Ayasoyfa'da şaşkına çeviren olay: Taşın altından İbranice kağıt ve motifler çıktı

Ayasofya Camii'nde bir mermer blokta taşın yerinden çıktığını fark eden cemaatin haber vermesi üzerine inceleme yapıldı. Taşın altında poşet içinde gizlenmiş ve parşömene İbranice yazılı kağıtlar ve motifler bulundu.

ABONE OL
GİRİŞ 25.11.2021 10:10 GÜNCELLEME 25.11.2021 10:10 GÜNCEL
Ayasoyfa'da şaşkına çeviren olay: Taşın altından İbranice kağıt ve motifler çıktı
Ayasoyfa'da şaşkına çeviren olay: Taşın altından İbranice kağıt ve motifler çıktı

İstanbul'un başyapıtları arasında yer alan ve Danıştay kararıyla geçen yıl 24 Temmuz'da yeniden ibadete açılan Ayasofya Camisi'nde bir mermer bloktaki taşın yerinden çıktığını fark eden cemaat, yetkililere haber verdi. Taşı yerine oturtmak için harekete geçen cemaat, taşın altında poşet içerisinde gizlenmiş ve parşömene İbranice yazılı kâğıtlarla farklı motiflerdeki çizimler buldu.

RULO HALİNDE 5 PARÇA YAZILI KAĞIT ÇIKTI

5 parça halinde rulo haline getirilmiş kağıtlar ve ilginç resimlerin yer aldığı parşömenler polis tarafından muhafaza altına alındı. Soruşturma başlatan savcılık, çıkan parçaların tarihi eser olup olmadığını belirlenmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden inceleme istedi.

AYASOFYA'DA SIRA DIŞI BİR OLAY: CEMAAT ŞOKE OLDU

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, İstanbul'un başyapıtları arasında yer alan ve Danıştay kararıyla geçen yıl 24 Temmuz'da ibadete açılan Ayasofya Camisi'nde sıra dışı bir olay yaşandı. Camideki mermer bir bölümde yer alan bir taşın yerinden çıktığını fark eden cemaat gördükleri karşısında şaşkına döndü.

POLİS İNCELEME BAŞLATTI

Geçtiğimiz aylarda yaşanan anlarda, taşı yerine oturtmak isteyen cemaatten biri, taşın arkasında poşete sarılı halde parşömen olduğunu gördü. Şüpheli bulunan malzemelerle ilgili durum hemen Ayasofya Camisi'ndeki turizm polislerine bildirildi. Polis inceleme başlattı.

GİZEMLİ PARŞÖMENLER TAŞIN ARASINA GİZLENMİŞ

Poşet açıldığında içerisinde bulunan parşömenin üzerinde İbranice yazılar ve çizimler görüldü. Polisler, Ayasofya Camisi'nin içerisinde yaptığı incelemede duvarın altı kısmında yaklaşık 30 santimetre genişliğinde ve 10 santimetre uzunluğundaki bir taşın yerinden çıkarılarak gizemli parşömenlerin arkasına gizlendiğini ortaya çıkardı.

5 parça halinde rulo haline getirilen İbranice yazılı kâğıtlar ve ilginç resimlerin bulunduğu fotoğraflar polis tarafından muhafaza altına alınırken durum savcılığa aktarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, taşın ardından çıkanların tarihi eser olup olmadığının belirlenmesi ve yazılarda ne yazıldığının tespiti için İstanbul İl Kültür Turizm Müdürlüğüne yazı yazdı. Bulunan yazılarla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

Yazıların gizlendiği noktadaki taşlarda tahribat oluştu. 

KAYNAK : SABAH GAZETESİ

ETİKETLER

YORUMLAR 71 TÜMÜ
 • Akıncı 1 hafta önce Şikayet Et
  Kabala.Siyonist silahı
  Cevapla
 • EbuSaid 1 hafta önce Şikayet Et
  Yeni bir büyü hadisesi gibi duruyor.
  Cevapla
 • Sucemeze 1 hafta önce Şikayet Et
  Restorasyon da birileri koymus olabilirr orda calisanlar sorguya alinmali ve restorasyon sonrasi AYASOFYA CAMİKEBİR COK İYI arastirilmali hersey olabilir ısde mermerin altina koymuslar ancak o mermer durup dururken niye yerinden otnamiş da okadar oynamişki cemaat farkketmiş bugun nunu yapanlar başka şeyde koyabilir Allah im korusun
  Cevapla
 • Kırk4 1 hafta önce Şikayet Et
  Büyüdür bu, kabalistler ülkelere büyü yapabiliyorlar.
  Cevapla
 • Kerem 1 hafta önce Şikayet Et
  Kağıdın birinde greencard ibaresi var. Eski bir kağıt olması mümkün değil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR