5 ülkeden Türkiye'ye girişler yasaklandı! Dünyadan peş peşe duyurular

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Nu varyantıyla ilgili alınan tedbiri açıkladı. Bakan Koca, bazı ülkelerden Türkiye'ye seyahatlerin durdurulduğunu açıkladı. Dünyadan da peş peşe kısıtlama haberleri geldi.

ABONE OL
GİRİŞ 26.11.2021 23:05 GÜNCELLEME 26.11.2021 23:05 GÜNCEL
5 ülkeden Türkiye'ye girişler yasaklandı! Dünyadan peş peşe duyurular
5 ülkeden Türkiye'ye girişler yasaklandı! Dünyadan peş peşe duyurular

Sağlık Bakın Fahrettin Koca, Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle bazı ülkelerden Türkiye'ye bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Buna göre Botsvana, G. Afrika, Mozambik, Namibya ve Zimbabve ile kara, hava ve deniz sınır kapıları kapatıldı.

Hızla yayılıyor! DSÖ yeni varyantın adını duyurdu! Hızla yayılıyor! DSÖ yeni varyantın adını duyurdu!


BAKAN KOCA AÇIKLADI: TÜRKİYE'DEN 5 ÜLKEYE SEYAHAT YASAĞI

Bakan Koca açıklamasında ''Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle; Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyecektir.'' ifadelerini kullandı.

DÜNYA PEŞ PEŞE DUYURDU: ÇOK SAYIDA ÜLKE SEYAHATLERİ DURDURDU

Avrupa Birliği (AB), Güney Afrika'da tespit edilen ve B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni Covid-19 mutasyonu nedeniyle Güney Afrika, Botsvana, Esvatini, Lesoto, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’ye olan seyahatleri askıya aldı.

Avrupa Birliği’nin (AB) dönem başkanı Slovenya tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, 27 AB ülkesinin "Acil kısıtlamayı etkinleştirme, Güney Afrika'dan AB'ye tüm seyahatlere geçici kısıtlama getirme, gelen tüm yolculara test yaptırma ve karantina uygulamaları konusunda anlaştığı" belirtilmişti. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Baş Sözcüsü Eric Mamer sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AB üyesi ülkelerin, Botsvana, Esvatini, Lesotho, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabve'ye seyahatlere kısıtlama getirilmesi kararı aldıklarını doğrulayarak, söz konusu ülkelerden AB ülkelerine gelen yolculara test, karantina ve temas takibi yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Fransa, Rusya, İtalya, Malta ve İngiltere Afrika ülkeleri olan seyahatleri askıya aldı

Fransa Başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya ve Esvatini'den Fransa'ya yapılan uçuşların en az 48 saat süreyle askıya alındığı ifade edilerek, son 14 günde bu ülkelerden gelen yolculardan bildirimde bulunmaları ve Covid-19 testi yaptırmaları istendi.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) tarafından yapılan açıklamada ise, 28 Kasım'dan itibaren, Güney Afrika, Botsvana, Lesoto, Namibya, Zimbabve, Mozambik, Madagaskar, Esvatini, Tanzanya ve Hong Kong’tan Rusya’ya olan seyahatlerin durdurulduğu aktarıldı.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza yaptığı yazılı açıklamada, son 14 gün içinde Güney Afrika, Lesotho, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibia ve Esvatini'de bulunanların İtalya'ya girişini yasaklayan bir kararname imzaladığını bildirdi.

Malta Sağlık Bakanı Chris Fearne ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Güney Afrika, Namibia, Lesotho, Botsvana, Esvatini ve Zimbabve’den Malta’ya ve Malta’dan söz konusu ülkelere seyahatlerin yarın gece yarısından itibaren geçici olarak durdurulacağını bildirdi.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid yaptığı bir açıklamada, 6 Afrika ülkesinin kırmızı seyahat listesine alındığını duyurmuş, Covid-19’un B.1.1.529 mutasyonu nedeniyle Güney Afrika, Botsvana, Namibya, Zimbabve, Lesotho ve Esvatini'nin 28 Kasım Pazar günü saat 04.00'den itibaren kırmızı liste kurallarına tabi tutulacağını ifade etmişti.

Leyen, seyahatlerin askıya alınmasını önermişti

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen erken saatlerde yaptığı açıklamada, AB üyesi ülkelere Güney Afrika bölgesine yönelik seyahat kısıtlaması getirilmesini önermiş, "Bu yeni mutasyonun oluşturduğu tehlike hakkında daha net bir bilgiye sahip olana kadar, bu ülkelere tüm hava seyahatleri askıya alınmalıdır" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Güney Afrika'da tespit edilen B.1.1.529 adlı mutasyonun Covid-19'un Delta varyantından daha bulaşıcı olduğu ve tedavilere karşı direnç gösterebileceği tahmin ediliyor. Mutasyonun Belçika'da bir kişide tespit edilmesiyle mutasyonun Avrupa'da yayılabileceği büyük bir endişeye sebep olurken, mutasyonun ayrıca şu ana kadar Hong Kong, İsrail, Güney Afrika ve Botsvana'da görüldüğü biliniyor.

ABD DE ÖNLEM ALDI! SEYAHATLARI DURDURDU

ABD Başkanı Joe Biden, Güney Afrika'da ortaya çıkan yeni COVID-19 varyantına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Danışmanlarının kendisine bu varyanta karşı bir an önce harekete geçme tavsiyesi verdiğinin altını çizen Biden, pazartesiden itibaren Güney Afrika, Botsvana, Zimbabve, Namibya, Lesotho, Esvatini, Mozambik ve Malavi'ye seyahat kısıtlaması uygulanacağını duyurdu.

Söz konusu kısıtlama kapsamında ABD vatandaşı ya da oturum sahibi olmayan kişiler bu ülkelerden ABD'ye seyahat edemeyecek.

ETİKETLER

YORUMLAR 41 TÜMÜ
 • hacı caner 2 ay önce Şikayet Et
  beceriksiz dünya bi saldını çözemediler
  Cevapla
 • murat 2 ay önce Şikayet Et
  Ol ulkelere girmiş çıkmış insanlarida almicaksin
  Cevapla
 • …. 2 ay önce Şikayet Et
  Tamam
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Nu varyantı mı? DSÖ omicron varyantını tanımladı. Yunan alfabesindeki harfleri sırayla varyantlara veriyorlar, ne olmuş? Virüsler mutasyona uğrar ciddi farklılık gösteren mutasyonlarına da bir harf verilir ne olmuş yani? Hadi artık aşının işe yaramadığını, tüm ülkeyi aşılasanız bile, dünyanın geri kalanının aşısı tam olmadığı sürece bu işin devam edebileceğini, ama iki yıl geçtiği için virüsün kendiliğindne yokolacağını kabul edin.
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  bu ülkelerden kaç tane turist geliyor
  Cevapla
 • Lafayette 2 ay önce Şikayet Et
  gelmesi önemli değil önemli olan transit havalimanında bulaş riski halen geniş düşünemiyorsunuz
  Cevapla
 • vatan 2 ay önce Şikayet Et
  nekadar yasak koyarsan koyun adamlar ordan baska ülkeye ordan her yere giderler güya yasak koyduk olacak Devlet bosu bosuna yasak lar baska caresine bakin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR