Bakan Koca: TURKOVAC'ın acil kullanım onayı için başvuru yapıldı

Sağlık Bakanlığı 2022 Yılı Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantısı'nda açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli COVID-19 inaktif aşısı TURKOVAC'ın bugün itibarıyla Acil Kullanım Onayına müracaat ettiğini açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 25.11.2021 10:17 GÜNCELLEME 25.11.2021 11:07 GÜNCEL
Bakan Koca: TURKOVAC'ın acil kullanım onayı için başvuru yapıldı
Bakan Koca: TURKOVAC'ın acil kullanım onayı için başvuru yapıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı 2022 Yılı Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Konuşmama başlamadan önce milletimiz için önemli bir müjdeyi vermek isterim. Yerli COVID-19 inaktif aşımız TURKOVAC bugün itibarıyla Acil Kullanım Onayına müracaat etmiştir. Hücreden aşıya kadar her aşaması ülkemizde ve ülkemiz bilim insanlarınca geliştirilen milli aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm dünyaya hayırlı, uğurlu olmasını dilerim.

Hiçbir vatandaşımızın tedavisini dışarıda aranmayacağı sağlık altyapısı için çalışmaya devam edeceğiz.

Sağlık çalışanlarımızın çalışma şartlarını iyileştirmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Başta asistanlarımız olmak üzere doktorlarımızın nöbet yükünü azaltmak için düzenlemeler yapmaktayız.

"DOKTORLARIN SABİT EK ÖDEMELERİNİ ARTIRMAK İSTİYORUZ"

Doktorların sabit ek ödemelerini artırmak ve bütün sabit ek ödemelerin genel bütçeden yapılmasını sağlamak istiyoruz. Bu konuda sayın vekillerimizin desteğine ihtiyaç var. Türkiye hızla yaşlanan bir nüfusa sahiptir. Öncelikli olarak topluma yönelik koruyucu sağlık hizmetlerine odaklanmış durumdayız.

Hastaya zamanında ulaşılması, yerinde müdahale, evde sağlık hizmetinin yaygınlaştırılması gibi hizmetlerin eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Amacımız tüm vatandaşlarımıza sağlık hizmetlerinin etkili, verimli sunulmasıdır.

Toplamda 14 bini aşkın sağlık kuruluşumuz ile hizmet veriyoruz. 1 milyon 240 bini aşan sağlık çalışanı ile 84 milyon insanımıza sağlık gayreti sunmak içindeyiz.

Hekim sayımızda OECD ülkelerine göre geride olduğumuzun farkındayız.

"5 YAŞ ALTI ÖLÜMLERİ EN HIZLI DÜŞÜREN ÜLKELERDEN BİRİYİZ"

Ülkemizdeki ekonomik gelişmeye paralel olarak sağlığa daha çok pay ayrılmıştır. Sağlık için ayırabildiğimiz kaynakların oldukça sınırlı olduğunu biliyoruz. Kaynağımız sınırlı olmasına rağmen en kapsamlı hizmet sunan ülkeler arasındayız. Türkiye, sağlık hizmetlerinden en üst düzeyde memnuniyet sağlanan ülkeler arasındadır. Kaybettiğimiz bebeklerin sayısı ciddi oranda azalmış olmasına rağmen hızı düşürmeye çalışıyoruz. Gebelerimizin yakın takibi ile annelerimizin ölüm oranını yüz binde 13.1'e indirdik. 5 yaş altı ölümleri en hızlı düşüren ülkelerden biriyiz.

"SMA TARAMALARI BAŞLIYOR"

2022 bütçesinde koruyucu sağlık hizmetlerine ayırdığımız kaynağı önceki yıla göre yüzde 103 oranında arttırdık. Normal doğumu desteklemek amacıyla anne dostu hastanelere yenisini ekliyoruz. bebek ve çocuklarımızın muhtemel sorunlarını erkenden tespit etmek için taramalarımızı sürdürüyoruz. SMA taramalarını, evlilik öncesi ve yenidoğan olmak üzere hazırlıklarımızı tamamladık. Ülke çapında taramalarımız yıl bitmeden başlıyor.

Genişletilmiş bağışıklama projeleri çerçevesinde en geniş aşılama uygulayan ülkeler arasındayız. Son 10 yılda aşı oranımız yüzde 95 üzerinde seyretmektedir.

Salgın koşullarında bile bağışıklama oranımız dünyanın gıpta ettiği düzeyde tutmayı başardık. Göçmenlerimizi kendi çocuklarımıza uyguladığımız aşılama takvimine göre aşılıyoruz.

"NORVEÇ İLE DÜNYA LİDERİ OLARAK LİTERATÜRE GEÇTİK"

DSÖ, 2019 sonu itibariyle ülkemizde endemik kızamık oranını 36 ay boyunca kesilmiş olduğunu açıklamıştır. Aile hekimlerimiz hatalık yönetim platformu ile kronik hasta takibine başladı.

Norveç ile beraber dünya lideri olarak literatüre geçtik.

Sağlıklı hayat merkezi sayımızı Ekim'de 212'ye çıkardık.

Tütün kullanımını azaltmada arzu ettiğimiz seviyeyi yakaladığımızı söyleyemeyiz. Toplumun ruh sağlığının korunmasına yönelik olarak çok sayıda programla hizmetlerimize devam ediyoruz.

659 mobil sağlık ekibi ile belde, köylerde yaşayanların koruyucu sağlık hizmetlerine erişimini sağlıyoruz.

TURKOVAC'da 3.doz mesaisi: Gönüllü aranıyor TURKOVAC'da 3.doz mesaisi: Gönüllü aranıyor

2 doz Biontech sonrası 3. doz Turkovac için yeni çalışma2 doz Biontech sonrası 3. doz Turkovac için yeni çalışma

ETİKETLER

YORUMLAR 25 TÜMÜ
 • Özcan 1 hafta önce Şikayet Et
  mRNA aşıdan inaktif aşıya geçiş mi yapacağız? Hangisi faydalı?
  Cevapla
 • Fahri 1 hafta önce Şikayet Et
  Turkovaki bekliyordum ciksin, onu da olmayacagim
  Cevapla
 • Ali 1 hafta önce Şikayet Et
  2023 kadar hazır olsunda
  Cevapla
 • murat 1 hafta önce Şikayet Et
  Doğru; Acil Kullanım Onayı olmayan biontech aşısı vurulan milyonlarla oldukça iyi bir aşamaya geldik. Aslında buna da AKO başvurusu yapılmayabilirdi; zaman kaybı.
  Cevapla
 • C.Türk 1 hafta önce Şikayet Et
  Diğer Vurulduğumuz Aşıların FDA ( Acil Kullanım) Onayı alındı...bilmiyorsan Öğren?.
  Cevapla
 • canacan 1 hafta önce Şikayet Et
  bizde en zekiler doktor avukat oluyor. abd de avrupada mühendis. doktor daha iyi kazanıyor diye. ama doktorun ekipmalarını mühendisler tasarlıyor üretiyor ne yazık ki.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR