğinin sadece savunma sanayisi ile sınırlı olmadığını, eğitim alanında da önemli iş birliği bulunduğunu dile getiren Blaszczak, bunun daha da artacağına yönelik inancını ifade etti. Blaszczak, "Yakında Polonya'dan bir heyet, silah sistemleri satın alınması ve teknolojik tecrübe paylaşımı için tekrar Türkiye'ye gidecek." diye konuştu.

ETİKETLER

YORUMLAR 53 TÜMÜ
 • TÜRKİYE SEVDALISI 1 ay önce Şikayet Et
  Ey Türk Milleti tam bağımsızlık için güçlü birlik beraberlik için farklılıklarımızın zenginliğimiz olması için İslam İçin şanlı Tarihimiz için birlik beraberlikle sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a destek vermeliyiz Türkiye birlikle beraberlikle güçlü
  Cevapla
 • ACAR ALİ 1 ay önce Şikayet Et
  reisi desteklemezsek ve kaybedersek bizi cok büyük kaos bekliyor yeni üretilen veya yapılan her şeye muhalif olan ve hdp dahil 6-7 partiden oluşan ittifaktan medet uman insanlarımıza şaşı yorum.
  Cevapla
 • Serhat 1 ay önce Şikayet Et
  Maddiyata önem veren cahil bir kisim var. Vayy işte Tayyip Erdoğan şöyle yapti vayy böyle yaoti diye bagiran kendi çikarlarini düşünen ve vatanin çikarlarini düşünenlerden dolayi bende istiyorum. Desteklemeyinde bakin iki gün içinde güzel vatanimiz nelere maruz kalacagini görün ve yaşayin diye düşünmüyor degilim malesef.
  Cevapla
 • mimcim 1 ay önce Şikayet Et
  Bundan 230 yıl önce Polonya'nın Almanya ve Rusya tarafından paylaşıldığında Osmanlı devleti bunu 125 yıl ısrarla tanımamıştı.
  Cevapla
 • Shr 1 ay önce Şikayet Et
  Bizi bu hallere çok şükür kimin getirdiğini unutmayalım sandıkta oyumuzu verelim bu ülke için gecesini gündüze katanları unutmayalım bir vefa borcumuz var reise
  Cevapla
 • Ozbay 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye türkiye olalı böyle gelismedi böyle dik durmadı allah reise uzun ömür versin
  Cevapla
 • CEM 1 ay önce Şikayet Et
  Adamların derdi muhalefet değil.Dertleri hizmetettikleri dış baronların uşaaklığıdır.bu baronlar Dünyada İngiltere,ABD,Almanya ,çin,japonyo başta olmak üzere tüm ülkelerin ekonomilerini ve siyasi yönetimlerini kukla etmiştir.bu sebeple yeni ve kutsal amaçları için baştadünyadaekonomik kriz işlerine gelmektedir,enerji varken enerji krizi oluştuyorlar,gıda da kıtlık oluşturuyorlar.nüfusu azaltıp beyinleri kontrol edecek aklınca bu zavallılar.Topunuzdan üstün ALLAH' ın planı varr.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR