AFAD açıkladı: Son yaşanan depremler Hasan Dağı'nın volkanını harekete geçirdi

AFAD, yaşanan son depremlerin ardından Türkiye’de Erciyes Dağı’ndan sonraki 2. büyük volkanik dağ olan Hasan Dağı’nda yapılan inceleme ve ölçümlerde hareketlilik tespit edildiğini açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 18.11.2021 15:29 GÜNCELLEME 18.11.2021 15:32 GÜNCEL
AFAD açıkladı: Son yaşanan depremler Hasan Dağı'nın volkanını harekete geçirdi
AFAD açıkladı: Son yaşanan depremler Hasan Dağı'nın volkanını harekete geçirdi

Aksaray ve Niğde il sınırlarında yer alan Hasan Dağı'nda, yaşanan son depremlerin ardından yapılan inceleme ve ölçümlerde magma tabakasındaki yükselmeler ile hareketlilikler tespit edildi. 3 bin 268 metre yüksekliğindeki Hasan Dağı’nın en son püskürmesi Holosen döneminde, yani geçtiğimiz 10 bin yıl içinde gerçekleştiği biliniyor.


Yaşanan son depremlerden sonra Hasan Dağı'nda ölçüm ve incelemeler yaptıklarını belirten Aksaray Afet ve Acil Durum Müdürü Cezmi Türkmen, “Hasan Dağı volkanizma. Volkanizma deprem ile doğru orantılı bir jeolojik olay. Yani, ilimizde Tuz Gölü fay hattında bir deprem olması halinde volkanizmayı da etkiliyor. Biz bunu geçen dönemlerde Niğde'de meydana gelen 5.1'lik depremde gördük ve tespit ettik, volkanizmayı etkiliyor. Magma tabakasındaki hareketliliği, yükselmeleri gördük, onu tespit ettik. Hacettepe Üniversitesi ve Maden Teknik Arama Enstitüsü de bunları tespit etti. Bunları bize raporladılar” dedi.

Son dakika peş peşe depremler! İstanbul da sallandıSon dakika peş peşe depremler! İstanbul da sallandı

"VOLKANİZMANIN HAREKETE GEÇMESİNİN BİRÇOK PARAMETRESİ VAR" 

Ölçüm ve incelemelerde elde edilen hareketlilik sonuçlarıyla birlikte Hasan Dağı'ndaki gelişmelerin takip edilmesi kanısına vardıklarını belirten Cezmi Türkmen şöyle konuştu:
“Dolayısıyla biz Hasan Dağı'nın volkanik aktivitesinin incelenmesi ve takip edilmesi gerektiğine karar verdik. Aksaray Üniversitesi bilim adamlarımız da takip edelim dediler. Böyle bir görüş birliği oldu aramızda. Bunu da projelendirdik. Oradaki çalışmamız şu: Özellikle Hasan Dağı'nda sensörler, GPS'ler ve ölçüm aletleri kuracağız. Fiziksel ölçüm aletleri kuracağız. Kabuk hareketlerini ve kabarmalarını takip edeceğiz. Bazı bölgelerde sıcak su çıkışları var.
Bunların ısılarını ölçeceğiz. Çünkü belli bir ısıda, normalde 55 derece ama bu ısı yükseldiği zaman bir hareketlilik var demektir. Bu volkanizmanın harekete geçmesinin birçok parametresi var. Ama biz bu parametrelerin hepsini ölçeceğiz. Sıcaklık ölçeceğiz, aynı zamanda gaz ölçümleri yapacağız. Kimyasal gaz ölçümleri yapacağız. Bunların hepsini tek potada değerlendireceğiz.
Aynı zamanda bizim buradaki amacımız, volkanizma zaten birden bire aniden patlamaz. Öncelikle belirtiler var. Bu belirtileri biz çok rahatlıkla ölçebiliyoruz. Ama bizim amacımız normalde 2 veya 3 ay önce belirti veren bir volkanı daha önceden tespit edip, hareket ve aktivite varsa daha önceden tespit edip çalışma için zaman aralığı, zamanı artırmak. Tek amacımız bu. Hasan Dağı volkanizmasının da hareketliliğini bu projeyle takip edeceğiz.”

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR 74 TÜMÜ
 • Gfdsa 2 ay önce Şikayet Et
  Kılıçdaroğlunun parmağı var kesin
  Cevapla
 • Hüseyin Özer 2 ay önce Şikayet Et
  Ciddi olası durumlar ciddiyet ister imalı carpitmalar kimseye birşey katmaz
  Cevapla
 • Ottomans 2 ay önce Şikayet Et
  Bu memlekette chp var oldugu surece depremlerde oluuuur volkanik patlamalarda olur biz chplileri yok etmedigimiz surece daha cooook sikinti yasariz.
  Cevapla
 • Cemal 2 ay önce Şikayet Et
  Chp ile ne alaka chp yi yönetimi ile şahıslarının zihniyetleri değişmediği sürecle bu şahısların yok edilmediği süreç de söylüyorsunuz her halde.
  Cevapla
 • Ottomans 2 ay önce Şikayet Et
  Dag ne guzel uyuyor ama nedense dagi patlatmak icin ellerinden geleni yapiyorlar rahat birakin su dagi
  Cevapla
 • Aaaaaa 2 ay önce Şikayet Et
  Dij güçlerin ya da CHP nin işidir:))
  Cevapla
 • Harunn 2 ay önce Şikayet Et
  Hasan Daginin bazi yerlerinde kac seneden beri Hareketlilik vardi zaten Toprak yerin altindan hava püskürtür gibi kayniyor bu yeni degil bu olay yaklasik 5 senedir var .
  Cevapla
 • abdullah ünal 2 ay önce Şikayet Et
  bunun için bilim adamı olmaya gerek yok diyorsun yanı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR