Sezen Aksu büyük tepki toplamıştı! Diyanet'ten açıklama: En hafif tabirle...

Ünlü şarkıcı Sezen Aksu'nun şarkısındaki Hz. Adem ve Havva'ya yönelik ifadeleri büyük tepki çekmişti. Sezen Aksu'nun başka şarkısında da hakaret ettiği ortaya çıktı. Diyanet'ten söz konusu şarkı sözlerine ilişkin açıklama geldi.

ABONE OL
GİRİŞ 17.01.2022 19:36 GÜNCELLEME 17.01.2022 23:20 GÜNCEL
Sezen Aksu büyük tepki toplamıştı! Diyanet'ten açıklama: En hafif tabirle...
Sezen Aksu büyük tepki toplamıştı! Diyanet'ten açıklama: En hafif tabirle...

Şarkıcı Sezen Aksu, 'Şahane Bir Şey Yaşamak' adlı şarkısına çektiği yeni klibinde, Hz. Adem (a.s) ile Hz. Havva'ya hakaret ettiği sözler sosyal medyada gündem olmuştu.

İnfiale neden olan sözlerle ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama geldi.

SEZEN AKSU

Yapılan açıklamada, ''İslam’ın seçkin şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir.'' denildi.
 

Sezen Aksu'dan Hz. Adem ile Hz. Havva'ya hakaret! Büyük tepki çektiSezen Aksu'dan Hz. Adem ile Hz. Havva'ya hakaret! Büyük tepki çekti


TEPKİ ÇEKEN ŞARKI SÖZLERİ

'Binmişiz bir alamete gidiyoruz kıyamete.' sözleri ile başlayan şarkı "Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem'e" diye devam ediyor.

BAŞKA ŞARKISINDA DA HAZRETİ ADEM'E (A.S) HAKARETLER ETMİŞ

Sezen Aksu'nun 'Adem olan anlar' adlı başka bir şarkısında ise ''Ben seni de sevmedim Adem. Doğruyu duymak istiyorsun madem.. Alt tarafı bir elma yedik beraber. Zehir-i zıkkım oldu bize bal badem.'' ifadelerinin de yer aldığı ortaya çıktı.

Diyanet'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;


“İslam’ın seçkin şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede son derece dikkatli olunmalı”

 

Son zamanlarda İslam’ın kutlu elçileri Hz. Âdem ve Hz. İsa peygamberlerimize; insanlığın ortak değeri Hz. Havva ve iffet abidesi Hz. Meryem annelerimize yönelik gelişigüzel tartışmaların ve polemiklerin yapıldığına şahit olmaktayız.

BÜTÜN İNSANLIĞIN MÜŞTEREK DEĞERİDİR

Öncelikle bilinmelidir ki Hz. Âdem (a.s.), ilk insan olmasının yanında aynı zamanda ilk peygamberdir. Bu yönüyle vahye muhatap olmuş; akıl, şuur, irade gibi hususiyetleri ve eşya hakkındaki ilmiyle meleklere üstün kılınmış mükerrem bir şahsiyettir. Dolayısıyla Kur’an-ı Kerim’de “halife” olarak nitelenen Hz. Âdem ve onun eşi Hz. Havva, bütün insanlığın müşterek değeri ve muazzez atalarıdır.

Aynı şekilde Yüce Allah, “Allah katında İsa’nın yaratılmasındaki durum, Âdem’in durumu gibidir.” (Âl-i imran, 3/59) buyurarak Hz. İsa’nın yaratılışındaki ilahî kudrete ve onun mucizevî doğumuna açıkça vurgu yapmıştır. Tevhit inancının örnek şahsiyetleri olarak Hz. İsa ve onun mutahhar annesi Hz. Meryem, Allah’ın ezelî hitabına mazhar olan seçkin insanlardır. Yüce Allah, hem Hz. İsa’nın hem de onun mübarek annesi Hz. Meryem’in asaletinden ve saygınlığından Kur’an-ı Kerim’de defaatle bahsetmiştir. Nitekim Hz. Meryem, insanlık için iman, hayâ ve iffet timsali bir şahsiyet olarak tanıtılmıştır. Kur’an-ı Kerim’de yüce Allah’ın övgüsüne mazhar olmuş bu müstesna şahsiyetler, tarih boyunca bütün Müslümanlar tarafından da büyük bir saygı, hürmet ve muhabbet anılmıştır.

SON DERECE HASSAS OLUNLAMALI

Dolayısıyla maksadı, niyeti ve bağlamı ne olursa olsun, İslam’ın seçkin, önder ve örnek şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir. Dinî şahsiyet, sembol ve değerlerle ilgili özensiz tutum ve davranışlarda bulunulması, en hafif tabirle saygısızlıktır. Bu hususta asgarî bir insanî erdem olarak herkesin daha duyarlı olması ve hassasiyet göstermesi elzemdir.

Bu itibarla, hem yüce dinimizin ilkeleri ve örnek şahsiyetleri hakkında konuşurken hem de söz konusu değerleri savunurken saygılı, özenli ve ilkeli olmak, herkesin içselleştirmesi gereken en temel insanî ve ahlakî tavırdır.

KAYNAK : Haber7
YORUMLAR 383 TÜMÜ
 • Serhan 4 ay önce Şikayet Et
  bu kişinin kürtlerle alakalı mevzularda ciddi pkk desteklediği konuşmaları var. bunlar da araştırılsın.
  Cevapla
 • mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  Ben anlamıyorum , reklamını yapıp bilmeyene de duyurdunuz... Cehenenmin dibine kadar herkes kendi mezarına giriyor... Benim zoruma giden dini küfür ederek savunduğunu sanan cahiller... Kardeşim müslüman örnek olmalı ... Zaten adamların hayatları yaşantıları baştan aşağı şirk! ağzından çıkan iki kelimeye ehemmiyet verme gitsin...
  Cevapla
 • murat fırat 4 ay önce Şikayet Et
  sezen ahiret var televizyonun karşısına geçip o dudaklarını büzerek konuşuyorsun ya hesap gününde o dudaklar fermar gibi kapanıp ellerin konuşacak cahil
  Cevapla
 • Mehmet Göker 4 ay önce Şikayet Et
  BENCE SEZEN AKSU 'YU BİRİLERİ BÖYLE YAZMASİ İÇİN YÖNLENDİRMİŞTİR.BİZİM KAFASI İYİ HERHALDE,HEMEN ZOKAYİ YUTMUŞ.EGER BÖYLE DEGİLSE ,BU SÖZÜN TEPKİ CEKECEGİ BELLİ.YİNEDE BİLEREK YAZDIYSA TOPLUMUNA VE KENDİNİ SEVENLERİNE İHANET ETMİSTİR.YERİ onu yoonlendirenlerin yanıdır.KOŞA KOŞA GİTSİN.
  Cevapla
 • nail 4 ay önce Şikayet Et
  DAünya iyi ile kötü nün mücadelesi üzerine kuruldu.Kötüler ne kadar çok olursa olsun sonunda iyiler kazanacak kötüler içinde cehennemde yer çok. bazı Sanatçılasr yaşları ilerleyince bunuyor dinsizleşiyor ne olduklarının sonunda belli ediyorlar .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR