Olası kısıtlamalar için Bilim Kurulu'ndan son dakika açıklaması

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, vaka sayılarının artış göstermesinin ardından kısıtlamalarla ilgili son dakika açıklamasında bulundu.

ABONE OL
GİRİŞ 18.10.2021 10:44 GÜNCELLEME 18.10.2021 10:44 GÜNCEL
Olası kısıtlamalar için Bilim Kurulu'ndan son dakika açıklaması
Olası kısıtlamalar için Bilim Kurulu'ndan son dakika açıklaması

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, vaka sayılarındaki artışa bağlı kısıtlamaların gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin, "Kısıtlama yapmanın zamanı değil. Elimizde çok güçlü bir silah, aşımız var. Böyle bir düşünce ya da böyle bir konuşmayı şu an değerlendirmenin çok anlamı yok diye düşünüyorum. Şu an bu konuda tasalanmak yerine aslında toplumun mevcut kurallara dikkat etmesi, kapalı alanlarda maske takması, mesafeye dikkat etmesi, hastalık durumu şüpheli olanların sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Aşısı eksik olanlar ya da hiç aşı olmamış olanlar aşılarını yaptırırsa bu konuları hiç konuşmamıza gerek olmayacağı kanısındayım" diye konuştu.

'GENÇLERİMİZ AŞILARINI OLSUNLAR'

Prof. Dr. İlhan, üniversitelerde aşı birimleri kurulduğunu belirterek, "Biz Gazi Üniversitesi olarak, üniversitemize gelen öğrencilerimiz için, memleketinde aşı olamamış insanlar için rektörlük kampüsü girişine sayın rektörümüzün destekleri ile bir aşı merkezi açtık. Bu çok önemli bir şey; gençlerimiz, personelimiz hatta diğer vatandaşlarımız gelip burada aşılarını tamamlayabiliyorlar. Bunlar çok güzel, örnek olması gereken uygulamalar bence. Hastalığın kimi nasıl etkileyeceği konusunda şu an yüzde 100 bilgi söz konusu değil. Çok genç çok sağlıklı biri de koronavirüsten etkilenip hayatını kaybedebiliyor. Gençlerimizin bir araya gelmekten vazgeçmeyeceklerini biliyoruz. Gençlerimiz bir arada olsunlar; ama bu bir arada olma sürecinde mesafelerine dikkat etsinler, maskelerini taksınlar, aşılarını olsunlar ki bu birliktelik sürekli olsun. Bunu düşünerek aşı olursalar daha kolay şekilde ikna olabileceklerini düşünüyorum. Örneğin bir evde 10 kişi olmamalılar. Kalabalık oluyorlarsa maske takmalılar, mutlaka ortamı temiz hava ile havalandırmalılar" diye konuştu.

ETİKETLER

YORUMLAR 9 TÜMÜ
 • Davut 3 ay önce Şikayet Et
  Bu kişi bilim kurulu üyesi olmuş fakat bir bilim sahtekarıdır. Meslekten men edilmiş. Bursa halkına ihanet etmiştir
  Cevapla
 • Sedat 3 ay önce Şikayet Et
  Maske takmaktan millet sağlığı bozuldu bumu maskenin faydası insanların hergun boğazında bakteri birikiyor nefes alamamaktan bitirin artık yeter iki yıldır
  Cevapla
 • Adalet 3 ay önce Şikayet Et
  yapında ekonomi tam batsın sonra toplumsal anarşi ve isyanlar başlasın. kasa isyanı ile hükumeti devre aldınız kasa isyanı ile de gidersiniz. ayağınızı denk alın.
  Cevapla
 • Zühtü 3 ay önce Şikayet Et
  Bunların 7 sülalesinin banka hareketleri incelenmeli
  Cevapla
 • celal 3 ay önce Şikayet Et
  Sen de haklısın bozguncu, tam kapanma olsun ki daha çok küfür ve kakaret edesiniz iktidara. Tam kapanma olsun ki ekonomi alt üst olsun siz de kına yakın. Ne demiş doktor: "Kısıtlama yapmanın zamanı değil. Elimizde çok güçlü bir silah, aşımız var. Böyle bir düşünce ya da böyle bir konuşmayı şu an değerlendirmenin çok anlamı yok diye düşünüyorum." neresi yanlış bunun. Dünyada ispatlandı aşının hastalığı hafif geçirmeyi sağladığı ancak bazı kuş beyinler hala anlamadı.
  Cevapla
 • Birisi 3 ay önce Şikayet Et
  Sana mı kaldı?
  Cevapla
 • Birisi 3 ay önce Şikayet Et
  Yok sana kaldı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR