Korkutan deprem uyarısı: Bölgede 12 aktif fay var

YYÜ Afet Yönetimi ve Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Azad Sağlam Selçuk, bölgenin deformasyonunu etkileyen 12'den fazla fayın olduğunu belirterek, “Hangisi ne zaman kırılıp, ne zaman deprem üretecek bilemiyoruz” dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 06.12.2021 18:24 GÜNCELLEME 06.12.2021 18:24 GÜNCEL
Korkutan deprem uyarısı: Bölgede 12 aktif fay var
Korkutan deprem uyarısı: Bölgede 12 aktif fay var

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Afet Yönetimi ve Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Azad Sağlam Selçuk, bölgenin deformasyonunu etkileyen 12'den fazla fayın olduğunu belirterek, “Hangisi ne zaman kırılıp, ne zaman deprem üretecek bilemiyoruz” dedi.

Van'ın merkez Tuşba ilçesinde saat 00.46'da 4,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Son bir ay içerisinde ise Van Gölü’nün Mollakasım açıklarında irili ufaklı çok sayıda deprem meydana geldi. Meydana gelen depremlere ilişkin açıklamalarda bulunan Van YYÜ Afet Yönetimi ve Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Selçuk, yüzeye yakın meydana gelen depremlerin daha iyi hissedildiğini söyledi. Doç. Dr. Selçuk, “Yaklaşık bir haftadır depremlere baktığımız zaman bu depremlerin kuzeydoğuya doğru göç ettiğini görüyoruz. Dün akşamki depreme baktığımız zaman ise sağ yana doğru meydana geldi. Yani bizim 2011 yılında yaşadığımız deprem karakterinden farklı bir deprem. Dün akşamki depremi özellikle Van merkeze 47 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen şiddetli hissetti. Depremden sonra yaklaşık 10’dan fazla artçı meydana geldi. Bu depremlerin dağılımına baktığımız zaman ise kuzeybatı-güneydoğu eğiliminde oldu. Şimdi en büyük sorulardan biri bu depremler büyük bir depremin habercisi mi? Bu soruya cevap vermenin imkanı yok” diye konuştu.

“2011 depremi bölgenin belli bir kısmının enerjisini boşalttı”

Van’da 2011 yılında meydana gelen depremin bölgenin belli bir kısmının enerjisini boşalttığını söyleyen Selçuk, “Tek bir avantajımız var. 2011 yılında biz büyük bir deprem yaşadık. Bu depremle birlikte en azından bölgenin belli bir kısmının enerjisini boşalttığını düşünüyoruz. Belli bir süre daha bölge içinde büyük bir deprem beklemiyoruz. Ama şöyle bir durum da var. Deprem göçlerine baktığımız zaman kuzeydoğuya doğru devam ediyor. Kuzeydoğuya doğru devam ettikten sonra bu depremler batıya mı yoksa doğuya doğru mu devam edecek bilmiyoruz” şeklinde konuştu.“Bir hafta sonra 5 ve üzeri deprem yaşayabiliriz”

Bölgenin deformasyonunu etkileyen 12'den fazla fayın olduğunu dile getiren Selçuk, “Hangisi ne zaman kırılıp, ne zaman deprem üretecek bilemiyoruz. Erciş fayına baktığımız zaman orta segmentte depremler meydana geliyor. Diğer segmenti tetikler mi, burada deprem meydana gelebilir mi? Bir hafta sonra 5 ve üzeri deprem yaşayabilir miyiz? Yaşayabiliriz” ifadelerini kullandı.

“Deprem için önlemlerimizi alalım”

Binaların depreme dayanıklı inşa edilmesi gerektiğinin altını çizen Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık bizim toplum olarak şunu düşünmemiz lazım. Bu bölgede deprem üretebilecek birden fazla fay var. Biz büyük depremin ne zaman olacağını düşünmek yerine, oturduğumuz yapının depreme ne kadar dayanıklı olduğunu bilmemiz lazım. Çünkü sorun şu; 5 büyüklüğünde bir deprem aslında orta büyüklükte bir deprem. Yani yıkıcı etkisi olmayacak bir deprem ve korkmamamız gereken bir depremdir. Ancak biz hala 5 büyüklüğündeki depremi konuşuyoruz. Çünkü korkuyoruz. Eğer siz kendinize güveniyorsanız korkmazsınız. Ama eğer yaşadığınız binaya güvenmiyorsanız tabii ki korkarsınız. Bölge içerisinde her an 5 büyüklüğünde deprem yaşanabilir. Ondan dolayı artık depremin ne zaman olacağını, hangi fayın deprem üreteceğini bilimsel olarak açıklayalım ama buna bağlı olarak da en azından önlemlerimizi almaya çalışalım.”

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • Zihni Özkan 1 ay önce Şikayet Et
  Herkes dayanıklı bir binada oturmak ister tabiki, ama bir kişinin çalışmasıyla nasıl olacak acaba. Evlerin fiyatları malum. Teşekkür ederim
  Cevapla
 • olcay 1 ay önce Şikayet Et
  bilmiyorsan niye konuşuyorsun
  Cevapla
 • kimim ben 1 ay önce Şikayet Et
  dikkat ettinizmi bu deprem uzmanları nedense hep deprem olduktan sonra tv deler işte şu fay hatı kırılırsa şöyle olur bu kırılırsa böyle olur işte şurda yakın bi deprem var
  Cevapla
 • canturk 1 ay önce Şikayet Et
  depremler benım gorusum altttakı petrolu cektıkce o kekıc gıbı petrol pompalarıyla petrol cekıldıkce bosalan petrol havzasındakı havayı cektıkce vakum etkısı yapıyor ve demremlere obruklar olusuyor yumusak toprak katmanı hava cektıkce vakum etkısı yapıyor aynı balon gıbı dusunun bır daraftan cektıgınızde obur tarafta hava vakum etkısı yapıyor buda gocuklere yol acıyor tabanda deprem olarak ortaya cıkıyor
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Neden olmasınki mantıklı bir yaklaşım zaten yeraltında ne varsa çekiyoruz sonuç zaten oraya gideceğiz
  Cevapla
 • Mehmet can 1 ay önce Şikayet Et
  Ne tuhaf! Ben deniz de ne doçent nede profum, amma velakin bende ne zaman depremin olacağını bilmiyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR